PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Propozycje, uwagi dotyczące funkcjonowania i rozwoju serwisu

To dział zamknięty dla Redaktorów POLITYKA.ORG.PL !!!

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator, Redakcja

Awatar użytkownika
K. Popławski
Stażysta
Stażysta
Kontaktowanie:

Propozycje, uwagi dotyczące funkcjonowania i rozwoju serwisu

Postautor: K. Popławski » 08 lipca 2006, 14:09

Mam trochę uwag dotyczących działania serwisu i jego rozwoju. Nazbierało się ich trochę, więc po kolej.

Wizerunek
Chyba najważniejsze zagadnienie to wizerunek serwisu. Właściwie są dwie opcje - poważny lub lekko traktujący temat. Jeśli serwis ma być poważny (to chyba lepsza opcja) należałoby pomyśleć o sposobie prezentacji treści i zakresie tmatycznym.

Chyba najprostsza sprawa to kolejność opcji w menu - może banalna, ale ma pewien wpływ na to co użytkownik ogląda w serwisie. Sądzę, że kolejność powinna być od opcji najważniejszych, związanych z tematem (wiadomości, punkt widzenia, wywiady...) do opcji mniej ważnych i technicznych (...forum, kontakt, współpraca).
Zastanawia mnie także dział "Rozrywka". Osobiści usunąłbym go, może pozostawiłbym satyryczne rysunki Sadurskiego. Wydaje mi się, że jeśli serwis ma być poważny to treści zawarte w tym dziale będą ciągnęły go w drugą stronę.
Warto byłoby przygotować zestaw zdjęć, które do załączania do artykułów. Rozwiązałoby to problem praw autorskich tj. pochodzenie zdjęć byłoby znane. Ujednoliciłoby i podniosłoby to walory estetyczne serwisu.

Cel - misja
Kolejna sprawa to jaki cel przyświeca serwisowi. Tylko dostarczanie informacji, czy też może jakaś "misja dziejowa". Mam taki pomysł, aby stworzyć dział "Polska samorządowa". Dział ten mógłby prezentować informacje z regionów (w wersji rozszerzonej nawet z podziałem na regiony) oraz inne przejawy samorządności - działalność pozarządową (społeczeństwo obywatelskie). Przy okazji możnaby wykorzystać legitymacje prasowe - wiadomo, że pracując wolontariacko najłatwiej byłoby je wykorzystać na własnym "podwórku".

Techniczne
Należałoby popracować nad wyglądem serwisu. Podstawowa sprawa to kolory. Jest za szaro. Zestaw kolorów jest prawie dobry - rozmieszczenie nie jest dobre. Wg mnie powinno być białe tło w miejscach, gdzie prezentowane są treści (czcionki cimnoszare); niebieskie elementy w topie, menu; szare tło mogłoby być na zewnątrz pola prezentującego treść; dodatkowo można wykorzystać kolor ciemnoczerwony do innych elementów.
Top jest również za szary - pierwszy raz pomyślałem - "jakaś żałoba", ale przecież wszyscy żyją. Zastanawiająca jest wstążka (w żaden sposób nie kojarzy się z polityką). Zdjęcia też nie podobają mi się (ale to już zapewne kwestia gustu).
Również treści są rozmieszczone w taki sposób, że wydaje się, że serwis "sypie się" i jest niedokończony (jest?) - chodzi tu przede wszystkim o galerię w dole strony, buttony i kolejność menu po prawej stronie (jest np. menu - newsletter - menu po wybraniu tekstu do przeczytania).

A i wg mnie forum jest zbyt rozbudowane - trzeba przewijać, i przewijać, i końca nie widać.

Żeby nie było, że mądrzę się czy coś to starałem się krytykować z pozycji przeciętnego użytkownika oraz webmastera i redaktora. Jeśli przypomni mi się coś jeszcze napiszę (co zapewne nastąpi niedługo).

