PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Czas podsumowań rządów PO-PSL

Co wyróżnia tę partię od innych? Program, skład i działalność. Napisz, co myślisz! Co jest w Twojej opinii złe, a co jest dobre. Wyraź to!

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
Marchewa
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Czas podsumowań rządów PO-PSL

Postautor: Marchewa » 04 czerwca 2015, 18:17

Bilu1939 pisze:1) OFE - pal sześć skok na kasę. Typowe działanie a la Platforma w ostatnich latach. Budzimy się, nie mamy planu, szerokiego spojrzenia, całościową reformą się brzydzimy, coś robimy, byle nie za głęboko, bo komu by się chciało babrać w systemie emerytalnym. ZUS się nie zacznie bilansować, nic to w długim okresie nie zmieni ale rozsądni pragmatycy, bez których kraj by się zawalił zrobili swoje.

Zastanawia mnie alternatywa w postaci utrzymania systemu i lawinowo rosnących kosztów dopłat do FUS. Ale OK przyznaję rację jeżeli przyznasz że PO ruszyło gniazdo szerszeni w postaci podniesienia wieku emerytalnego (co jest aktem dość samobójczej politycznej odwagi, która obecnie próbują odkręcić).

Bilu1939 pisze:2) To samo w innych dziedzinach - Kosiniak zaproponuje wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Brawo, ale nie jest to wynikiem przemyślanej polityki demograficznej, bo jej nie ma, a słusznych-pojedynczych-kierunkowych działań.

Znowu słowo wytrych które nic nie znaczy "przemyślana polityka demograficzna" czyli co?

Bilu1939 pisze:3) Zamachnięcie się na drugi kierunek studiów.

Szczerze to nie wiem czy sami studenci zauważyli. Ja zauważyłem bo mam mniej CV z zabójczym kombo filologia polska+archeologia/etnografia. Dla mnie mało znaczące ale OK.

Bilu1939 pisze:4) Odrzucenie pakietu demokratycznego PiS i projektu powołania Rzecznika Praw Podatnika.

Zauważę tylko że projekt wszedł przed wyborami w 2011 i nie wrócił po wyborach. Ale OK. Zobaczymy czy PiS wprowadzi jak będzie u władzy.

Bilu1939 pisze:5) 6-latki mimo, że wiele szkół nie spełnia warunków reformy. Powstała chora sytuacja, że rodzice biegają żeby dziecku załatwić odroczenie od psychologa. W dyskusji o sprawie, tak publicznie jak tutaj, oczywiście krytyka decyzji władzy była dowodem na zapóźnienie protestujących, bo przecież na Zachodzie.. Nakłamano tak wiele, że nie chcę mi się rozwijać. Polecam tylko poszukać, bo władza nie informowała rzetelnie społeczeństwa jak jest naprawdę - ile krajów wówczas szło tym systemem i które kraje przewodziły w rankingach.

Triumf (kosztowny) technokratów nad społeczeństwem. Ja reformę uważam za słuszną (jestem rodzicem 6 latki) a jej cel za prawidłowy (wciągnięcie dzieci na terenach wiejskich o rok wcześniej do systemu co ma zredukować różnice). Ale była źle wytłumaczona i kiepsko przygotowana. Fakt.
Spory polityczne trwają najdłużej gdy obie strony nie maja racji.
Gonzalez Suarez

Awatar użytkownika
Worek
Administrator
Administrator

Postautor: Worek » 04 czerwca 2015, 18:23

A możesz nam powiedzieć ile wybudowano autostrad w Niemczech w ..... ostatnich 10 latach?
"Poskrobcie z wierzchu konserwatystę a znajdziecie kogoś, kto przedkłada przeszłość nad jakąkolwiek przyszłość." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
notkin
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: notkin » 04 czerwca 2015, 18:30

No załóżmy nawet, że 1km.
"Najbardziej lękam się fanatyków liberalizmu... Poskrob liberała, a znajdziesz skrytego arystokratę." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
Worek
Administrator
Administrator

Postautor: Worek » 04 czerwca 2015, 18:32

notkin pisze:No załóżmy nawet, że 1km.

No to gówniane porównanie.
"Poskrobcie z wierzchu konserwatystę a znajdziecie kogoś, kto przedkłada przeszłość nad jakąkolwiek przyszłość." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
Marchewa
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Marchewa » 04 czerwca 2015, 18:33

Marchewa pisze:
Bilu1939 pisze:6) Zbiorczo w temacie polityki zagranicznej: Zarzucenie samodzielnej polityki regionalnej na rzecz Partnerstwa Wschodniego, a więc współpracy z UE-mocarstwami które z natury mają na wschodzie odmienne interesy. Gwałtowne przeorientowanie polityki w 2007 roku - jedyne takie w III RP. Przekonanie, że dobra atmosfera w stosunkach międzynarodowych jest celem samym w sobie. Sławne już "wymachiwanie szabelką" na usprawiedliwienie swojej niemocy i dowód wzbraniania się przed samodzielną inicjatywą. Odpuszczona Litwa (potrzebna aktywizacja dialogu dwustronnego, bo panisko Sikorski traktował z buta), brak racjonalnego spojrzenia na Białoruś przed którą Europa od dłuższego czasu uchyla drzwi.

Ja tam gwałtownego przeorientowania nie widziałem. "Gra fochem" bo inaczej nie da się tego określić Lechowi Kaczyńskiemu wychodziła średnio żeby nie powiedzieć wcale. Przede wszystkim w 2005 został złamany konsensus co do celów i środków polityki zagranicznej. Siły polityczne po uzyskaniu celów strategicznych zaczeły reprezentować skajnie odmienne koncepcje koncylliacyjną i "obrony interesu". Albo popierasz jedną albo drugą IMHO jednej prawdziwej drogi nie ma.

Bilu1939 pisze:7) Ekspresówki i autostrady w 2014: https://pbs.twimg.com/media/Bx_3_WxIQAA4vKZ.png Jak to mówił Sienkiewicz swego czasu? Najnowocześniejsza sieć w Europie.

Znowu zastanawia mnie czy SLD lub inne ugrupowanie mogło uniknąć błędów w sporej mierze wynikających z rozmiaru programu (na co zresztą wybitnie wskazuje przytoczony przez Notkina raport w którym kruszywo było najdroższe w PL ze wskazanych powodów) Jeżeli masz X firm które przez 10 lat budowały rocznie Y dróg i nagle chcesz aby w 5 lat zbudowały 8Y dróg no to zasada podaży, popytu + oczywista łapczywość i mamy jak mamy. Nad dokonaniami PiS nie będę dyskutował bo wciąż mam wrażenie że minister Polaczek uparł się że ani kilometra nie zbuduje i basta.

Bilu1939 pisze:8 ) Masa potworków jak ustawa hazardowa czy klauzula o unikaniu opodatkowania.

Nie będę się spierał bo to głupie było i tyle.

Bilu1939 pisze:9) Zero zmian w podatkach. PiT jak był niesprawiedliwy, tak dalej jest.

Żadna partia nie złamała konsensusu wyrażającego się w stwierdzeniu "podatki muszą być niskie lub jeszcze niższe". Któraś powinna. Może na początek przywrócenie 3 stawki PIT...

Bilu1939 pisze:10) Innowacyjność: https://pbs.twimg.com/media/CDgtA7NW8AE2mBr.jpg

Bardziej skomplikowana sprawa która rządzących po 2016 uczyni beneficjentem największego w historii skoku w tej dziedzinie. Otóż innowacyjnośąć w PL wynika w sporej mierze z braku tradycji oznaczania wielu rzeczy tą metką. Ale nowe fundusze UE to wymuszają. Więc firmy które do tej pory nie patentowały np. nowych wzorów krzeseł zaczną to robić. Skutki łatwo przewidzieć. Uwaga to tylko moja opinia wynikająca z obserwacji tego co za innowacyjność uważają Irlandczycy czy Niemcy.

Bilu1939 pisze:11) Inwestycje w przemysł: https://pbs.twimg.com/media/CBLuNzfUsAAO_MS.png

Daj mi linka do źródeł bo widzę % a nie wiem o co chodzi.

Gonzalez Suarez

Awatar użytkownika
Bilu1939
Moderator
Moderator

Postautor: Bilu1939 » 04 czerwca 2015, 19:19

1) Alternatywa? Znieść wiek, wprowadzić obowiązek uzbierania składki gwarantującej minimalną emeryturę. PO ruszyła gniazdo szerszeni? Ok. Nie cisnę po nich za wiek emerytalny, bo w tej kwestii jestem absolutnie niepisowski. Atakuję z innych pozycji.
2) Na całościową politykę demograficzną składa się kilka segmentów: pomoc społeczna, emerytury, polityka rodzinna i rynku pracy. Jak mi pomożesz dostrzec skoordynowane działania państwa w tych obszarach, realnie wdrażane programy to zwrócę honor miłościwie panującym.
5) Jest to jakiś argument. Mimo wszystko zostawiłbym możliwość wyboru. Widziałeś badania PIRLS? Sprawdzano umiejętności czytania wśród dziesięciolatków. Dwa z pierwszych trzech miejsc zajęły państwa gdzie edukacje zaczyna się w wieku siedmiu lat: Finlandia i Rosja. Irlandia (start w wieku 4 lat) kilka miejsc niżej. Przewaga z tytułu tegoż startu de facto nie istnieje.
"Konserwatysta jest wrogiem radykalizmu, zarówno prawicowego, jak i lewicowego. Konserwatysta jest patriotą, ale nie jest nacjonalistą. Konserwatysta jest zwolennikiem autorytetu i poszanowania władzy, ale jest wrogiem despotyzmu" - Janusz Radziwiłł.

Awatar użytkownika
Worek
Administrator
Administrator

Postautor: Worek » 04 czerwca 2015, 19:23

Bilu1939 pisze: Widziałeś badania PIRLS?

Ja widziałem Bilu i one potwierdzają tezę Marchewy.

Awatar użytkownika
Bilu1939
Moderator
Moderator

Postautor: Bilu1939 » 04 czerwca 2015, 19:29

Badania z 2011. Dlaczego najlepiej nie wypada w nich Irlandia, Wielka Brytania i Holandia?
"Konserwatysta jest wrogiem radykalizmu, zarówno prawicowego, jak i lewicowego. Konserwatysta jest patriotą, ale nie jest nacjonalistą. Konserwatysta jest zwolennikiem autorytetu i poszanowania władzy, ale jest wrogiem despotyzmu" - Janusz Radziwiłł.

Awatar użytkownika
Bilu1939
Moderator
Moderator

Postautor: Bilu1939 » 04 czerwca 2015, 20:07

Przede wszystkim w 2005 został złamany konsensus co do celów i środków polityki zagranicznej.

Nie. Zmienił się styl i to wszystko. Forma była czasami zbyt hałaśliwa. Sikorski z kolei przywoływaną Litwę faktycznie zlał. Ciągłość zachowywana od czasów Skubiszewskiego została przerwana i to jest fakt.

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 27 października 2015, 22:40

A po za ty uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Marchewa
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Marchewa » 27 października 2015, 23:02

Ostatni taki awans.

Gonzalez Suarez

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 27 października 2015, 23:14

ano
A po za ty uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

ElDario
Minister
Minister

Postautor: ElDario » 28 października 2015, 07:56

ZA PIS też Polska szła w górę w tym rankingu.
Poskrobcie z wierzchu socjalistę a znajdziecie nazistę albo komunistę.

Awatar użytkownika
Jojo
Minister
Minister

Postautor: Jojo » 28 października 2015, 08:01

ElDario pisze:ZA PIS też Polska szła w górę w tym rankingu.

Za PiSu to cały świat szedł w górę, aż bańka pękła.
Największy przekręt PZPR to założenie PIS i przejęcie władzy jako prawica

Awatar użytkownika
Cynik
Moderator
Moderator

Postautor: Cynik » 28 października 2015, 10:04

Pis wnosząc hasło "Polska w ruinie" odniosł się nie tyle do sienkiewiczowskiego "ch, d i kk" ile do rozkladu instytucji państwa np o dających się nagrywać politykach. Co dało początek wieloznacznej interpretacji. Także słabość rządu, którym opozycja pomiatała według własnego widzimisię. Spokojnie, porownamy za 4 lata, dajcie im opanować wszystkie stołki, Kukiz mówi 2 lata, a ja mówię 8, do kryzysu.
"Patriotism is the virtue of the vicious." - O.Wilde

Wróć do „PO (Platforma Obywatelska)”