PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Zoll: Nigdzie nie jest napisane, że Polska ma być krajem świeckim

Wszystko związane z religią, wierzeniami oraz metafizyką duchową. Podyskutuj o tym, co w polskiej religii się dzieje.

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Zoll: Nigdzie nie jest napisane, że Polska ma być krajem świeckim

Postautor: Clint Eastwood » 05 maja 2015, 16:40

http://kulturaliberalna.pl/2015/04/28/n ... -swieckim/

fragment na zachęte:

Nigdzie nie jest napisane, a w każdym razie nie wynika to z Konstytucji, że Polska ma być krajem świeckim. Takie stwierdzenie to nadużycie. Polska ma być krajem, w którym wszystkie wyznania cieszą się w równym stopniu pewnymi wolnościami, a władza państwowa jest wobec nich bezstronna. To nie znaczy, że mamy być państwem świeckim, szczególnie w znaczeniu państwa wrogiego religii. Nasz ustawodawca wybrał zupełnie inny model.

ciekawy wywiad. mam jednak dwa zastrzeżenia:

No właśnie tego typu wpływy, jak domaganie się niepodpisywania takiej czy innej ustawy, jak zagrożenie parlamentarzystom, że poparcie danego aktu prawnego równa się ekskomunice – to są kroki, które uważam za niedopuszczalne.
- nie grożą, tylko przypominają, że pewne decyzje wiążą się z ekskomuniką "z automatu".

Zgadzam się z panem Boreckim, kiedy mówi o regulacjach dotyczących zapłodnienia in vitro. Ta ustawa nic na nikim nie wymusza. Ci, którzy zgodnie z nauką Kościoła procedurę sztucznego zapłodnienia odrzucają, mogą z niej nie korzystać. Należy jednak w kontekście in vitro wyraźnie podkreślić jedno: można dyskutować od kiedy mamy do czynienia z człowiekiem, a kiedy jeszcze z człowiekiem do czynienia nie mamy…
- oczywiście, tak samo jak ktoś, kto szanuje prawo własności i ceni sobie czyjąś prace nie musi kraść, ale mimo to mamy prawo, które mówi, że nie wolno kraść :)

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Re: Zoll: Nigdzie nie jest napisane, że Polska ma być krajem świeckim

Postautor: Nazgul » 05 maja 2015, 19:08

No takie działania które im pasują. Bo molestowanie kleryków, dzieci, kradzież, oszustwo, zawlaszczenia menia oraz tolerowanie tych przestępstw nie czyni żadnej ekskomuniki. Natomiast pozwolenia na to by ludzie żyli tak jak chcą już tak.
A poza tym uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 05 maja 2015, 19:27

pierwszy post i już molestowanie. jest to widać jakiś kluczowy element działalności kościoła.

Awatar użytkownika
MatiZ
Senator
Senator

Postautor: MatiZ » 05 maja 2015, 19:36

Oczywiście jedynie Kościoła Katolickiego. W przypadku innych, zwłaszcza z piaskowych krajów, NIE MOŻNA GENERALIZOWAĆ.
Błąd dzielenia przez ogórek - Zainstaluj Wszechświat ponownie.

Awatar użytkownika
Cynik
Moderator
Moderator

Postautor: Cynik » 05 maja 2015, 19:47

Zoll dobrze prawi, tak powinno być.
"Patriotism is the virtue of the vicious." - O.Wilde

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 05 maja 2015, 20:00

Nie zauważyłem generalizacji. Zauważyłem hipokryzję. Ale może nie zauważyłem, więc mi wskaż Matiz.

Skoro komorowski ma dostać eks. Za podpis.
Ale Peatza nikt nie ruszył przez lata. Tylko mi tu cos nie gra w stalowych zasadach kk?
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 05 maja 2015, 20:31

jeżeli bp peatz popełnił przewinienie przewidziane w prawie kanonicznym jako podlegające ekskomunice, powinien być ekskomunikowany. jeżeli nie - nie. tyle. przecież nie stosuje się jej uznaniowo.
btw chyba nie skumałeś posta matiza i mojego też :)

Awatar użytkownika
marcinsz
Wicepremier
Wicepremier

Postautor: marcinsz » 05 maja 2015, 21:13

Tłumacząc faworyzowanie jakiejkolwiek religii liczbą wiernych w danym społeczeństwie, w automatyczny sposób godzi w prawa niewierzących czy wierzących inaczej.

W konstytucji zapisana jest wyraźna równość pod tym względem, a aby ją zachować, musi zostać zachowana pełna rozlacznosc państwa od wiary, więc jak można uznać że "Nigdzie w konstytucji nie jest napisane że Polska jest państwem świeckim"?

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 05 maja 2015, 21:16

pewnie, po co przeczytać wywiad, skoro można napisać coś bez zapoznania się z jego treścią.