Awatar użytkownika
Kerfi
Radny powiatowy
Radny powiatowy

Re: Propozycje, uwagi dotyczące funkcjonowania i rozwoju ser

Postautor: Kerfi » 08 lipca 2006, 17:23

K. Popławski pisze:Zastanawia mnie także dział "Rozrywka". Osobiści usunąłbym go, może pozostawiłbym satyryczne rysunki Sadurskiego. Wydaje mi się, że jeśli serwis ma być poważny to treści zawarte w tym dziale będą ciągnęły go w drugą stronę.

Forma poważna nie musi Nas ograniczać. Według mnie jest to dział w zupełności potrzebny, gdyż jest to właśnie fajna odskocznia od tego co się dzieje "in real". Dział Rozrywka daje czytelnikom poczucie dystansu do przeczytanych artykułów.

K. Popławski pisze:Warto byłoby przygotować zestaw zdjęć, które do załączania do artykułów. Rozwiązałoby to problem praw autorskich tj. pochodzenie zdjęć byłoby znane.

Nie trzeba tego robić. Wystaczy korzystać ze stron działających w systemie Creative Commons lub z oficjalnych stron osób lub instytucji, których fotki dotyczą.

K. Popławski pisze:Kolejna sprawa to jaki cel przyświeca serwisowi. Tylko dostarczanie informacji, czy też może jakaś "misja dziejowa".

Sądzę, że jest i tym i tym. Są newsy a także publikujemy felietony, czym spełniamy "misję".

K. Popławski pisze:Mam taki pomysł, aby stworzyć dział "Polska samorządowa". Dział ten mógłby prezentować informacje z regionów (w wersji rozszerzonej nawet z podziałem na regiony) oraz inne przejawy samorządności - działalność pozarządową (społeczeństwo obywatelskie).

Do czegoś takiego przecież wcale nie trzeba robić nowego działu. Takich wydarzeń jest sporo i z tego można nową stronę www zrobić :). Nie warto się rozdrabniać na inne działy. Jesli jakieś wydarzenie lokalne będzie na tyle ważne i doniosłe żeby je tutaj zamieścić to przeciez można go podać jako news.

K. Popławski pisze:Zdjęcia też nie podobają mi się (ale to już zapewne kwestia gustu).

Fakt, kwestia gustu. Nie są w sumie takie złe. :P

K. Popławski pisze:A i wg mnie forum jest zbyt rozbudowane - trzeba przewijać, i przewijać, i końca nie widać.

Zbyt??!! Kurde a ja miałem właśnie pisać topic, że jest za mało działów na forum :)

K. Popławski pisze:Żeby nie było, że mądrzę się czy coś to starałem się krytykować z pozycji przeciętnego użytkownika oraz webmastera i redaktora.

Pamiętaj! Jak jesteś redaktorem to nie jesteś przeciętnym użytkownikiem ;).

Moje zdanie to konstruktywna krytyka.

Łukasz Naczas
Starosta
Starosta

Postautor: Łukasz Naczas » 08 lipca 2006, 17:45

:arrow: DZIAŁ ROZRYWKA

Tutaj uważam, że jak najbardziej powinien zostać, mało tego także powinien zostać rozbudowany co się stanie niebawem. W planach kompas polityczny i polityczna pocztówka do znajomego :)

:arrow: POLSKA SAMORZĄDOWA

Jak najbardziej za! Już ten pomysł się pojawił wcześniej, ale jest jak najbardziej udany. Tzeba zastanowić się czego chcemy i co tam ma się znajdować ? i czy jesteśmy w stanie zaangażować jakieś organizacje pozarządoqe, które będą pisać bądź przesyłać permanentnie newsy...

:arrow: FORUM

Forum przede wszystkim musi zostać wyeksponowane bardziej na stronie głównej. Tum bardziej, że jest to jedno z najbardziej rozwiniętych teo typu miejsc dyskusji w polskim Internecie. Kulture też na razie utrzymaliśmy. Szukują się też zmiany. Za forum będzie mocniej odpowiadał Marcin Pindor. Ustalimy także stałych Moderatorów - kto chętny niechaj pisze

:arrow: WIZERUNEK SERWISU

Powoli dojrzewa. Na razie mogę pokazać pierwszy plan, które będzie zdecydowanie inny. Ale chodzi bardziej o rozmieszczenie. Nie patrzcie na logo i kolorystykę na razie. Oto on:

http://www.polityka.org.pl/prop.jpg
*http://www.wipi.pl - studio dźwiękowe, fotograficzne, filmowe i reklamowe **************************************

