PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .


Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Bezdroża polskiej prywatyzacji w kontekście nowych rządów PiS

Wszystko, co dotyczy rynku i pieniędzy, wielkich właścicieli i ich obrotów w Polsce. Po prostu gospodarka i ekonomia...

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

kordikos
Radny wojewódzki
Radny wojewódzki
Posty: 363
Rejestracja: 08 kwietnia 2012, 14:13
Lokalizacja: Wejherowo
Kontaktowanie:

Bezdroża polskiej prywatyzacji w kontekście nowych rządów PiS

Postautor: kordikos » 06 października 2016, 18:30

Wiem że przewijały się już tematy o prywatyzacji, planach Balcerowicza itd. ale może warto się znów podjąć tego tematu.
Wydawało się że to już zamierzchłe i nie mające już dzisiaj żadnego znaczenia kwestie.
Ale po reelekcji rządów PiS temat z pewnością się rozognił. Szczególnie gdy chce się nacjonalizować i budować fabryki z państwowych pieniędzy.
I przede wszystkim PiS buduje polityczny kapitał na oczernianiu reform gospodarczych które wprowadziły w Polsce kapitalizm.
A może trzeba im przyznać trochę racji?
Ostatnio czytałem sobie Henryka Pająka "V rozbiór Polski". Wiem że większość z tego co tam pisze to bzdury, ale to mogłaby być biblia dla wielu pisowców i ministrów rozwoju którzy sprawią że "państwo weźmie sprawy w swoje ręce" etc.

"Wchodząc do lubelskiego Makro, odnosimy wrażenie "wielkiego Zachodu", bo wchodzimy w świat obcych towarów. Pewnego razu zasępił mnie widok pryzmy worków z ziemią doniczkową importowaną z Niemiec! Jak im się to opłaci? Może opłaca się na tej samej zasadzie, jak opłaciły się całe pociągi wołyńskich czarnoziemów ciągnące do Niemiec w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej"?
"Dlaczego czekano aż trzy lata na zmianę systemu ceł, które, obciążając cłami surowce i półprodukty w imporcie, a zwalniając z nich produkty gotowe, były skuteczną drogą niszczenia możliwości konkurencyjnych krajowego przemysłu"
"niemal darmowy "wykup" często kończył się niemal natychmiastowym zamykaniem zakładów albo redukcją ich produkcji do rozmiarów śladowych. W ten sposób likwidowaną krajową konkurencję"
"Wystarczyło pięć lat, aby dokonać całkowitej zagłady produkcji dla potrzeb polskiej energetyki, a tym samym eksportu. Byliśmy bowiem cenionym eksporterem całych elektrowni. Na tej fali zmienił właściciela słynny ZAMECH Elbląg. Przejął go szwedzko-szwajcarski koncern Brohn-Boveri. Zaczął od likwidacji produkcji turbin parowych, ich polski eksport przestał istnieć.Dolmel Wrocław był producentem generatorów. Przejął go ten sam koncern, z tym samym skutkiem. Produkcja generatorów uległa niemal całkowitej likwidacji.Elta Łódź. Rezultat ten sam - produkcja transformatorów wysokiej mocy została zlikwidowana. Możemy je importować".
"na skutek nacisków lobby amerykańskiego, zerwaliśmy kontrakt na sprzedaż do Pakistanu 100 czołgów T-72M w chwili, gdy ich setki "hektarowały" na placu fabrycznym w Łabędach."
"Kiedy w Czechach i Bułgarii zbrojeniówka przynosiła coraz większy zyski to nasze malały".
"Ówczesny minister K.Skubiszewski, nadgorliwie określił listę aż 12 państw objętych embargiem eksportu broni do tych krajów. Tymczasem nawet ONZ-owska lista takiego embarga obejmowała tylko cztery państwa. Skubiszewski - komprador obcego lobby, rozszerzył tę listę trzykrotnie"
"Już nie skandalem lecz wręcz sabotażem, było podpisanie umowy z izraelską firmą na zakup uzbrojenia dla polskiego śmigłowca bojowego "Huzar". Zakup izraelskiego pocisku przeciwpancernego będzie nas kosztował 800 mln dolarów, a w praktyce produkcyjno-wdrożeniowej z pewnością więcej".
"Za 32,7% akcji "Dębicy" koncern "Goodyear" zapłacił 55 mln dolarów, czyli 25,7 rocznego zysku firmy. Po dwóch latach zyski "Michelina" i "Goodyeara" pokryły wszystkie koszty prac modernizacyjnych oraz koszt zakupu tych akcji"
"Następne ataki to konspiracyjna próba sprzedaży Stoczni za bezcen, koncernowi norweskiemu Kvanerna. Dyrektor koncernu na krótko przed transakcja udzielił gadatliwego wywiadu gazecie norweskiej chwaląc się w nim, że byłby durniem, gdyby zrezygnował z tak wspaniałego prezentu, jakim jest stocznia. Ktoś z Polaków błyskawicznie przekablował wiadomość do Polski i oszustwo zostało zablokowane w ostatniej chwili."
"Niestety, NBP w ciągi kilku lat udzielił 4,5 mld dolarów kredytu upadającym bankom komercyjnym, ale nie mógł sprawić, aby stocznia otrzymała kilkaset milionów na produkcję statków, przed którą otwierają się mocne i pewne perspektywy w skali światowej. Światowa prognoza wzrostu floty towarowej od 1991. do 2005 wynosi 12,5 proc"
"Ursus" miał zamówienia z Pakistanu, Malezji, USA i Kanady, a ciągniki "Ursusa" kupuje dosłownie cała Europa, ponadto reflektują na nie ci z polskich rolników, których już stać na zakup. W 1993 sprzedaż wynosiła 11 tys. ciągników, w 1994 - 14 tys, w 1995- mógł wyprodukować i sprzedać 28 tys. maszyn, ale z braku funduszy na zakup materiałów sprzedali tylko 16500 ciągników. Na przekór temu ożywieniu, banki nadal odmawiały fabryce kredytów."