Awatar użytkownika
notkin
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: notkin » 05 maja 2015, 21:25

W konstytucji zapisana jest wyraźna równość pod tym względem, a aby ją zachować, musi zostać zachowana pełna rozlacznosc państwa od wiary (...)

Problem w tym wypadku sprowadza się do rozumienia definicji "równości". Na podobnej zasadzie możemy uznać system demokratyczny za niesprawiedliwy, bo promuje zdanie większości. Zresztą na samym początku wywiadu jest o tym mowa. Nie przeczytałeś chyba zbyt dokładnie.
"Najbardziej lękam się fanatyków liberalizmu... Poskrob liberała, a znajdziesz skrytego arystokratę." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
gazda
Minister
Minister

Postautor: gazda » 05 maja 2015, 22:53

marcinsz pisze: musi zostać zachowana pełna rozlacznosc państwa od wiary,

Tak jak za Stalina? Rozumiem, że popierasz komunizm?
Wszędzie tam, gdzie bezwzględny liberalizm dochodzi do stanowczej przewagi, następuje stopniowa likwidacja narodu, jego typu i indywidualności. - Zygmunt Balicki

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 05 maja 2015, 22:58

Jak np. za Napoleona. Naucz się historii - rozdział państwa od religii nie oznacza jej zwalczania.

jeżeli bp peatz popełnił przewinienie przewidziane w prawie kanonicznym jako podlegające ekskomunice, powinien być ekskomunikowany. jeżeli nie - nie. tyle. przecież nie stosuje się jej uznaniowo.
fajny wymyk. To teraz pokaż taki przepis dotyczący Prezydenta RP.

przecież nie stosuje się jej uznaniowo.
Oczywiście, że się stosuje. przykładów są setki. Np sprawowanie świeckiej władzy państwowej połączone z wysyłaniem do komór Żydów - obie rzeczy to ekskomunika - jakoś nie odebrało nawet sakry kapłańskiej księdzu Tiso. Lemański wyleciał zaś za dyskusje z biskupem i odmienny od Tiso stosunek do Żydów... no patrz...

tak samo jakoś nikt nie "przypominał" ekskomunice Kaczyńskiego gdy odrzucił projekt zakazujący aborcji.

Chciałbym ci także przypomnieć, że praktykowanie homoseksualizmu jest podstawą nie tylko do wydalanie ze stanu kapłańskiego ale właśnie "ekskomuniki automatycznej" - 1) wydalenie z stanu kapłańskiego = złamanie ślubów = wyrzucenie z kościoła 2) aktywny homoseksualista nie ma prawa do komunii itp oraz rozgrzeszenia o ile nie zaprzestanie działań...

Więc nie wiem skąd Twoje wątpliwości co do Peatza.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZD ... homo.html#

Doskonale zrozumiałem Clint, to chyba wy nie zrozumieliście tego co ja napisałem.

Westwood
Poseł
Poseł

Postautor: Westwood » 06 maja 2015, 09:01

Jestem prawnikiem, odwołam się więc do wyroku Włochy przeciwko Lautsi, gdzie włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że krzyż wiszący w szkole nie jest dyskryminacją osób niewierzących. Niewierzący powinni tolerować to, że katolicy są przywiązani do tego symbolu, który jest dla nas symbolem miłości. Może dobrze by było, żeby miłość bliźniego była ważną wartością również w obradach parlamentu.

Niewierzący powinni tolerować to, że katolicy są przywiązani do tego symbolu - powiada pan profesor. Dlaczego pan profesor tak broni ich - katolików? cd. "który jest DLA NAS symbolem miłości". A więc jasne, pan profesor sam jest katolikiem. Nie będę teraz się wdawał w dyskusję, czy krzyż jest symbolem miłości, w imieniu której mordowano mnóstwo ludzi przez ostatnie 2000 lat. Skoro są tak przywiązani, to niech sobie chodzą obwieszeni krzyżami, niech noszą kapelusze w kształcie krzyża, teczki w kształcie krzyża, niech sami zamienią się w jeden wielki symbol miłości, ale od gmachów publicznych niech się odczepią.

Argumentacja przeciwników jest dość prosta. Skoro prawo w państwie polskim jest stanowione dla wszystkich – wyznawców różnych religii i ateistów – to czy pusta ściana w parlamencie nie byłaby lepszym symbolem III RP?

Ale czy my musimy wprowadzać do Konstytucji zapis, że ściany mają być puste? Nie chciałbym żyć w tak sterylnym państwie. Przecież my mamy pewną tradycję, historię. Nie wypadliśmy sroce spod ogona, jesteśmy w jakiś sposób ukształtowani – dlaczego mamy z tym wszystkim zerwać?

Zapis w Konstytucji o pustych ścianach? Żałosny erystyczny argument - na dodatek użyty przez profesora prawa. Nie chodzi tu o puste ściany, profesorze. Chodzi o eksponowanie symbolu jednej religii, który wisi nie na ścianie knajpy, pijackiej meliny, czy w pałacu biskupim, w domu Tomasza Terlikowskiego czy Anny Sobeckiej. Symbol wisi na ścianie sali obrad najwyższego organu RP, a to jest niedopuszczalne. A kto twierdzi inaczej, jest katolickim betonem.

Panie Andrzeju, nie obchodzi mnie jakiego wyznania pan jest. Jako były prezes Trybunału Konstytucyjnego kompromituje
Pan ten wysoki urząd i tytuł naukowy, posiadany przez Pana.
Poza tym uważam, że należy ujawnić treść ostatniej rozmowy telefonicznej braci K.

PiSkorz
Wicepremier
Wicepremier

Postautor: PiSkorz » 06 maja 2015, 11:23

Nazgul pisze:Nie zauważyłem generalizacji. Zauważyłem hipokryzję. Ale może nie zauważyłem, więc mi wskaż Matiz.

Skoro komorowski ma dostać eks. Za podpis.
Ale Peatza nikt nie ruszył przez lata. Tylko mi tu cos nie gra w stalowych zasadach kk?

Biskupa Paetza załatwił plk WSI Tobiasz . Jak było naprawdę nic pewnego nie wiadomo.

A w ogóle to we więzieniach polskich siedzi ponad 1400 pedofilów . Mógłbyś się zająć tym tematem głębiej niż ryć i robić zadymę na forum .

Zwróć uwagę chłopie na to co gryzdasz .
"Upadliśmy poniżej progu cywilizacyjnego."
T. Jasudowicz

Semigoj
Radny gminny
Radny gminny

Postautor: Semigoj » 06 maja 2015, 14:01

Nazgul pisze:No takie działania które im pasują. Bo molestowanie kleryków, dzieci, kradzież, oszustwo, zawlaszczenia menia oraz tolerowanie tych przestępstw nie czyni żadnej ekskomuniki. Natomiast pozwolenia na to by ludzie żyli tak jak chcą już tak.

No, ale to wynika z nauki Magisterium KK. Jeżeli jakaś religia uzna, że przykładowo za założenie zielonych skarpetek w drugi dzień miesiąca grozi bezpowrotne wydalenie z "klubu", a za gwałt na koleżance z pracy w celu odpokutowania winy trzeba zrobić czterdzieści dwa pajacyki i dalej można się legitymować członkostwem w "klubie" to tak jest. Oczywiście podałem przykłady absurdalne i ekstremalne, ale powinny dobrze uchwycić istotę zagadnienia. W przypadku KK są solidne fundamenty.

Nie chcę wnikać w sumienie innego człowieka, ale na podstawie zewnętrznych deklaracji, czynów, zapowiedzi, postulatów, wywiadów, głosowań odnoszę wrażenie, że obecny Prezydent uważa się za katolika głównie dla celów wizerunkowych, a na przykład wykładnią Katechizmu nie przejmuje się. Każdy, nawet najgłębiej wierzący popełnia błędy, ale tu chodzi już o samą sferę deklaracji. Wypowiedzi Prezydenta na temat eksomuniki w jakimś wywiadzie (nie pamiętam w jakim, z rok temu jakoś) wskazywały, że on w ogóle się w tym nie orientuje, dla niego kwestia ekskomuniki ma tylko i wyłącznie znaczenie doczesne, polityczne, wizerunkowe, coś na wzór gry dwóch państw notami dyplomatycznymi.

Niepokoi mnie gdy widzę jakiegoś polityka, który na jakieś transmitowanej mszy idzie do Komunii Świętej, a mimo to cały czas postuluje, uskutecznia rzeczy, za które przyjąć jej nie może, bo są grzechem ciężkim lub oznaczają wręcz ekskomunikę. Podchodzę do tego z pewną pokorą, bez pychy, każdy może się nawrócić, może być tak, że przed Komunią szczerze wyspowiadał się, ale uparte ciągłe trwanie w stanowisku przez kościół potępionym może budzić bardzo poważne wątpliwości i sprawia, że najbardziej prawdopodobna wydaje się wersja, iż traktuje naukę KK, podejście do sakramentów w sposób instrumentalny, ściśle pijarowski.

Ps. W KK działa lobby homoseksualne, to, że niektóre wybryki nie są traktowane zgodnie z kodeksami jest dla mnie dość smutne, pozostaje wiara w skutki z samej mocy prawa.
Ostatnio zmieniony 06 maja 2015, 14:25 przez Semigoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Wyznania”