Awatar użytkownika
K. Popławski
Stażysta
Stażysta
Kontaktowanie:

Postautor: K. Popławski » 08 lipca 2006, 17:56

Kerfi pisze:Forma poważna nie musi Nas ograniczać. Według mnie jest to dział w zupełności potrzebny, gdyż jest to właśnie fajna odskocznia od tego co się dzieje "in real". Dział Rozrywka daje czytelnikom poczucie dystansu do przeczytanych artykułów.

Chodzi o to, żeby nie było to byle co - a tak to wygląda. Są w interencie serwisy (np. Joe Monster.org), które publikują tego rodzaju treści, ale one specjalizują się w tym. Jeśli chce się połączyć temat poważny z byle czym w sumie wychodzi byle co. Śmieszczyć należy z rozumem. Serwisy, czy prasa polityczna wykorzystuje karykaturę, ale w sposób rozsądny - mają jednego autora, jeden styl - a nie z każdy owoc z innego drzewa.

Kerfi pisze:Nie trzeba tego robić. Wystaczy korzystać ze stron działających w systemie Creative Commons lub z oficjalnych stron osób lub instytucji, których fotki dotyczą.

Ja nadal uważam, że trzeba. Jeśli serwis ma mieć styl zdjęcia powinny być selekcjonowane, a nie byle jakie. Nie jest chyba dużym problemem zrobienie bazy tego rodzaju zdjęć z CC. Często zdarzają się w serwisie zdjęcia słabe, nieznanego pochodzenia lub autoportrety wątpliwej jakości. Wartoby to uporządkować.

Kerfi pisze:Sądzę, że jest i tym i tym. Są newsy a także publikujemy felietony, czym spełniamy "misję".

Felietony ma każdy, nawet "Nie" - a oni nie mają zbyt wielkich celów.

Kerfi pisze:Do czegoś takiego przecież wcale nie trzeba robić nowego działu. Takich wydarzeń jest sporo i z tego można nową stronę www zrobić :). Nie warto się rozdrabniać na inne działy. Jesli jakieś wydarzenie lokalne będzie na tyle ważne i doniosłe żeby je tutaj zamieścić to przeciez można go podać jako news.

W gazetach, magazynach, serwisach (tych bardziej rozbudowanych) zazwyczaj kraj-świat, przy czym kraj zawiera najwazniejsze wydarzenia lokalne - te, które wywołują ogólne poruszenie. Serwis lokalny skupiałby to, co jest istotne dla mieszkańców regionu, na arenie krajowej już nie koniecznie. Sądzę, że byłby to dobry sposób, żeby pokazać, promować np. inicjatywy samo - rządzenia się - obywatelskie. (Wiem, że pojawią się głosy: a po co? to nie nasza sprawa? a może ktoś inny? a może władze? a może przedszkole? etc. ale może byłaby to nowa jakość?).

Kerfi pisze:Zbyt??!! Kurde a ja miałem właśnie pisać topic, że jest za mało działów na forum :)

Prawdę mówiąc nie mam nawet ochoty zaglądać do nich, gdy "konca nie widać".

Kerfi pisze:Pamiętaj! Jak jesteś redaktorem to nie jesteś przeciętnym użytkownikiem ;).

Wszystko da się zrobić. Kolorki nie podobałyby mi się nawet gdybym nie był redaktorem. I obrazki też.

Awatar użytkownika
K. Popławski
Stażysta
Stażysta
Kontaktowanie:

Postautor: K. Popławski » 08 lipca 2006, 18:02

Projekt nowej szaty graficznej jest dużo lepszy (logo też). Co do tej rozrywki - niech przynajmniej nie trafia byle co do tego działu.

Awatar użytkownika
Kerfi
Radny powiatowy
Radny powiatowy

Postautor: Kerfi » 08 lipca 2006, 19:03

K. Popławski pisze:Chodzi o to, żeby nie było to byle co - a tak to wygląda. Są w interencie serwisy (np. Joe Monster.org), które publikują tego rodzaju treści, ale one specjalizują się w tym. Jeśli chce się połączyć temat poważny z byle czym w sumie wychodzi byle co. Śmieszczyć należy z rozumem. Serwisy, czy prasa polityczna wykorzystuje karykaturę, ale w sposób rozsądny - mają jednego autora, jeden styl - a nie z każdy owoc z innego drzewa.

Napewno warto by było mieć jednego autora karykatur. To by była własna marka. Ale mimo wszystko ja bym nie zamykał drogi temu działowi. Podam przykład Polityki. Tworzy dla nich Mleczko. Są "Gadające głowy", rysunki Lichoty, Galeria Polityki, a ostatnio doszły "Fusy, plusy i minusy" czyli zabawne fotki. Trudno tu powiedzieć, że to jeden autor...

K. Popławski pisze:Felietony ma każdy, nawet "Nie" - a oni nie mają zbyt wielkich celów.

Nie mają? Urban nie ma celu ani misji? Bez przesady :) . Jeszcze pamiętam jak robił inwentaryzację wojsk polskich i białoruskich, bo oczekiwał wojny :D.

K. Popławski pisze:W gazetach, magazynach, serwisach (tych bardziej rozbudowanych) zazwyczaj kraj-świat, przy czym kraj zawiera najwazniejsze wydarzenia lokalne - te, które wywołują ogólne poruszenie. Serwis lokalny skupiałby to, co jest istotne dla mieszkańców regionu, na arenie krajowej już nie koniecznie. Sądzę, że byłby to dobry sposób, żeby pokazać, promować np. inicjatywy samo - rządzenia się - obywatelskie. (Wiem, że pojawią się głosy: a po co? to nie nasza sprawa? a może ktoś inny? a może władze? a może przedszkole? etc. ale może byłaby to nowa jakość?).

Nowa jakość pewnie. Tylko, że jeśli mielibyśmy dostawać newsy od organizacji pozarządowych z danych regionów to zaraz zaczeła by się licytacja kto więcej zrobił.

K. Popławski pisze:Prawdę mówiąc nie mam nawet ochoty zaglądać do nich, gdy "konca nie widać".

Wystarczy zaglądać do nowo napisanych postów :).

Kerfi pisze:Pamiętaj! Jak jesteś redaktorem to nie jesteś przeciętnym użytkownikiem ;).

Niedokońca to chciałem przekazać. :) Chodziło mi tu raczej o komplement :P

Awatar użytkownika
K. Popławski
Stażysta
Stażysta
Kontaktowanie:

Postautor: K. Popławski » 08 lipca 2006, 20:05

Kerfi pisze:Napewno warto by było mieć jednego autora karykatur. To by była własna marka. Ale mimo wszystko ja bym nie zamykał drogi temu działowi. Podam przykład Polityki. Tworzy dla nich Mleczko. Są "Gadające głowy", rysunki Lichoty, Galeria Polityki, a ostatnio doszły "Fusy, plusy i minusy" czyli zabawne fotki. Trudno tu powiedzieć, że to jeden autor...

Ale w Polityce wszystko to ma swoją (uznaną) markę.

Kerfi pisze:Nowa jakość pewnie. Tylko, że jeśli mielibyśmy dostawać newsy od organizacji pozarządowych z danych regionów to zaraz zaczeła by się licytacja kto więcej zrobił.

Nie sądzę, więcej wiary w ludzi. Gdyby komuś zależało na licytacji już dawno mógłby zrealizować swoje marzenie. Nie chodzi tylko o zbieranie newsów od kogośtam. Legitymacje możnaby wykorzystać udając się na lokalne konferencje, odpytując miejscowych polityków (a niech mają! życie jest ciężkie ;) ) i pisać newsy/artykuły na podstawie osobiście zebranego materiału.

DArek
Radny gminny
Radny gminny

Postautor: DArek » 08 lipca 2006, 20:30

Należałoby popracować nad wyglądem serwisu. Podstawowa sprawa to kolory. Jest za szaro.

Moim zdaniem kolorystyka jest dobra. Nie męczy oczu, jest łagodna, stonowana i nie przeszkadza w czytaniu artykułów. Ja bym ją zostawił.

