PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

SLD - dinozaur polskiej lewicy ?

Co wyróżnia tę partię od innych? Program, skład i działalność. Napisz, co myślisz! Co jest w Twojej opinii złe, a co jest dobre. Wyraź to!

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
ANARCHOREALISTA
Radny gminny
Radny gminny
Kontaktowanie:

Postautor: ANARCHOREALISTA » 03 grudnia 2008, 11:59

Czy nie wydaje się Wam , czasy SLD już dawno minęły i ster w polskiej lewicy powinny przejąć nowe lewicowe partie odcinające się od PZPR ?
Myślę , że nawet SDPl Borowskiego jest dużo lepsza niż SLD .
ANARCHOREALIZM jedyną drogą dla mas.

Awatar użytkownika
Ambioryks
Poseł
Poseł

Postautor: Ambioryks » 03 grudnia 2008, 12:28

ANARCHOREALISTA pisze:Myślę , że nawet SDPl Borowskiego jest dużo lepsza niż SLD .

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Przecież socjald***kracja jest jeszcze gorsza od SLD-owskiego socjalliberalizmu.
I to pisze zwolennik "anarchorealizmu". Hipokryzja?

zuikaku
Wicepremier
Wicepremier

Postautor: zuikaku » 03 grudnia 2008, 19:32

Przede wszystkim to wątki od SLD już są. Nie wiem po co zakładać nowy.

Awatar użytkownika
ANARCHOREALISTA
Radny gminny
Radny gminny
Kontaktowanie:

Postautor: ANARCHOREALISTA » 04 grudnia 2008, 12:07

Mówię ogólnie o sytuacji na lewicy . Nie jestem ani za jedną ani za drugą partią . Ale osobiście wg mnie Marek Borowski to dobry polityk .

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 04 grudnia 2008, 13:19

ANARCHOREALISTA pisze:ster w polskiej lewicy powinny przejąć nowe lewicowe partie odcinające się od PZPR ?
przecież jest pis.

Awatar użytkownika
ANARCHOREALISTA
Radny gminny
Radny gminny
Kontaktowanie:

Postautor: ANARCHOREALISTA » 04 grudnia 2008, 13:22

Clint Eastwood pisze:
ANARCHOREALISTA pisze:ster w polskiej lewicy powinny przejąć nowe lewicowe partie odcinające się od PZPR ?
przecież jest pis.

:shock:

Awatar użytkownika
Soul
Radny gminny
Radny gminny

Postautor: Soul » 04 grudnia 2008, 13:29

ANARCHOREALISTA pisze:Czy nie wydaje się Wam , czasy SLD już dawno minęły i ster w polskiej lewicy powinny przejąć nowe lewicowe partie odcinające się od PZPR ?

Ciężko wyczuć prawdę mówiąc. SLD jak na razie jest dla mnie jednym, wielkim (ale to naprawdę kolosalnym) rozczarowaniem, tyle że takim rozczarowaniem którego spodziewać się było można.
Jest w tej partii kilka naprawdę fajnych osób, jedna zresztą "dostała" mój głos w ostatnich wyborach- ale niestety, całokształt jest raczej mizerny.
Co do tego czy powinny się odcinać od PZPR, to prawdę powiedziawszy wsio mi jedno.
Mogą się od niego odcinać, albo "przyszywać", mogą gloryfikować albo potępiać i nic mnie to nie obchodzi, bo spoglądać będę w program, realne zachowania i na ludzi a nie na to z kim tam deklarują łączność ideologiczną.
Niech se deklarują nawet że mają łączność ideologiczną z Leninem a mnie to wisi, jeśli będą odwalać kawał dobrej roboty.

Clint Eastwood pisze:przecież jest pis.

Ekhm. Pierwsze słowo jakie przyszło mi do głowy brzmiało "żart", drugie było niecenzuralne, a trzecie to "szaleństwo".
Proszę tutaj nie obrażać szeroko rozumianej lewicy jakimiś zestawieniami z PiS-em. Taka z nich lewica, że nie wiem czy znalazł by się choć jeden lewicowiec który by powiedział o nich w miarę ciepłe słowo.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 04 grudnia 2008, 13:31

bugaj powiedział ciepłe słowo. :wink:

Awatar użytkownika
ANARCHOREALISTA
Radny gminny
Radny gminny
Kontaktowanie:

Postautor: ANARCHOREALISTA » 04 grudnia 2008, 13:52

pewnie rysiu był pijany :mrgreen:

zuikaku
Wicepremier
Wicepremier

Postautor: zuikaku » 04 grudnia 2008, 16:03

Tak, PiS w 3/4 to lewica i przestańcie wreszcie powtarzać te medialne bzdury że to prawica. Jak może być prawicą partia która jest
-egalitarystyczna światopoglądowo
-socjalistyczna gospodarczo
-kosmopolityczna w polityce zagranicznej
-demokratyczna w patrzeniu na ustrój wewnętrzny.

Awatar użytkownika
Soul
Radny gminny
Radny gminny

Postautor: Soul » 04 grudnia 2008, 18:18

1. Co to znaczy "egalitarystyczna światopoglądowo"? Daruj, ale to pojęcie tak szerokie że zapewne jakby się postarać to nawet kolesi z Ku Klux Klanu można by o to posądzić.
"Egalitarystyczna" w jakim rozumieniu? Ekonomicznym, kulturowym, społecznym... ja tam nie wiem.
2. Chwała temu kto mi wyjaśni co to znaczy "socjalistyczna gospodarczo", jeśli uznamy że każda forma ingerencji państwa w gospodarkę to już "socjalistyczność" to po prostu mijamy się z prawdą. Korporacjonizm dość silnie ingeruje w gospodarkę a raczej mało kto powie że jest lewicowy, dawne doktryny merkantylistyczne podobnie itd. To, że ktoś w jakiś sposób wpływa na rynek, nie znaczy że ma cokolwiek wspólnego z lewicą.
3. Kosmopolityczna w polityce zagranicznej? Że niby Prawo i Sprawiedliwość? Na pewno mówimy o tej samej partii? o_O
4. To dziś prawicowość jest sprzeczna z byciem demokratą? Jestem bardzo zainteresowany jaką definicją prawicy się posługujesz, drogi zuikaku, bo według niej to prawicowy na świecie będzie jakieś 2% populacji chyba tylko.

zuikaku pisze:Tak, PiS w 3/4 to lewica

A świnia to w 3/4 człowiek (jeśli spojrzymy na % wspólnych genów)- to znaczy że mamy prosiaczkom nadać prawa obywatelskie i nazywać je braćmi?
Zresztą, nie bardzo rozumiem jak można być czymś w trzech-czwartych. Potocznie ujdzie tak mówić "jestem w połowie Niemcem" ale w praktyce to albo się nim jest, albo nie jest. Tak samo tutaj- to w 3/4 lewica, w 1/28 prawica, a w 1/100 partia komunistyczna a w 1/328 partia monarchistyczna itd...

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 04 grudnia 2008, 18:25

PIS to typowi europejscy konserwatyści. Koniec tematu.

Chwała temu kto mi wyjaśni co to znaczy "socjalistyczna gospodarczo"
To znaczy, że kiedy Kazimierz Wielki budował drogi i mury za pieniądze z monopoli królewskich to tak np. wyznawał Marksa :wink:
A poza tym uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

zuikaku
Wicepremier
Wicepremier

Postautor: zuikaku » 04 grudnia 2008, 21:50

Soul.

1. Egalitarystyczna - czyli wierzącą w równość, niewierząca w hierarchię jako ład społeczny. PiS tu pasuje, bo nigdzie nie neguje np. równych praw wyborczych czy teorii zrównywania szans.
2. Redystrybucja i ingerencja nie musi być socjalizmem, ale nim jest, jeżeli po pierwsze odbywa się na skalę socjalistyczną (podatki większe niż płaciło chłopstwo średniowieczne) a po drugie jest uzasadniania hasłami egalitaryzmu.
3. Traktat lizboński. Przerobienie państw UE w faktycznie niesuwerenne 'województwa". PiS jest za.
4. Jak już pisałem z 30 razy z prawicowością kłóci się skrajny demokratyzm, tzn. uznawanie że tego typu system jest najlepszy z możliwych, zamiast prób równoważenia demokracji jakimiś czynnikami autorytarnymi (np. tak jak zrobił de Gaulle, czyli prawo prezydenta do zawieszania demokracji - to jest ten czynnik autorytarny). W PiS nie ma śladu tego typu prawicowego myślenia.

PiS to partia w "3/4" lewicowa, bowiem granice między prawicowością/lewicowością są płynne i umowne, więc nie można nigdzie mówić o stuprocentowym lewicowcu czy prawicowcu, natomiast trzeba jednak znać proporcje. Te pozostałe "1/4" prawicowości w PiS to są przeważnie tylko tematy zastępcze takie jak potępienie komunizmu, sprzeciw wobec aborcji i nie wiem czy cokolwiek innego. Przez całe 2 lata ich rządów bodajże jedynym prawicowym posunięciem było ograniczenie podatków od spadków i darowizn w rodzinie. PiS to jest partia raczej lewicowa czy centrolewicowa, ale z prawicy to niewiele tam jest. Przy czym scena polityczna jest już tak skręcona w lewo, że wystarczy by zaistniało to "niewiele z prawicy" ("1/4"), a już podnoszą się głosy, że to prawica, a nawet skrajna jak niektórzy twierdzą. Na zasadzie że "na bezrybiu i rak ryba".

Oczywiście można też powiedzieć, że prawica to po prostu ci, co siedzą po prawej stronie sali parlamentu, ale na takiej zasadzie to mamy prawicę także w Korei Północnej, więc takie postawienie sprawy fałszuje rzeczywistość.

Awatar użytkownika
ANARCHOREALISTA
Radny gminny
Radny gminny
Kontaktowanie:

Postautor: ANARCHOREALISTA » 06 grudnia 2008, 10:46

Zgodzę się co do tego że granica między lewicą a prawicą jest cienka i łatwo się zaciera . PiS ma tam pewne lewicowe podpunkty w swoim programie , ale nie zmienia to faktu , że to partia prawicowa ... może centroprawicowa z zapożyczeniami z lewicy . Ale nie zgodzę się na pewno , że w 3/4 jest lewicowa bo to jest wyssane z palca .

zuikaku
Wicepremier
Wicepremier

Postautor: zuikaku » 06 grudnia 2008, 16:11

Nie jest wyssane z palca, bo powyżej masz 4 konkretne punkty programowe, które spełnia PiS, a które są lewicowe. Punkty te dotyczą spraw najważniejszych, a nie drugorządnych, takich jak stosunek do historii PRL. Zatem PiS to co najwyżej "prawe skrzydło lewicy", a nie prawica.

Demokraci i lewicowcy nie są w stanie przyjąć do wiadomości, że w demokracji wybór jest dość pozorny i sprowadza się do typowania jednej z kilku odmian lewicy. Formacje prawicowe istnieją tylko na obrzeżach życia politycznego. Dlaczego tak się dzieje to już było na forum.

Wróć do „SLD (Sojusz Lewicy Demokratycznej)”