PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Wiek emerytalny

Ostatnie wydarzenie z Kraju, sprawy na ustach całej Polski, skandale polityczne i nowe afery ; wszystko to, co szokuje i intryguje; nie milcz!

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
Worek
Administrator
Administrator

Postautor: Worek » 27 września 2013, 16:56

Paw pisze:próba

Proszę bardzo.
"Poskrobcie z wierzchu konserwatystę a znajdziecie kogoś, kto przedkłada przeszłość nad jakąkolwiek przyszłość." - Frank Herbert

Paw
Wicepremier
Wicepremier

Postautor: Paw » 27 września 2013, 16:57

OK. Dzięki Worek. Zaraz coś nabazgrolę :-)

[ Dodano: Pią 27 Wrz, 2013 18:15 ]
Niedawno znalazłem w necie taki rządowy dokument: Zrównanie i podniesienie wieku emerytalnego. Materiał informacyjny – rozszerzony i uzupełniony (2012) pdf.. Mnóstwo w nim informacji (demograficznych, rynek pracy, gospodarka i finanse publiczne), wyników analiz, prognoz i definicji dotyczących wieku emerytalnego w kontekście jego podnoszenia. Ten dokument jest o tyle ciekawy, że odpowiada na wiele pytań zadanych i nie zadanych w tym temacie.

Np. ile średnio pożyje emeryt na emeryturze? Ze s. 10. dowiemy się, że dzisiaj "przeciętna oczekiwana długość życia osoby, która ukończyła 65 lat" dla kobiet wynosi 85 lat. Kobiety mogły odchodzić w wieku 60 lat. Tak więc pozostawały na emeryturze średnio przez 25 lat. A mężczyźni - średnio przez 15 lat.

Oczywiście to jest dla tej grupy, która nie umarła wcześniej. GUS podaje, że w 2012 r. świadczenia emerytalne pobierało 6,5 mln osób (w tym przec. 5 mln regularnie co miesiąc, jak podaje ZUS).

Dalej na s. 18. nałożono dwie krzywe: długość życia (65 latka) i wiek emerytalny. Tempo wzrostu wieku emerytalnego jest niższe dla mężczyzn (i nieco wyższe dla kobiet) od tempa wzrostu oczekiwanej długości życia.

Myślę, że warto zapoznać się z tym dokumentem.

A tutaj Tablice trwania życia 1990-2012 (GUS).

dejpanspokój
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: dejpanspokój » 27 września 2013, 22:27

Paw pisze:Dłużej żyjemy, bo lepiej się odżywiamy

Dobre.
Żeby Polska...

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 28 września 2013, 01:01

prawdziwe. i szczepimy się, i chodzimy do lekarza.
A po za ty uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

dejpanspokój
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: dejpanspokój » 28 września 2013, 07:53

Nazgul pisze:prawdziwe. i szczepimy się, i chodzimy do lekarza.

W szczepionce dostajesz pokarm u lekarza? :lol:
Żeby Polska...

dziki00
Wójt
Wójt

Postautor: dziki00 » 28 września 2013, 11:54

Po pierwsze chciałem od razu zaznaczyć że podniesienie wieku było konieczne, pytanie tylko czy akurat o tyle lat i czy to wystarczy aby uratować system emerytalny.
Najpierw kilka rodzynków rządowego dokumentu który przesłałeś:
-wszystkie dane oczywiście przedstawione jakby wyglądał Polski wiek emerytalny na tle innych państw w2040 i wszystkie państwa mają uwzględniony wiek po zmianach a Polska przed zmianami takie trochę ogłupianie społeczeństwa, powinno być jaki wiek emerytalny chcemy wprowadzić wtedy sytuacja wyglądała by trochę inaczej.
-
 Wyższe emerytury, Stabilny rozwój gospodarczy, Dłuższy okres pracy.
Na 100% bo tak zakłada Rostowski.
-
Obecnie jest ostatni moment na wykorzystanie potencjału powojennego wyżu
demograficznego. Odłożenie zmian w czasie wymagałoby zdecydowanie
bardziej drastycznych i bolesnych zmian w przyszłości.
Wprowadzone przez rząd zmiany i tak nie uratują emerytur tego wyżu a jedynie chwilowo podreperują sytuacje, aby utrzymać system emerytalny potrzebny jest niestety wyższy wskaźnik urodzeń.
-
Badania pokazują, że większa liczba pracujących osób starszych nie ogranicza dostępu do pracy osobom młodym – w krajach, w których pracuje więcej osób starszych, jednocześnie pracuje
więcej osób młodych.
Haha badania pokazują, no pewnie a czy badania nie pokazują może że związane jest to z poziomem rozwoju społeczeństwa. Przy naszej stopie bezrobocia jednak chyba ogranicza.
-Podniesienie wieku emerytalnego przełoży się na znaczny wzrost emerytur.
To jest najlepsze a założenie przeciętnego wynagrodzenia 7551 zł, i się pytam czy to jest przeciętna Polska płaca że akurat to wzięli do przykładu?
No i teraz trochę porównań bo w rząd bardzo lubią przyrównywać nas do innych krajów:
Na początek może porównamy oczekiwane długości życia osób w wieku 65 lat. W dokumencie wzięto tą wartość bo ładniej wygląda i lepiej pasuje do wizji rządu niż średnia długość życia więc jak już porównywać to proszę bardzo. Dla osób w wieku 65-69 średnia długość życia dla obu płci w Polsce 17,50
Niemcy- 19,51, przy czym wiek emerytalny wynosi, bądź będzie wynosił 67 dla obu płci
Szwecja – 19,92 , w.emerytalny 65
Austria- 20,03 , 60 i 65 lat
Belgia – 19,65- 65 lat
Czechy – 17,78- 63 lata( nie jestem pewien na 100%)
Dania – 18,54- 67 lat
Estonia – 17,92- 65 lat
Finlandia – 20,04 – 65 lat
Francja - 21,15 -62 lata
Grecja – 19,88 – 65 lat
Irlandia – 19,39- bodajże 68 lat i to jest najwyższy wynik
Luksemburg- 20,12
Holandia – 19,61 - 67
Norwegia - 19,84- brak określonego wieku
Portugalia – 19,24 -65 lat
Hiszpania- 20,70- 67 lat
http://www.platforma.org/pl/artykul/pla ... rajach-ue/
http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,973 ... talny.html
http://www.wyszehrad.com/slowacja/aktua ... -w-europie
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/wiek-e ... 47448.html
Z danych tych wynika że będziemy pobierać emeryturę najkrócej, nie pisałem już nawet o państwach takich jak Ukraina, Słowenia, Słowacja czy Węgry bo tam np. emerytura odpowiednio dla kobiet jest od 55, 57, 59 i 62 lat a dla mężczyzn 60, 58, 62 i 62 wiec w porównaniu do nich jesteśmy „wyzyskiwanymi murzynami” zaznaczę jeszcze ze do przewidywanej długości życia jest nam bliżej do tych krajów niż do krajów zachodnich. Można sobie zresztą wszystko tutaj zobaczyć http://apps.who.int/gho/data/view.main.61500?lang=en

Ważniejszą sprawą są przywileje i to powinien być główny punkt do naprawy systemu emerytalnego. http://www.eui.eu/Personal/JMF/PhilipSa ... rement.pdf można tutaj zobaczyć w jakim wieku przeciętnie odchodzą pracownicy poszczególnych zawodów. I dla porównania w Polsce http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/201 ... to-ma.html
Najlepsze różnice są między rolnikami, górnikami i sędziami ale również służby mundurowe i im podobne abw, cba itd. czy nauczyciele.
GW - nie czytam, TVN -nie oglądam, na PO nie głosuję

Paw
Wicepremier
Wicepremier

Postautor: Paw » 28 września 2013, 13:46

dziki00 pisze:Po pierwsze chciałem od razu zaznaczyć że podniesienie wieku było konieczne, pytanie tylko czy akurat o tyle lat i czy to wystarczy aby uratować system emerytalny.
Niestety, wg mnie to nie wystarczy. Ale dobry początek. Trzeba zająć się przywilejami grup społecznych i zawodowych. Sporo było o tym w temacie.

dziki00 pisze:wszystkie dane oczywiście przedstawione jakby wyglądał Polski wiek emerytalny na tle innych państw w2040 i wszystkie państwa mają uwzględniony wiek po zmianach a Polska przed zmianami takie trochę ogłupianie społeczeństwa, powinno być jaki wiek emerytalny chcemy wprowadzić wtedy sytuacja wyglądała by trochę inaczej.
spójrz na stronę 18.

dziki00 pisze:Haha badania pokazują, no pewnie a czy badania nie pokazują może że związane jest to z poziomem rozwoju społeczeństwa.
Ten fragment tez mnie zastanowił. Szkoda, że nie podali namiarów na te analizy. Żeby je podważyć trzeba przedstawić swoje - lepsze ;-)

dziki00 pisze:Dla osób w wieku 65-69 średnia długość życia dla obu płci w Polsce 17,50
ze strony 18. wynika, że będzie średnio:
- w 2020 r.: jakieś 23 lata dla kobiet i 16,2 lat dla mężczyzn - w trakcie podwyższania wieku emerytalnego dla kobiet i po podwyższeniu dla mężczyzn,
- w 2040 r.: 20,7 lat dla kobiet i 16,8 lat dla mężczyzn - po podwyższeniu wieku emerytalnego,
- w 2060 r.: 23 lata dla kobiet i 19 lat dla mężczyzn - po podwyższeniu wieku emerytalnego.

dziki00 pisze:Ważniejszą sprawą są przywileje i to powinien być główny punkt do naprawy systemu emerytalnego.
Dokładnie tak. Ale partie populistyczne i związki zawodowe niszczą to. I przyszłość dla nas i dla naszych zstępnych pozostawią mglistą!

dziki00
Wójt
Wójt

Postautor: dziki00 » 28 września 2013, 15:27

Niestety, wg mnie to nie wystarczy. Ale dobry początek. Trzeba zająć się przywilejami grup społecznych i zawodowych. Sporo było o tym w temacie.
pewnie że nie wystarczy, dlatego uważam że zamiast podwyższania wieku dla wszystkich w pierwszej kolejności powinny pójść przywileje jak również likwidacja OFE oraz ograniczenie rozpustności ZUS-u jako instytucji. W dalszej kolejności moim zdaniem wiek emerytalny powinno ustanowić się w zależności od wykonywanej pracy praca w biurze dłużej powiedzmy nawet do 70 lat myślę że większość osób tak jak np. w Norwegi i tak chciałoby pracować. Na 6 czy 7 godzin do biura i potem jeszcze sporo czasu na rodzinę czy hobby. Trzeba wziąć również pod uwagę fakt że w Polsce pracuje się prawie najdłużej w Europie. http://rynekpracy.pl/dla_mediow_1.php/wpis.230 gdyby dajmy na to czas pracy skrócić tak jak jest to na zachodzie ludzie niechętnie odchodziliby na emerytury mogąc zarabiać więcej i mając przy tym czas dla siebie.
spójrz na stronę 18.
czytałem cały ten dokument, chodzi mi bardziej o mapki europy na stronach 5,6,7. I nie chodzi mi tu że jest t jakieś kłamstwo ale po prostu przedstawianie sytuacje w korzystniejszej dla rządu perspektywie.
ze strony 18. wynika, że będzie średnio:
- w 2020 r.: jakieś 23 lata dla kobiet i 16,2 lat dla mężczyzn - w trakcie podwyższania wieku emerytalnego dla kobiet i po podwyższeniu dla mężczyzn,
- w 2040 r.: 20,7 lat dla kobiet i 16,8 lat dla mężczyzn - po podwyższeniu wieku emerytalnego,
- w 2060 r.: 23 lata dla kobiet i 19 lat dla mężczyzn - po podwyższeniu wieku emerytalnego.
i ja nie mówię że to nieprawda chociaż na razie nie wiemy jaki wiek jest dla człowieku powiedzmy maksymalny( nie jestem lekarzem ale z przewidywań wynika że nie długo ludzie będą żyli spokojnie ponad 100 lat ale czy rzeczywiście tak będzie? medycyna medycyną ale...) chodziło mi bardziej o to że inne kraje już osiągnęły dany poziom wieku jakiego dożyjemy a który my osiągniemy za 20-30 lat albo i więcej i dopiero w tym momencie przebudowują swoje systemy emerytalne z tego wynika że granica odejścia na emeryturę teoretycznie mogłaby jeszcze zostać a inne czynniki wpływają na słabą sytuacje systemu emerytalnego.

Paw
Wicepremier
Wicepremier

Postautor: Paw » 28 września 2013, 16:20

dziki00 pisze:W dalszej kolejności moim zdaniem wiek emerytalny powinno ustanowić się w zależności od wykonywanej pracy praca w biurze dłużej powiedzmy nawet do 70 lat myślę że większość osób tak jak np. w Norwegi i tak chciałoby pracować.

Zgadzam się z tym. Podejrzewam, że średnia wieku trwania życia jest wyższa dla biurowych pracowników od średniej dla pracowników fizycznych (trudne, szkodliwe warunki pracy).

dziki00 pisze:I nie chodzi mi tu że jest t jakieś kłamstwo ale po prostu przedstawianie sytuacje w korzystniejszej dla rządu perspektywie.
Trzeba pamiętać, że to nie są bezstronne analizy naukowe. Nie znaczy, że są fałszywe. Mogą koncentrować się na scenariuszu najbardziej dogodnym dla stawianych celów przez rząd.

dziki00 pisze:i ja nie mówię że to nieprawda chociaż na razie nie wiemy jaki wiek jest dla człowieku powiedzmy maksymalny
Środowisko naukowców spiera się o to czy istnieją granice maksymalnego wieku człowieka. Może za jakieś kilkanaście wieków niektórzy osiągną wiek biblijny? ;-)

dziki00 pisze:chodziło mi bardziej o to że inne kraje już osiągnęły dany poziom wieku jakiego dożyjemy a który my osiągniemy za 20-30 lat albo i więcej i dopiero w tym momencie przebudowują swoje systemy emerytalne z tego wynika że granica odejścia na emeryturę teoretycznie mogłaby jeszcze zostać a inne czynniki wpływają na słabą sytuacje systemu emerytalnego.
Dobra uwaga. Chyba rządowi łatwiej podnieść wiek emerytalny od zabrania przywilejów grupom zawodowym. A można jeszcze bardziej podnieść podatki... Rząd trochę liczył na wpływy za gazu łupkowego, czyli rozwiązanie jak w Norwegii.

Problem w tym, że mamy mały Budżet Państwa, z którego dopłacamy do FUS. Składki emerytalne, to 72% dochodów FUS (z niskich, jak na Europę składek pracowniczych i przedsiębiorców), 22% wpłaty z BP (ZUS, pdf). A z drugiej strony potrzeby emerytalne wciąż rosną.

dziki00
Wójt
Wójt

Postautor: dziki00 » 28 września 2013, 18:03

Rząd trochę liczył na wpływy za gazu łupkowego, czyli rozwiązanie jak w Norwegii.
marzenie ściętej głowy że tak napiszę, co innego podzielić dochód z łupków nawet gdyby jako taki w ogóle był na 5 mln obywateli a co innego na 40 mln w przypadku Polski, zakładając nawet że Norwegom dochody z tego tytuły wystarczyły by na sfinansowanie emerytur przez 80 lat co powiedzmy już jest poniekąd jakimś rozwiązaniem to w Polsce ten sam dochód wystarczył by na 10( oczywiście to czysto hipotetyczne wartości). Dlatego jeśli rząd liczył na łupki oznacza ze szedł po prostu na łatwiznę. :wink:
Problem w tym, że mamy mały Budżet Państwa, z którego dopłacamy do FUS. Składki emerytalne, to 72% dochodów FUS (z niskich, jak na Europę składek pracowniczych i przedsiębiorców)
hmm, kwotowa na pewno niska ale czy procentowo to bym nie powiedział http://www.plus50.pl/index.php/prawo/wi ... ie&start=1 ; http://www.pensionfundsonline.co.uk/country-profiles/ co wynika z tego zestawienia to to że wcale nie najgorzej mają się kraje z stosunkowo niską składką np. Niemcy
a z wysokimi hiszpania, grecja , portugalia. Jeśli o mnie chodzi to byłbym za niewielkim podniesieniem składki dla pracodawców gdyż niemal we wszystkich krajach to oni ponoszą większe koszty związane z tymi składkami(ale to już w ostateczności, w pierwszej kolejności to co pisałem wcześniej). Należałoby jednak znieść górną granice od której nie naliczana jest już składka. W tej kwestii uważam że najlepiej zarabiający powinni partycypować w odciążeniu tego systemu.
w tej kwesti nie przekonuje mnie mówienie o tym, dlaczego bogatsi mają ponosić większe koszty przez biednych odpowiedż według mnie jest prosta; z tego samego powodu z którego wszyscy musimy uczestniczyć w publicznym systemie ubezpieczeń aby nie było przypadków ze niektóre barany nie myślą o przyszłości i nie odkładają :wink:
a tu jeszcze fajnie zestawione, dane od 1970 roku w jakim wieku ludzie odchodzą na emerytury wynika z nich to ze w Polsce wcale wcześniej nie odchodziliśmy na emerytury niż w innych krajach. http://www.oecd.org/els/emp/ageingandem ... rement.htm

dejpanspokój
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: dejpanspokój » 28 września 2013, 19:47

Ile w Polsce żyją ludzie na emeryturze? 20 lat? 65+20=85
Żeby Polska...

Paw
Wicepremier
Wicepremier

Re: Wiek emerytalny

Postautor: Paw » 01 grudnia 2015, 17:40

Pis majstruje przy wieku emerytalnym. Co z tego może wyjść?

Obniżenie wieku emerytalnego. Prezydencka reforma może zmniejszyć świadczenia nawet o 60 procent

Więcej: http://m.money.pl/wiadomosci/artykul/ob ... 59748.html

Bida.

Paw
Wicepremier
Wicepremier

Postautor: Paw » 02 stycznia 2016, 16:31

Według sondażu, powrót do poprzedniego wieku emerytalnego popiera 65 proc. Polaków, przeciwko jest 31 proc. Ale na pytanie, czy jesteś za obniżeniem wieku emerytalnego, nawet jeśli świadczenia będą niższe do 30 proc., większość ankietowanych – 57 proc. - odpowiedziała przecząco, na takie rozwiązanie zgadza się 36 proc.

pl, rs publikacja: 15.12.2015
http://www.tvp.info/23171419/trybunal-k ... erytalnego

Jak widać nie za bardzo Polakom uśmiecha się realizacja tej obietnicy PiS.

Awatar użytkownika
notkin
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: notkin » 03 stycznia 2016, 10:18

Przecież będziesz mógł wybrać. W czym widzisz problem?
"Najbardziej lękam się fanatyków liberalizmu... Poskrob liberała, a znajdziesz skrytego arystokratę." - Frank Herbert

Paw
Wicepremier
Wicepremier

Postautor: Paw » 03 stycznia 2016, 10:46

notkin pisze:Przecież będziesz mógł wybrać. W czym widzisz problem?

Nie widzisz problemu? Gratuluję nieświadomości. Ale być może to jest sposób by później w wieku "emerytalnym" (jakkolwiek zostanie zdefiniowany) wyjść na ulicę w proteście przeciw zbyt niskim (o 30%) emeryturom. Cóż, naiwniacy którzy pracowali dłużej zapłacą za utrzymanie cwaniaków (tak jak dzisiaj zgłaszają żądania frankowicze).

Notkin wczytaj sie w temat bo nie wiesz - jak podejrzewam - że już dzisiaj dopłacasz w podatkach do emerytów. Oprócz ZUSu płacisz wyższy podatek otrzymując niższe świadczenia (choćby zdrowotne - ekonomiczny efekt dochodowy Budżetu Państwa) m.in. po to by uzupełnić zbyt mały strumień wpływów do ZUS. Wprost - państwo dopłaca ponad 1/4 do dzisiejszych emerytur (bagaż "wcześniejszych" emerytur z czasów transformacji, przywilejów, ...).

A skoro nadal nie łapiesz wynikających stąd konsekwencji - jak sądzę - będę precyzyjniejszy. Wszyscy obecni i przyszli emeryci będą utrzymywani przez społeczeństwo. Jeśli mniej będzie z ZUS, to więcej pójdzie z podatków. Nie zostawisz emerytów na śmietniku. Jeśli wejdzie w życie propozycja "wyboru" wieku przejścia na emeryturę, to oznacza tylko tyle że zapłacisz mniej do ZUS a więcej w podatkach, ale już nie będziesz miał prawa do 100% emerytury. W przyszłości wyjdziesz o lasce na ulicę - żebrać albo protestować.

Wróć do „Nowości”