Co do działu humor - uważam że powinien być, ale też powinien ewoluować raczej w strone satyry a nie kawałów. Satyra jest niesamowicie potężną bronią polityczną, ponieważ w najbardziej obrazowy sposób wyśmiewa błędy i głupotę.

Awatar użytkownika
K. Popławski
Stażysta
Stażysta
Kontaktowanie:

Postautor: K. Popławski » 08 lipca 2006, 20:47

Czytanie tekstów męczy oczy - jest zbyt niski kontrast między tekstem a tłem. Wg standardów najlepiej pasuje białe tło + ciemnoszary tekst (jest szare tło i szary tekst). Pomimo tego, że trzeba wytężać wzrok serwis nurzy zbytnią szarością.

DArek
Radny gminny
Radny gminny

Postautor: DArek » 08 lipca 2006, 20:56

Czytanie tekstów męczy oczy - jest zbyt niski kontrast między tekstem a tłem.

Przynajmniej moje oczy się nie męczą.

Awatar użytkownika
XXviX
Senator
Senator

Postautor: XXviX » 09 lipca 2006, 07:58

Krótko: dział z rozrywką jest ok. Polska Samorzadowa: jak najbardziej. Misja? Hmm, zdaje się, że redaktorzy maja różne poglądy, więc ilu autorów tekstów tyle misji :D

Pozdrawiam
Adam
Rząd, w duchu liberalnym, ma pomysł na rozwiązanie problemu głodu i bezrobocia. Proponuje, żeby głodni zjedli bezrobotnych.

FAQ GOD

Łukasz Naczas
Starosta
Starosta

Postautor: Łukasz Naczas » 18 lipca 2006, 23:27

Zachęcam pozostałych Redaktorów do wypowiedzi w tym temcie...

*http://www.wipi.pl - studio dźwiękowe, fotograficzne, filmowe i reklamowe **************************************

DArek
Radny gminny
Radny gminny

Postautor: DArek » 19 lipca 2006, 07:37

Myśle, że warto stworzyć nowy dział w stylu recenzji. Moglibyśmy w nich recenzować ksiązki o tematyce polityczno-społeczno-ekonomicznej i/lub też z nimi polemizować.

Awatar użytkownika
Marcin Pindor
Radny powiatowy
Radny powiatowy
Kontaktowanie:

Postautor: Marcin Pindor » 19 lipca 2006, 07:42

Wydaje mi sie ze nowy wyglad portalu jest jak najbardziej ok. Co do dzialow ?jest ich teraz wystaczajaco,mi oczywiscie nie przeszkadza jak zostana wprowadzone jakies modyfikacje.Po urlopie zabieram sie do pracy,wszystkie dokumenty od Łukasza juz otrzymalem , czekam na przepustke sejmowa i do dziela....prosba moze taka by mozna bylo w portalu udostepniac pliki audio , by czytelnicy mogli posluchac wypowiedzi politykow.Mysle ze to znacznie ulepszy wizerunek portalo.Pozdrawiam.
***Do 9 roku życia byłem socjalistą. Podobno każdy za młodu powinien nim być... potem jednak człowiek mądrzeje***

! W sprawach PILNYCH zostaw wiadomość na PW lub GG

Awatar użytkownika
Dziadek Mróz
Senator
Senator
Kontaktowanie:

Postautor: Dziadek Mróz » 19 lipca 2006, 07:50

K. Popławski pisze:Wizerunek

Nie jesteśmy "Timesem", nie musimy pisać poważnie. Możemy tak pisać. Bo najważniejsza w tym serwisie jest moim zdaniem swoboda. Każda opcja (no prawie;)) jest tutaj na równych prawach, nie promujemy ani prawicowej, ani lewicowej ideologii. Dlatego również forma tekstów powinna być pozostawiona swobodnemu wyborowi autora.

K. Popławski pisze:Techniczne

Moim zdaniem, jedynym palącym problemem dot. serwisu, jest to że ta środkowa ramka za często się "rozjeżdża".
Yo, she-bitch! Let's go!

Wróć do „KOLEGIUM REDAKTORSKIE”