PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .


Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach kosumenta

Konstytucja jako ustawa zasadnicza; dobre i złe strony. Właśnie w tym miejscu możesz wykazać, że prawo w Polsce jest dobre lub złe. Odkryj luki prawne i zaproponuj własne rozwiązania.

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Lolek00
Moderator
Moderator
Posty: 9325
Rejestracja: 26 lipca 2009, 16:14
Lokalizacja: woj. śląskie

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach kosumenta

Postautor: Lolek00 » 25 grudnia 2014, 21:33

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0140000827

Warto odnotować fakt że dziś wchodzi w życie nowa ustawa chroniąca prawa konsumenta - dotyczy głównie zawierania umów poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość co staje się coraz powszechniejsze.

Tekst jest oczywiście miejscami przynajmniej dla mnie mało przejrzysty czasami niezrozumiały (na etapie definicji) - ale czytałem też opracowanie.

Dotychczas od każdej umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy / na odległość dało się odstąpić wysyłając rezygnację w terminie 10 dni od daty zawarcia umowy.

Obecnie na odstąpienie bez podania przyczyny będzie 14 dni + w umowie musi być o tym informacja + musi zawierać ona formularz do odstąpienia. Jeżeli nikt nie poinformuje nas o prawie do odstąpienia w takiej formie - wówczas możemy zrezygnować z niej aż w ciągu 12 miesięcy - lub w ciągu 14 dni od poinformowania nas o prawie do odstąpienia.

Od umów będzie można odstąpić w ciągu 14 dni bez ponoszenia kosztów. Oznacza to że wiele przedsiębiorstw zabezpieczy się na tą ewentualność i będzie trzeba podpisać również zgodę na odpłatne świadczenie usługi przed końcem terminu w którym obowiązuje prawo do odstąpienia. Oznacza to że jeżeli usługa będzie świadczona od zawarcia umowy - a umowa zostanie wypowiedziana bez podania przyczyny np: po 10 dniach - będzie trzeba uregulować opłatę za 10 dni świadczenia usługi.

Warto wiedzieć też że ustawa dotyczy tylko umów zawieranych przez przedsiębiorstwa z konsumentami. Zapisy dotyczą też handlu w sieci (o ile stroną świadczącą usługę/produkt jest przedsiębiorstwo lub sprzedaż jest prowadzona w sposób zorganizowany) - co trochę skomplikuje życie sprzedawcom internetowym, mamy prawo zwrotu towaru do 14 dni i musimy być o tym poinformowani. Kolejną grupą która "ucierpi" są wszelkiego rodzaju agencje rozsyłające domokrążców. Oprócz tego - jeżeli zawarliśmy umowę na odległość, w każdej chwili możemy zażądać jej pełnej treści na piśmie.
Vivat et res publica et qui, illam regit

Wróć do „Prawo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość