PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Książki, które w największy sposób na nas wpłynęły

W tym dziale możesz się podzielić przemyśleniami po przeczytaniu książki. Możesz również zapytać o polecane przez użytkowników pozycję w wybranych tematach. Generalnie książki.

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Nazgul

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Książki, które w największy sposób na nas wpłynęły

Postautor: Clint Eastwood » 18 kwietnia 2014, 12:52

myślę, że temat jest konkretny. oczywiście mogą być powieści, mogą być manifesty, mogą być rozprawy, poematy, eposy, co tam chcecie. ograniczmy się do trzech najważniejszych.

ja się tradycyjnie wstrzymam i napiszę później.
jakie trzy książki wpłynęły znacząco na wasz światopogląd?

Awatar użytkownika
mateuszjkl
Minister
Minister

Postautor: mateuszjkl » 18 kwietnia 2014, 13:21

Osobiście ciężko mi mówić , że książki wpłynęły na mój światopogląd , bo sam dochodziłem do podobnych wniosków , aczkolwiek w jakimś tam sposób wzbogaciły podejście do sprawy.

Traktat o władzy.
Bóg urojony.
Etyka wolności.
Demokracja , bóg który zawiódł.

Sorry , że 4 , ale myślę że owe książki bardzo potrafią rozwinąć logiczne myślenie w człowieku. Można się z nimi nawet w ogóle nie zgadzać -początkowo- ale i tak pod koniec lektury myślenie będzie odmienne.

Awatar użytkownika
Worek
Administrator
Administrator

Postautor: Worek » 18 kwietnia 2014, 13:38

Diuna (cała seria) - Franka Herberta
Zakazana psychologia - Tomasza Witkowskiego
Pokój na Ziemi - Stasia Lema
Jest ich znacznie więcej, jak chociażby pozycje napisane przez Normana Davisa, ale skoro trzy to trzy.
"Poskrobcie z wierzchu konserwatystę a znajdziecie kogoś, kto przedkłada przeszłość nad jakąkolwiek przyszłość." - Frank Herbert

GrandProtestant
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: GrandProtestant » 18 kwietnia 2014, 13:55

Wyspa Dnia Poprzedniego-Umberto Eco.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 19 kwietnia 2014, 12:53

mateuszjkl pisze: Bóg urojony.
- dawkinsa? naprawdę? przecież to jest poradnik dla gimnazjalnych buntowników, którym nie chce się chodzić na religie ;)

moja trójka:
1. james clavell - "król szczurów";
2. fiodor dostojewski - "wspomnienia z domu umarłych";
3. aldoux haxley - "nowy wspaniały świat" (myślę, że to właśnie przez lekturę tej książki w wieku 11/12 lat jestem teraz takim dziwnym kolesiem, który siedzi w wielką sobotę na forum o polityce i ogląda "ojca mateusza");

chciałem tu gdzieś chetertona wcisnąć, ale bardziej mi odpowiadają u niego krótkie felietony.

[ Dodano: Sob 19 Kwi, 2014 ]
mateuszjkl pisze: Traktat o władzy.
- kogo, bo chyba nie ten z xvi wieku :)

Awatar użytkownika
mateuszjkl
Minister
Minister

Postautor: mateuszjkl » 19 kwietnia 2014, 16:16

- dawkinsa? naprawdę? przecież to jest poradnik dla gimnazjalnych buntowników, którym nie chce się chodzić na religie ;)

To zależy kto czyta. Bardzo możliwe że jak jakiś nastolatek przeczyta to się zbuntuje , to też pewno zależy. Nie podoba mi się w tej książce sama postawa Dawkinsa jakoby ateista był osobą szczęśliwszą i był czymś lepszym i mądrzejszym od osoby wierzącej , bo to jest zależne od osoby. Spłycił ten temat do poziomu szamba. Aczkolwiek argumentowanie dlaczego nie ma Boga już mi się podobały , bo były spójne i logiczne. Właściwie to wątpię by istniały książki ateistyczne które by nie faworyzowały ateizmu , tzn. w pewnym sensie Hoppe myślę że przekazał kilka cennych argumentów jakoby bóg był tylko narzędziem , aczkolwiek rzecz jasna nie wprost , ale zarazem chyba najważniejszy argument.

- kogo, bo chyba nie ten z xvi wieku :)

Bertrand'a de Jouvenel'a

Awatar użytkownika
Cynik
Moderator
Moderator

Postautor: Cynik » 19 kwietnia 2014, 23:17

Dawkins wojuje z religią, ale nie pokazuje jej wykorzystania - jedynie negatywne aspekty ale nic o pozytywnych. A o tym jak zbudować religię i wykorzystać ją do władzy dowiesz się w przytoczonej tu Diunie. Bardzo dokładnie masz tam pokazany sposób tworzenia religii. Herbert napisał także serię "Destination: Void", w Polsce ukazały się tylko dwa opowiadania tej serii. To są luźnie w sensie fabuły małe jak na Herberta opowiadania, których wspólnym elementem jest statek - arka. Statek zbudowany by ratować gatunek, który jest wyrafinowaną AI, tworzy się w niej świadomość i pojęcie boga. Trzeba mieć otwarty umysł na te pozycje. I chyba tylko dlatego nie wylądowały w spisie ksiąg zakazanych ;)

Nazywanie Dawkinsa lekturą dla zbuntowanej gimbazy to mocne nadużycie. Czytałeś może Umberto Eco? Polecam. Dan Brown zrzynał z jego Wahadła Foucaulta pisząc swój szlagier Kodu Da Vincii.
"Patriotism is the virtue of the vicious." - O.Wilde

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 20 kwietnia 2014, 01:10

Cynik pisze:Czytałeś może Umberto Eco?
- "imię róży" (jedyna powieść), "historie brzydoty" i "historie piękna", "sztuka i piękno w średniowieczu".

o dawkinsie napiszę więcej później.

Awatar użytkownika
NRohirrim
Prezydent
Prezydent
Kontaktowanie:

Postautor: NRohirrim » 22 kwietnia 2014, 10:02

Biblia
,,Lepiej żeby mowa była lepsza od ciszy, lub milcz'' - Dionizos z Halikarnasu

Kamil33
Stażysta
Stażysta

Postautor: Kamil33 » 07 maja 2014, 13:58

Książka, która bardzo zmieniła moje życie: Brian Tracy "Zmień myślenie a zmienisz swoje życie". Otworzyła mi oczy na wiele spraw a przede wszystkim żeby dostrzegać pozytywy i nie zazdrościć. Polecam!

Awatar użytkownika
Bilu1939
Moderator
Moderator

Re: Książki, które w największy sposób na nas wpłynęły

Postautor: Bilu1939 » 22 stycznia 2016, 15:43

Obrazek
"Konserwatysta jest wrogiem radykalizmu, zarówno prawicowego, jak i lewicowego. Konserwatysta jest patriotą, ale nie jest nacjonalistą. Konserwatysta jest zwolennikiem autorytetu i poszanowania władzy, ale jest wrogiem despotyzmu" - Janusz Radziwiłł.

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Re: Książki, które w największy sposób na nas wpłynęły

Postautor: Nazgul » 22 stycznia 2016, 16:04

Mówił. :(
A po za ty uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Wróć do „Książki”