PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Poglądy heretyków na państwo

Tutaj ewentualnie możesz poprosić o odrobienie zadania domowego

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Moderator, Administrator, Super Moderator

Sithman
Stażysta
Stażysta

Poglądy heretyków na państwo

Postautor: Sithman » 01 lutego 2014, 16:32

Witam! Za niezaliczenie kolokwium z przedmiotu "Myśl polityczna" otrzymałem gratisową pracę na temat "Poglądy heretyków na państwo". Błagam osoby, które temat mają opanowany o jakieś wskazówki, które pomogą mi tą pracę wykonać. Jakieś podpowiedzi źródeł, formy... Będę wdzięczny za wszystko!

Pozdrawiam,

MP.

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 01 lutego 2014, 16:44

jakich heretyków? Religijnych? to bierz Webera, skup się na Lutrze i Kalwinie. dorzucić dla smaku można Katarów z ich anarchizmem. Biblioteka cię raczej nie ominie. wiem, straszne.

przeniosłem temat do właściwego działu.
A po za ty uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Sithman
Stażysta
Stażysta

Postautor: Sithman » 01 lutego 2014, 16:46

Przepraszam, nie doczytałem działu "Pozostałe". Heretyków religijnych ;) Dziękuję za wskazówki, teraz już wiem na czym się skoncentrować :)

Lolek00
Moderator
Moderator

Postautor: Lolek00 » 01 lutego 2014, 16:54

+ Husyci?
Vivat et res publica et qui, illam regit

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 01 lutego 2014, 17:02

wskazówki:

1. średniowiecze - w dojrzałym średniowieczu christianitas i nauka kościoła (scholastyka) stanowiła podporę porządku społecznego (feudalizmu, później ustroju stanowego), dlatego każdy praktycznie bunt wobec władzy musiał przyjmować religijną frazeologię. najważniejszym z buntowniczych ruchów był husytyzm. vide: "historia powszechna. średniowiecze" manteuffel (s. 324-330); "historia powszechna średniowiecza" zientara (s. 373-390);

2. nowożytność - reformacja niemiecka i szwajcarska, anglikanizm i kościoły narodowe, koncepcje ustrojowe thomasa moore'a (vide "historia powszechna xvi - xvii w." wójcik s. 171-212). w polsce koncepcje arian.

3. dalej nowożytność - purytanizm i rewolucja oliviera cromwella. wojna trzydziestoletnia, ze szczególnym naciskiem na koncepcje ustrojowe w szwecji i wydarzenia w czechach.

4. tak jak nazgul mówił - "metantalność protestancka a duch kapitalizmu" webera.

5. współcześnie - był taki amerykański historyk filozofii eric voegelin. w jego krytyce totalitaryzmu sporo znajdziesz wniosków na ten temat.

Wróć do „Jestem leniem - błagam, odróbcie za mnie zadanie domowe”