Rozumiem że trzeba było zlikwidować produkcję na której nie było popytu, ale nawet generator który miał być użyty w Żarnowcu został sprzedany szwedom i do dzisiaj tam funkcjonuje, a energię elektryczną teraz importujemy, mimo że wcześniej eksportowaliśmy. Może przesadziliśmy z likwidacją niektórych fabryk i faktycznie często były oddawane za półdarmo patrząc na same zyski które przynosiły? Nie interesuje mnie "złodziejskie oddawanie fabryk dla zagranicy", ale może faktycznie niektóre fabryki miały perspektywy rozwoju, tylko nie mogły dostać kredytów?
Wyobraźcie sobie że mówi to jakiś PiSowiec który liczy na to że nowy rząd "naprawi błędy bandyckiej i sabotażowej prywatyzacji". Co byście mu na to odpowiedzieli? Bo ja analizując niektóre argumenty sam nie wiedziałbym co odpowiedzieć, mimo że generalnie prywatyzację oceniam pozytywnie.

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator
Posty: 26668
Rejestracja: 15 stycznia 2006, 15:39
Lokalizacja: Wrocław :)

Re: Bezdroża polskiej prywatyzacji w kontekście nowych rządów PiS

Postautor: Nazgul » 06 października 2016, 18:49

Nie znam spraw ale jedna uwaga: dolmelu już nie ma ale w jego kontuacji firma ABB a potem Alstom przez cały czas produkuje tam generatory w nowej hali. Większe lepsze i droższe. W tym samym miejscu.

Więc to nieprawda w tym przypadku.
A poza tym uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Cynik
Moderator
Moderator
Posty: 8046
Rejestracja: 02 listopada 2004, 08:43
Lokalizacja: Wratislavia, Silesia

Re: Bezdroża polskiej prywatyzacji w kontekście nowych rządów PiS

Postautor: Cynik » 06 października 2016, 22:35

Ocena szans wykorzystanych czy zmarnowanych to jak krzyk "czemu nie kupiłem mieszkania jak był kryzys, wtedy były tanie". Owszem były, ale wtdy nie było go stać.
"Patriotism is the virtue of the vicious." - O.Wilde


Wróć do „Gospodarka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość