PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .


Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Sposób na zorganizowanie szybkich i przejrzystych wyborów

To miejsce do wymiany pomysłów i oferty pomocy w ich realizacji. Robisz coś ciekawego opowiedz o tym innym, może wykorzystają Twój pomysł na własnym terenie

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
GPR
Radny gminny
Radny gminny
Posty: 43
Rejestracja: 30 listopada 2014, 12:19
Lokalizacja: Łódź

Sposób na zorganizowanie szybkich i przejrzystych wyborów

Postautor: GPR » 30 listopada 2014, 13:09

System ten opiera się na głosowaniu elektronicznym (ale nie internetowym) zamiast głosowania papierowego.
Niezmienne zostawało by wszystko do naszego podpisu obecności na głosowaniu.
Po czynności tej obywatel byłby kierowany do kabiny w której oddawał by swój głos.
W kabinie znajdował by się monitor dotykowy wyświetlający mniej więcej taki obraz:

http://i.imgur.com/8JYLvFL.jpg
http://i.imgur.com/hUJLPGI.jpg
http://i.imgur.com/nr0nkCe.jpg
http://i.imgur.com/Ih9LOUs.jpg
http://i.imgur.com/fOhJhVc.jpg

Aby wymusić głosowanie na wszystkie listy można by do czerwonego pola na ostatnim zdjęciu dodać komunikat typu: "Uwaga! Aby twój głos był ważny musisz zagłosować jeszcze na senatorów, prezydenta, sejmiki, rady itp".
Sądzę że powinno się umożliwić ludziom oddanie pustego głosu jeśli nie wiedzą na kogo zagłosować (niektórzy przychodzą zagłosować np. na wójta a na sejmikach się nie znają więc odpuszczają).
Lepiej aby obywatele zagłosowali świadomie niż na chybił trafił dlatego można dać pod rozwagę opcję na pierwszej tablicy (z partiami) "żadna z powyższych".
Powtarzam: Ważne jest aby ludzie głosowali świadomie i nie byli zmuszani do głosowania na chybił trafił.

Na ostatniej tablicy można by wprowadzić również czas do jej zniknięcia i pojawienia się tablicy początkowej:
"Wybrałeś .... Dziękujemy za głosowanie. Komunikat zniknie za... (tu odliczanie od 10 do 1) po czym znów pojawił by się komunikat początkowy.

Obywatele byli by zachęcani do zrobienia zdjęcia odpowiednim komunikatem umieszczonym w kabinie (naklejka lub tabliczka na ścianie). Przykładowe brzmienie komunikatu: "Jeśli masz ochotę możesz uwiecznić swoje głosowanie za pomocą zdjęcia ze swojego telefonu komórkowego. Masz na to 10 sekund po oddaniu głosu zanim nie zgaśnie odpowiedni komunikat."
Wiele osób zapewne by się zdecydowało i było by to dodatkowe zabezpieczenie przed sfałszowaniem wyników wyborów.
Do oddania głosu trzeba było by niewiele czasu dlatego każda osoba miała by np. maksymalnie minutę by oddać swój głos. Przepis ten ma to na celu szybką likwidacje ewentualnej kolejki do kabiny.

Parę słów o sprzęcie:

Jednostka centralna to tani procesor jednordzeniowy, skromna płyta główna z kilkoma wyjściami na ekrany dotykowe, tania zintegrowana karta graficzna i kość pamięci oraz dwa dyski twarde po 1 gb - cena do 200zł
Skoro już za 300zł można kupić tablet z 10 calowym ekranem to nie powinno być tu problemem kupna w tej cenie samego ekranu dotykowego.
W zależności od okręgu do jednostki centralnej można by przypinać określoną ilość monitorów dotykowych.
Komputer powinien być oczywiście zabezpieczony przed ingerencją osób trzecich. Być może powinien się on znaleźć w zapieczętowanej skrzynce (obudowie) do której podłącza się tylko zasilacz oraz monitory.
Dla jego bezpieczeństwa najlepiej aby nie posiadał np. karty sieciowej ani niczego co mogło by doprowadzić do połączenia z innym sprzętem elektronicznym. Głosy wyborców były by zapisywane równocześnie na 2 dyskach twardych.
Komputery oczywiście czasami się psują dlatego w razie jakiejkolwiek awarii powinna być możliwość szybkiej wymiany komputera na nowy - dane z dysków w takiej sytuacji się liczą (dane z obu komputerów zostaną do siebie dodane).

Oprócz monitora z ekranem dotykowym przy stanowisku może znajdować się drukarka która wydrukuje potwierdzenie w formie kodu QR lub innego.
Urządzenie działało by jak kasa fiskalna (oryginał zostaje w maszynie) a kopię otrzymuje głosujący.
Zamiast kilkunastu kartek A4 (tony papierów w tych wyborach) 2 kartki a7 (jeden wydruk dla głosującego a drugi jako oryginał zostaje w maszynie).
Każdy głos posiadał by swój kod kreskowy QR - numer okręgowej komisji wyborczej, godzinę oraz głosy oddane przez osobę która głosowała. Bez nazwisk czy peseli.
Wyeliminuje to możliwość podmieniania kart wyborczych czy manipulacje krzyżykami.
Głosów musi być oczywiście tyle ile podpisów wyborców na karcie (liście obecności).

A tak mogło by wyglądać potwierdzenia głosowania:
http://i.imgur.com/yjqms0e.jpg

Obywatel będzie miał dowód na to że głosował na tego kandydata o tej godzinie w tym lokalu.
W internecie publikowane byłby by oryginalne listy z kodami QR (z urządzenia) które zawierały by te same dane co ma obywatel. Obywatel w każdej chwili mógłby sprawdzić po kodzie QR Lub po lokalu i godzinie na co w danym momencie oddany był głos. Każdy miałby dostęp do wszystkich danych i mógłby je samemu zliczyć gdyby miał wątpliwości.

Ewentualnie można by wprowadzić głosowanie za pomocą włożenia dowodu do urządzenia (bankomaty).
Wtedy nie były by potrzebne podpisy a jedynie wylegitymowanie osoby wchodzącej do lokalu.
Głównym problemem systemu komputerowego jest zablokowanie możliwości głosowania wielokrotnego przez jedną osobę. Osoba mogła by przyjść z czyimś dowodem i zagłosować najpierw za siebie a potem za druga osobę.

Przed każdym głosowaniem w telewizji dokładnie omawiany byłby temat głosowania oraz pokazywane instrukcje jak zagłosować tzn jak działa system do głosowania (na przykładzie) wraz z informacją o możliwości zrobienia zdjęcia.

Zalety wprowadzenia tego systemu:
- brak możliwości sfałszowania wyników wyborów min. Brak możliwości dostawiania krzyżyków czy zamiany kart z głosami.
- oszczędność czasu przy podliczaniu głosów. Wyniki dostępne praktycznie od ręki. Wystarczy zsumować głosy z okręgów wyborczych.
- brak możliwości złego wypełnienia karty wyborczej
- mniejsza ilość potrzebnego personelu i czasu jego pracy

Wady:
- możliwość tworzenia się kolejek (kart można wydać i 10 gdy w lokalu mamy odpowiednią ilość miejsc dla wyborców natomiast monitorów dotykowych byłą by stała liczba).
- cena początkowa systemu (zakup odpowiedniej ilości laptopów oraz ekranów dotykowych) - ile w PL mamy obwodowych okręgów wyborczych?

Cena jednorazowa może się wydawać dużą jednak stacje robocze będą służyły w wielu wyborach.
Wydrukowanie ton kart tylko w ostatnich wyborach kosztowało podobno 74,2 mln zł.
Wymyślając ten system myślałem o częstszych referendach - wtedy suma startowa na sprzęt zwróciła by się jeszcze szybciej.

W jaki sposób Obwodowe komisje przekażą wyniki do centrali?
Kliknięcie na szary prostokąt znajdujący się w prawym górnym rogu spowoduje pokazanie się ekranu z wynikami. Rozszerzone wyniki będzie można zobaczyć po kliknięciu w odpowiedni prostokącik.
Przewodniczący komisji robi zdjęcia lub spisuje te dane i wysyła do centrali.
Będą to wyniki wstępne.
Wyniki pełne ukażą się dopiero po zgraniu zawartości dysków twardych.
Po zakończeniu głosowania przewodniczący wysyła dane wstępne a następnie zawozi jednostkę centralną (komputer) do centrali. Tam przy mężach zaufania sprawdzane są jej plomby, wyjmowane dyski, zgrywane dane i podliczane wyniki.

----

ps. Wiecie może ile jest w Polsce obwodowych komisji wyborczych? Słyszałem że ponad 200.000 ale nie wiem dokładnie ile.

Bardzo bym prosił o wspominać o głosowaniu internetowym. Ono u nas nie ma racji bytu.
Przez internet nie można zweryfikować tożsamości głosującego. Nawet jeśli wprowadzi się podpisy cyfrowe (np epuap) to haker włamuje sie do komputera danej osoby i głosuje za nią.
Już nie mówiąc o tym że członek rodziny może głosować za drugiego bez jego wiedzy.
Wystarczy sie przyjrzeć Budżetom Obywatelskim.

Oczywiście gdyby głosowanie było jawne i publikowane w internecie gdzie każdy mógłby sam podliczyć wyniki nie zachodziła by potrzeba wdrażania tych wszystkich zabezpieczeń. Jednak Polacy nadal żyją komuną i sądzą że będą przez to wytykani czy szkalowani. Ja sie z tym nie zgadzam. U nas nie Białoruś czy Korea Północna. W USA wiadomo kto jest republikaninem a kto demokratą i nic specjalnego się nie dzieje. W Polsce wiele osób otwarcie przyznaje sie do swoich sympatii politycznych a nawet uczestniczą w życiu partii (są do nich zapisani) i tez nic specjalnego sie im nie dzieje. Zastanawiał sie ktoś czemu i dla kogo tak właściwie została u nas wprowadzona ochrona danych osobowych?
W PL mamy jednak takie prawo a nie inne więc trzeba się dostosować.

Możecie pomyśleć że system operacyjny mógłby oszukiwać.
Nie ma takiej możliwości gdy tyle danych jest ogólnodostępnych a ty masz potwierdzenie w ręku (patrzcie zdjęcie potwierdzenia). W tej chwili nie posiadasz żadnego potwierdzenia. Wystarczy że osoba na która głosowałeś ma zapisane np.4 głosy i nie wiesz czy twój głos jest w tej 4 czy moze dopisali tobie dodatkowy krzyżyk i twój głos znajduje sie w nieważnych.

Gdy nawali system lub któryś z podzespołów to dane nadal znajdują sie na dyskach twardych. Wtedy zmienia się stację centralną a przy podliczaniu końcowym zlicza głosy z dysku z komputera pierwszego i drugiego. Tu nie ma możliwości pomyłki bo ci co są podpisani na liście nadal tam są i głosować drugi raz nie mogą.

Gdy konsultowałem ten pomysł z innymi osobami zasugerowano mi że ludzie starsi mogą mieć problemy z obsługą ekranu dotykowego. Faktycznie na samym początku mogli by nie wiedzieć jak mocno mają naciskać na ekran ale po dwukrotnym naciśnięciu dowiedzieli by się. A jeśli źle nacisną to mieli by opcję powrotu (obecnie źle postawiony krzyżyk i co najwyżej możesz postawić drugi by głos był nieważny). Jeśli ma to w czymś ułatwić to ekran może mieć głośniczek który po naciśnięciu wyda dźwięk.

Kilka osób zasugerowało opcje łatwiejszą bez komputera:
http://www.ted.com/talks/david_bismark_ ... hout_fraud
Problem w tym ze nadal marnowane były by stosy papierów, wycinane hektary drzew. Po co to? Po to by w 2 miesiące po wyborach wszystkie te karty niszczyć? Obecne karty zgodnie z przepisami zostaną zniszczone do końca tego roku. Nie wspomnę zużytej do tego energii i tuszu.

Niestety znaleziony został też dość poważny błąd - w czasie głosowania nie można podawać wyników, co najwyżej frekwencję także ostatni ekran chyba nie miał by prawa bytu.

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator
Posty: 26668
Rejestracja: 15 stycznia 2006, 15:39
Lokalizacja: Wrocław :)

Postautor: Nazgul » 30 listopada 2014, 13:27

nie przejdzie moim zdaniem bo to za duża rewolucja dla niektórych a ludzie (prezes) i tak powiedzą, że sfałszowano tylko w komputerze.
po za tym - tani system po tym jak przejdzie przez urzędy i przetargi zrobi sie kuuuukukuuku drogi. :)

z merytorycznych pytań - jak zapobiec aby jeden wyborca nie zagłosował 2 razy? dowód odpada bo musiałbyś mieć połączenie z centralna baza wyborców, zaawansowany czytnik itp. zbyt duże koszty, zbyt to będzie zawodne.
moim zdaniem zostaje komisja i automat parkingowy. gość przychodzi - podpisuje się, jest weryfikowany i dostaje unikalny "bilet" do głosowania. wkłada gdzie trzeba i sobie głosuje. potem jak pisałeś - dane idą na dyski a drukarka drukuje na papierze oddany głos tak aby dane dysków były weryfikowane. kolejnym elementem moim zdaniem powinna być kamerka ustawiona na ekran (tak żeby nie było widać nic innego jak palce i sam ekran) - czyli trzeci system weryfikacji głosowania.
A poza tym uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Kuba
Marszałek województwa
Marszałek województwa
Posty: 1248
Rejestracja: 22 lipca 2012, 19:37
Lokalizacja: ZGR

Postautor: Kuba » 30 listopada 2014, 13:34

Za dużo zachodu, po co zmieniać coś co działa dobrze? Bo pomimo wszystko obecny system głosowania - a więc wrzucanie głosów do urny - działa dobrze.
Polacy jako Słowianie przez setki lat za naturalne środowisko zamieszkania mieli puszcze, łąki, lasy. Chęć likwidowania większej ilości ogródków działkowych równa się zamachowi na wartości narodowe.

kajzer
Marszałek województwa
Marszałek województwa
Posty: 1039
Rejestracja: 13 listopada 2014, 11:35
Lokalizacja: Polska

Postautor: kajzer » 30 listopada 2014, 13:56

!Nazgul pisze
z merytorycznych pytań - jak zapobiec aby jeden wyborca nie zagłosował 2 razy

To akurat żaden problem.. Idąc do lekarza , szpitala etc. wpisują do komputera PESEL i wychodzi czy jesteś ubezpieczony... oraz inne dane związane z leczeniem. Czyli na postawie PESEL można stworzyć odpowiednią bazę wyborców..

Zagłosujesz tylko raz. ( dokładniej zagłosuje twój PESEL ) . Jeżeli byłoby głosowanie z domu przez Internet..
A komisja wyborcza możebyć wyposażona w odpowiedni czytnik by nie bawić się wklepywanie PESEL-a. Tyle tylko że nie może to być system tani.. I musi być napisany z wyprzedzeniem ,przejść fazę testów.. I nie może być napisany przez 20 latka.. Jest to do zrobienie i pewnie to zostanie zrobione.. Tyle tylko na pewno nie na wybory 2015 ..!!
Pisze jak Jest...!!

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator
Posty: 26668
Rejestracja: 15 stycznia 2006, 15:39
Lokalizacja: Wrocław :)

Postautor: Nazgul » 30 listopada 2014, 14:00

co mi przeszkodzi kajzer żeby zagłosować za 30 osó np. własnych pracowników, których pesele znam? albo za babcię, ojca, matkę itp.?

po za tym wybory mają być tajne a jak będziesz się weryfikował peselem przy samym głosowaniu to nie będą.

aha - komputery w trakcie głosowania nie mogą mieć połącznia z netem!. wyniki powinny być wysyłane zarówno netowo ale z innego komputera jak i dotychczasowo - protokół.
A poza tym uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
notkin
Marszałek województwa
Marszałek województwa
Posty: 1234
Rejestracja: 16 czerwca 2014, 17:05
Lokalizacja: Zooropa

Postautor: notkin » 30 listopada 2014, 14:32

To zamiast numeru pesel dostajesz kartkę z indywidualnym kodem. Przy czym za pomocą tego samego kodu możesz sprawdzić po wyborach, czy faktycznie głos został zaliczony na partię, którą chcieliśmy wybrać.
Czyli mechanizm podobny do tego jaki stosują banki przy uwierzytelnianiu przelewów.

Awatar użytkownika
GPR
Radny gminny
Radny gminny
Posty: 43
Rejestracja: 30 listopada 2014, 12:19
Lokalizacja: Łódź

Postautor: GPR » 30 listopada 2014, 15:12

!Nazgul Czy ty aby nie czytałeś mojego wpisu na innym forum?

Prawdopodobnie trzeba by wprowadzić jakieś dodatkowe zabezpieczenia np. monitoring lokalu lub kabiny.
Do dodatkowego zabezpieczenia wyników wyborów mógłby posłużyć system stworzony z kamery i monitora.
Kamera była by zamontowana w kabinie w taki sposób by nagrywała tylko monitor oraz dłonie które go dotykają (nie całą osobę). Monitor natomiast byłby zamontowany nad monitorem do głosowania tak aby każdy widział co ta kamera nagrywa. Ktoś w tym miejscu mógłby powiedzieć że można rozpoznać człowieka za pomocą jego dłoni. Osoba która nie chciała by być rozpoznana mogła by założyć rękawiczki. Kamera ma za zadanie potwierdzić brak manipulacji przy głosowaniu. Kamera nagrywała by obraz na twardy dysk celem ewentualnego sprawdzenia .
Tak jak komputer zarządzający ekranem do głosowania nie miała by dostępu do jakiejkolwiek sieci.


To jest część z której się wycofałem gdyż podraża koszty i stwarza możliwość weryfikacji głosującego.

Poza tym to jest tylko pomysł który zdecydowałem się upublicznić by sprowokować rozmowy na temat co i jak należy zmienić w samym sposobie głosowania.
Moze ktoś dzięki rozmowom wpadnie na inny, jeszcze lepszy pomysł.
Ważne żeby zacząć rozmawiać i rozmyślać a pomysły z czasem przyjdą same.
Chociaż jeśli pomysł wam się podoba możecie pomóc go rozpowszechnić dzieląc sie nim ze znajomymi, na różnych forach czy wysyłając go do zaufanych, polityków, publicystów, redakcji etc. Może gdy któryś polityk zacznie o nim mówić to tam u góry coś sie w tym względzie ruszy.

Twój pomysł z kodem również został już zaproponowany i jest to jakieś rozwiązanie chociaż znów trzeba będzie liczyć kody tak jak karty teraz. Pierwszy komentarz:
http://wolnemedia.net/polityka/prosty-s ... h-wyborow/
Może kody były by generowane komputerowo? Żadnych kartek. Głosów tyle ile podpisów. Trzeba by sie nad tym jeszcze zastanowić.

Jak już wspomniałem nie widzę opcji fałszerstwa gdy masz w ręku potwierdzenie które można porównać z wykazem w internecie. Co więcej jako że byłoby w internecie każdy mógłby policzyć ile jest głosów na kogo.

.Kuba - system nie działa dobrze jeśli nie masz żadnych gwarancji. Nawet jeśli zagłosujesz na kogoś a potem sie okaże że na liście osoba ta nie zdobyła żadnego głosu to w zasadzie nie masz jak tego udowodnić gdyż masz tylko swoje słowo. Nawet zdjęcie i oznaczenie karty (np dopiskiem) nic nie daje gdyż przedstawiało by jedną tylko stronę (na następnej mógłby być już krzyżyk).

.notkin
Nadal nie rozumiesz. Indywidualny znaczy że głosowanie jest jawne bo da sie sprawdzić kto głosował. Mamy takie prawo a nie inne więc trzeba sie jego trzymać.

kajzer
Marszałek województwa
Marszałek województwa
Posty: 1039
Rejestracja: 13 listopada 2014, 11:35
Lokalizacja: Polska

Postautor: kajzer » 30 listopada 2014, 18:25

Piszesz
co mi przeszkodzi kajzer żeby zagłosować za 30 osó
Nie ma systemu idealnego dzisiaj w normalnych wyborach możesz zagłosować za kogoś z jego dowodem..
Przy pomocy PESEl budujesz bazę wyborców .. wpisujesz pesel.. następuje weryfikacja np po przez kodu wysłanego na Twoją komórkę na wzór banku .. A można z czasem wprowadzić bardziej zaawansowane techniki uwierzytelniania .. np odcisk palca kolor oczu etc.. Taka technika jest praktycznie dostępna z każdego komputera z domu..
To kwestia czasu ,że będziemy głosować elektronicznie...

[ Dodano: Nie 30 Lis, 2014 ]
GPR
To jest część z której się wycofałem gdyż podraża koszty i stwarza możliwość weryfikacji głosującego.

Amerykanie powiadają jak jesteś biedny to nie kupuj rzeczy tanich.. Jeżeli zetniesz koszty to dostaniemy system podobny do tego co kupili "leśne dziadki " w obecnych wyborach...
Szkoda czasu zajmować się badziewiem..

[ Dodano: Nie 30 Lis, 2014 ]
Pomysł z monitorem dotykowym nie wydaje się być dobrym pomysłem.. W kraju mamy ponad 27 tysięcy obwodowych komisji wyborczych.. w każdej komisji musiałoby być przynajmniej z 5 komputerów (monitorów).. Załóżmy jedno stanowisko około tysiąca złotych ( wątpię by dało się zejść taniej)..+ komputery w terenowych komisjach dałoby to kwotę ponad 200 milionów złotych.. Dzisiaj wybory kosztują około 400 milionów złotych ...Czyli by stworzyć Twoją wizję wybory by kosztowały lekko miliard złotych..
A pytanie gdzie takie tanie monitory dotykowe za 200 do 300 złotych kupisz..??
A po wyborach co robić z taką liczbą komputerów..??
Jedynym rozsądnym wyjściem jest system glosowania elektronicznego z domu kafejki etc. plus tradycyjny sposób głosowania .
Pisze jak Jest...!!

Awatar użytkownika
Marchewa
Administrator
Administrator
Posty: 12231
Rejestracja: 14 września 2004, 13:11
Lokalizacja: Toruń
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:

Postautor: Marchewa » 30 listopada 2014, 18:51

1. Dla mnie samo głosowanie powinno być w 100% analogowe. Kartka długopis i krzyżyk. To jedyny w pełni bezpieczny, mało zawodny i piekielnie trudny do sfałszowania system.

2. Cyfryzacja tylko na poziomie zliczania wyników. Ciekawym pomysłem jest skanowanie głosów w urnach. Wyniki orientacyjne byłyby szybko potem weryfikowane przez ręczne sprawdzenie.

3. Każdą próbę cyfryzacji należy bezwzględnie zwalczać. System komputerowy można zhakować i realnie wpłynąć na wynik wyborów. A bezpiecznych systemów nie ma.
Spory polityczne trwają najdłużej gdy obie strony nie maja racji.
Gonzalez Suarez

Awatar użytkownika
Kuba
Marszałek województwa
Marszałek województwa
Posty: 1248
Rejestracja: 22 lipca 2012, 19:37
Lokalizacja: ZGR

Postautor: Kuba » 30 listopada 2014, 19:46

Amen. zgadzam się w 100% z Marchewą. System kartka i krzyżyk nie jest idealny, ale nie da się stworzyć nic lepszego.
Polacy jako Słowianie przez setki lat za naturalne środowisko zamieszkania mieli puszcze, łąki, lasy. Chęć likwidowania większej ilości ogródków działkowych równa się zamachowi na wartości narodowe.

Awatar użytkownika
mateuszjkl
Minister
Minister
Posty: 3992
Rejestracja: 01 listopada 2012, 20:05
Lokalizacja: Z daleka

Postautor: mateuszjkl » 30 listopada 2014, 20:05

3. Każdą próbę cyfryzacji należy bezwzględnie zwalczać. System komputerowy można zhakować i realnie wpłynąć na wynik wyborów. A bezpiecznych systemów nie ma.


Są bezpieczne systemy. Banki sobie z tym radzą. Łupem mogą paść jedynie poszczególne konta - i to z winy użytkowników . Nie ukrywając koszty byłyby o wiele wyższe i na pewno nie jednorazowe. Zabezpieczenia trzeba stale udoskonalać.

Jeśli damy możliwość udowodnienia swojego głosu - w postaci takiej jak piszesz - ma to jeden minus. Handel głosami.

Powiem tak. Kartka , długopis( chociaż lepsza byłaby naklejka) w wyborach raz na parę lat , są mniej problemowe i bardziej opłacalne. Wprowadzanie głosowań elektronicznych/internetowych tylko w przypadku częstszych głosowań - co w Polsce nie ma miejsca. Po co kombinować jak nie ma potrzeby :).

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator
Posty: 26668
Rejestracja: 15 stycznia 2006, 15:39
Lokalizacja: Wrocław :)

Postautor: Nazgul » 30 listopada 2014, 20:48

To zamiast numeru pesel dostajesz kartkę z indywidualnym kodem. Przy czym za pomocą tego samego kodu możesz sprawdzić po wyborach, czy faktycznie głos został zaliczony na partię, którą chcieliśmy wybrać.
Czyli mechanizm podobny do tego jaki stosują banki przy uwierzytelnianiu przelewów.
? podpisujesz się na karcie, i bierzesz numerek. nie ma szans powiązać jednego z drugim.
A poza tym uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Marchewa
Administrator
Administrator
Posty: 12231
Rejestracja: 14 września 2004, 13:11
Lokalizacja: Toruń
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:

Postautor: Marchewa » 01 grudnia 2014, 00:32

mateuszjkl pisze:Są bezpieczne systemy. Banki sobie z tym radzą. Łupem mogą paść jedynie poszczególne konta - i to z winy użytkowników . Nie ukrywając koszty byłyby o wiele wyższe i na pewno nie jednorazowe. Zabezpieczenia trzeba stale udoskonalać.


Mój pracownik przez 24 h miał 100 000 zł debetu na koncie. Duży internetowy "bezpieczny" bank. Cały dzień nerwów i wyjaśniania. A potem jakby nigdy nic sytuacja wróciła do normy. Tak radzą sobie banki.

Zapytaj jakiegokolwiek informatyka czy są w 100% bezpieczne systemy. Nie ma takich. Oczywiście można wybudować całkowicie wydzieloną fizycznie sieć wyłącznie na wybory. Ale pamiętaj o kosztach. I czynniku ludzkim. Zawsze ktoś nawali. W realnych wyborach może to oznaczać katastrofę w kilku komisjach. W komputerowych niesamowity bałagan w całym kraju.

Pewne rzeczy powinny pozostać analogowe.
Spory polityczne trwają najdłużej gdy obie strony nie maja racji.

Gonzalez Suarez

Awatar użytkownika
Optymista
Minister
Minister
Posty: 3030
Rejestracja: 15 czerwca 2011, 17:07
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Optymista » 01 grudnia 2014, 10:43

Myślę Marchewa, że porządny system informatyczny, który obsługiwałby wybory (głosowanie z kiosków) byłby bardzo dobrym pomysłem.

Procedura prosta.
1) Idziesz do komisji obwodowej i się legitymujesz.
2) W zamian losujesz jednorazowy kod dostępu.
3) Wpisujesz ten kod do e-kiosku.
4) Tam oddajesz głosy. System nie pozwala Ci na przypadkowe oddanie głosu nieważnego.
5) Po zakończonym wydruku drukuje się informacja o tym, na kogo głosowałeś i ten wydruk zostaje dla Ciebie. Oczywiście jest on anonimowy, a zawiera informację o numerze komisji obwodowej i dacie. W ten sposób jakby co masz dowód dla sądu.

Rozwiązanie takie ma bardzo dużo zalet.
1) Odpada problem ze źle wydrukowanymi kartami.
2) Odpada problem z nieświadomie oddanymi głosami nieważnymi.
3) Nie ma możliwości zafałszowania wyników przez dostawienie krzyżyków itp.
4) Znacznie krótsze liczenie głosów - a co za tym idzie - tańsze.

Na pewno taki system byłby bardzo kosztowny. Jednakże w dłuższym okresie czasu uważam, że to by się zwróciło. Ważne jeszcze, żeby do wyników wyborów w równym stopniu mieli dostęp wszyscy zainteresowani, żeby system był poza jakimikolwiek oskarżeniami.

Jakie widzicie błędy i minusy takiego rozwiązania? Zróbmy burzę mózgów :)

[ Dodano: Pon 01 Gru, 2014 ]
Doczytałem wyżej posty Marchewy - mój post w takim razie chyba nic nowego do dyskusji nie wnosi.
"Today's gonna be a good day :)

kajzer
Marszałek województwa
Marszałek województwa
Posty: 1039
Rejestracja: 13 listopada 2014, 11:35
Lokalizacja: Polska

Postautor: kajzer » 01 grudnia 2014, 16:39

Mnie się wydaje ,że wybory w Polsce przez najbliższe lata powinny być przygotowywane dwutorowo.. w sposób tradycyjny kartka i długopis.. I tradycyjne komisje wyborcze.. Oraz tworzenie możliwości głosowania elektronicznego z domu.. Po przez wszystkie formy urządzeń..
Pisze jak Jest...!!


Wróć do „Jarmark pomysłów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość