PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .


Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

System dwupartyjny

To miejsce do wymiany pomysłów i oferty pomocy w ich realizacji. Robisz coś ciekawego opowiedz o tym innym, może wykorzystają Twój pomysł na własnym terenie

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
Malory
Marszałek województwa
Marszałek województwa
Posty: 1388
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 21:33
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Malory » 07 czerwca 2013, 20:29

Atylla pisze:
Co z wyborcami centrowymi?

Czyli kogo masz na myśli np ?


Np. siebie.

coś tym jest , ale przecież demokracja wyklucza uczciwość , więc od partii nie bardzo wymagajmy innej praktyki .


Kwestia że właśnie skuteczna demokracja wymaga uczciwości.

Jest taka różnica między nami a Skandynawami i Germanami że my Słowianie jesteśmy społeczeństwem cynizmu a oni społecznościami zaufania.

U nas nie ufa się ani rządowi, ani organizacjom pozarządowym, ani nawet lokalnym władzom. Czemu? Urzędnik, którego nigdy na oczy nie widziałeś, na którego nie głosowałeś, ale został obrany na to stanowisko przez stronnictwo na które mogłeś głosować podejmuje decyzje dotyczące Ciebie. Dokonuje ich zwykle bez konsultacji z Tobą i resztą interesariuszy. Nie ma żadnych wymogów by był uczciwy ani metod kontroli by był.

Tam masz tak że inicjatywy często są oddolne (u nas nas rząd nierzadko stara się przepychać prawa czyniące takie inicjatywy jeszcze cięższymi niż są). Ludzie obierają sobie mediatora między stronami. Plan zagospodarowania obgaduje się z mieszkańcami i biznesem. Organizuje się warsztaty dla zainteresowanych. To buduje właśnie zaufanie. Budowanie właśnie takich postaw- oddolnej partycypacji wszystkich interesariuszy tworzy rozwiązania łatwiejsze w kontroli, odpowiadające potrzebom większej ilości osób, mniej podatne na korupcje i na ogół cechujące się dobrym inwestowaniem każdego euro.

Ja osobiście wolę taki obraz demokracji. Zamiast zrobić dwie partie, które będą przepychać swoje rozwiązania chcę żeby masa inwestycji stała się zdecentralizowana i poddana wpływowi osób których dotyczy.
System pracy zarobkowej jest wynikiem przywłaszczenia indywidualnego narzędzi produkcji i ziemi; jest on zarazem koniecznym warunkiem rozwoju produkcji kapitalistycznej: wraz z nią musi też zginąć.
- Piotr Kropotkin

Awatar użytkownika
kmat
Radny powiatowy
Radny powiatowy
Posty: 152
Rejestracja: 30 grudnia 2011, 20:45
Lokalizacja: Galicja

Postautor: kmat » 08 czerwca 2013, 22:56

Z systemem dwupartyjnym jest jeden problem - bardzo źle oddaje spektrum poglądów w społeczeństwie. Tu aby sprawować władzę trzeba przejąć centrum co właściwie wyklucza bardziej wyraziste opcje. Ładnie to widać w GB, gdzie najpierw Blair zthatcheryzował swoją partię w Nowe Labour, a potem Cameron zrobił z torysów Jeszcze Nowsze Labour. Głębsza lewica i prawica w tym systemie właściwie nie jest reprezentowana.


Wróć do „Jarmark pomysłów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości