PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Ka'ka'tastrofa gospodarcza na węgrzech.

Wszelkie najnowsze informacje pojawiające się na Świecie. To coś specjalnie dla ludzi interesujących się tematyką międzynarodową.

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
Optymista
Minister
Minister

Re: Ka'ka'tastrofa gospodarcza na węgrzech.

Postautor: Optymista » 21 sierpnia 2015, 20:39

Nazgul pisze:Pisaliśmy kto go używa Clint. I niestety pis lze jak pies że to nie on.

Pkb generalnie mało obchodzi pis przed wyborami a bardzo będzie po wyborach. Wtedy to będzie dobre pkb.

Oczywiście - jak wszystkie inne wskaźniki makroekonomiczne, które obecnie są tożsame ze zwijającym się państwem z dykty i ruinami, a lada chwila te same dane będą dowodem na cudowne rządy i prężną, rozwijającą się gospodarkę.
"Today's gonna be a good day :)

Awatar użytkownika
Marchewa
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Marchewa » 21 sierpnia 2015, 20:42

Z taką matematyką udowodnią wszystko.
Spory polityczne trwają najdłużej gdy obie strony nie maja racji.
Gonzalez Suarez

Awatar użytkownika
notkin
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: notkin » 21 sierpnia 2015, 20:46

Nie możesz liczyć w ten sposób, bo to nie oddaje skali wzrostu. Pensje w HUN wzrosły 3,33x, w PL 2,55x. Obliczenia są jak najbardziej poprawne.

Tak, statystyka to kurwa, ale ja właśnie próbuję ci zwrócić uwagę na to jak można nią manipulować. Swego czasu słyszałem taką anegdotę. Mój pies biega wolno po ogrodzie, twój natomiast jest uwiązany na metrowym łańcuchu. Po roku mój nadal biega tak jak biegał, ty swojemu wydłużyłeś łańcuch o kolejny metr. Kto w ciągu roku uczynił więcej celem poprawy warunków bytowych swojego czworonoga?
"Najbardziej lękam się fanatyków liberalizmu... Poskrob liberała, a znajdziesz skrytego arystokratę." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
Marchewa
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Marchewa » 21 sierpnia 2015, 21:00

notkin pisze:W latach 2000-2015 wzrost płacy minimalnej był na Węgrzech o 70% większy niż w Polsce. Możemy żonglować statystyka na rożne sposoby.

notkin pisze:Nie możesz liczyć w ten sposób, bo to nie oddaje skali wzrostu. Pensje w HUN wzrosły 3,33x, w PL 2,55x. Obliczenia są jak najbardziej poprawne.

Na litość boską Notkin czytaj to co piszesz, dobrze? Nie wzrosły pensje a płaca minimalna a raczej jej ustalony ustawowo poziom co jakoś ze wzrostem pensji jest skorelowane ale bynajmniej nie wprost. I owszem statystyka można dużo udowodnić ale żadne udowadnianie nie udowodni prawdziwości działania matematycznego jakie przeprowadziłeś (odejmowanie od siebie %) bo to za moich czasów była 4 klasa 8 klasowej podstawówki zaraz po ułamkach.

Gonzalez Suarez

Awatar użytkownika
Optymista
Minister
Minister

Postautor: Optymista » 21 sierpnia 2015, 21:09

I włąśnie dlatego Notkin człowiek do porównywania stanów gospodarek wymyślił więcej wskaźników niż jeden, a opieranie się na jednym jest po prosty ekonomicznym analfabetyzmem. Bardzo często należy znać kontekst. I politycy bardzo zręcznie to wykorzystują. Podać Ci przykład najlepiej oddający taką sytuację? A no proszę:

W roku 2006 pensja minimalna wynosiła 899,10 pln (dane prawdziwe).
Załóżmy, że takie wynagrodzenie pobierało np. 25% społeczeństwa (nie znam dokładnych danych).

W roku 2015 pensja minimalna wynosi 1750 pln (dane prawdziwe).
Załóżmy, że takie wynagrodzenie pobiera 40% społeczeńśtwa (nie znam dokładnych danych, ale jest to odsetek większy, niż w 2006).

Takie dane pozwalają do wielu nadużyć i nadinterpretacji - w zależnośći kto chce jaką wiadomość sprzedać.
I tak pan PESYMISTA powie tak: "Liczba osób pobierających najniższe wynagrodzienie przez lata rządów PO wzrosła z 25% aż do 40%!" - przekaz oczywiście pejoratywny - coraz więcej ludzi zarabia najniższą krajową.

Pan OPTYMISTA natomiast powie tak: Dzięki naszym rządom niemal podwoiliśmy pensję minimaną i to zaledwie w 9 lat. To znacząca poprawa sytuacji finansowej obywateli, zwłaszcza tych najmniej zarabiających". - przekaz pozytywny.

Co ciekawe, nie znając kontekstu oba stwierdzenia są prawdziwe :) Dlatego statystykę trzeba umieć poprawnie czytać. Prócz średniej sprawdzać także medianę oraz dominantę itp itd. Ale do tego, to już trzeba umysłowego zaangażowania, a nie łykania tego, co nam ktoś poda na tacy.

Awatar użytkownika
notkin
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: notkin » 21 sierpnia 2015, 21:49

Ależ o nic innego mi nie chodziło. Odniosłem się tylko w sposób ironiczny do wpisów z pierwszej strony jakoby Węgry miały o wiele gorsze wyniki gospodarcze od Polski.
Przykładowo wzrost gospodarczy w 2014 na Węgrzech- 3,4%, w Polsce - 3,1%. Wyliczone dokładnie tak jak ja to liczyłem, gdzie wartość bazowa PKB jest równa 100%.
Każdy opiera się na pojedynczych wskaźnikach w zależności od tego co chce udowodnić. Problem często w tym, że w takim przykładzie jak np. twój, nie zawsze da się jednoznacznie odpowiedzieć która sytuacja jest lepsza.
"Najbardziej lękam się fanatyków liberalizmu... Poskrob liberała, a znajdziesz skrytego arystokratę." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
Optymista
Minister
Minister

Postautor: Optymista » 21 sierpnia 2015, 22:00

Akurat w takim jak mój, jak zna się kontekst, to można stwierdzić, że paradoksalnie zwiększenie się liczby osób pobierających najniższe wynagrodzenie jest tożsame z polepszeniem ich warunków życia i podniesieniem ich wynagrodzenia. Problem w tym, że żeby to wytłumaczyć w sposób czytelny trzeba zbudować 5 - 10 zdań. A kto w gazetach, mediach ma na to czas? Nikt. Wraca temat rzetelności.

Odnośnie Węgier, to jakiś czas temu skrupulatnie porównywałem dane i jednak moje wnioski były takie, że wskaźniki makroekonomiczne nie pozwalały na zbudowanie stwierdzenia, że węgierska gospodarka ma się lepiej od polskiej - odkopię to i dam znać.

Awatar użytkownika
notkin
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: notkin » 21 sierpnia 2015, 22:27

Według niektórych opracowań od 10 lat nasze płace stoją w miejscu, bo spada siła nabywcza pieniądza. A realna inflacja jest o wiele wyższa od tego co podaje GUS. Tutaj jest tak wiele czynników do uwzględnienia, że można zmanipulować nawet całkiem rozgarniętego obywatela.

Rzuć okiem na tę analizę:

http://independenttrader.pl/140,jaka_ma ... olsce.html

Na przykład okazuje się, że z inflacji wyłącza się np. ceny administrowane tj. czynsze mieszkaniowe, zaopatrzenie w wodę, kanalizację, wywóz nieczystości, zaopatrzenie w nośniki energii (gaz, energia elektryczna, ciepła woda, centralne ogrzewanie), transport mieszany, usługi pocztowe. Kolejna grupą podlegającą wyłącznie są tzw. ceny najbardziej zmienne tj. usługi administracji państwowej czy usługi prawne. Ostatecznie z wyliczeń inflacji wyłącza się także ceny żywności i energii.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 21 sierpnia 2015, 23:00

Nazgul pisze:Pisaliśmy kto go używa Clint. I niestety pis lze jak pies że to nie on.

- bardzo konkretna odpowiedź. ja, jako osoba bez życia czytam bez wyjątku wszystkie posty na tym forum.

Awatar użytkownika
Marchewa
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Marchewa » 21 sierpnia 2015, 23:10

Piękny artykuł bez źródeł. Nie ma jak sprawdzić czy się wyłącza a NBP pokazuje ze się jednak nie wyłącza.

https://www.nbportal.pl/slownik/koszyk-inflacyjny

Dostrzegam ślady powszechnego spisku przeciwko dodającym do siebie %.

P.s. każdy kto przeżył PRL bez trudu powie ci że inflację powyżej 20% odczujesz natychmiast.

Gonzalez Suarez

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 22 sierpnia 2015, 01:33

Clint
viewtopic.php?f=56&t=7925&p=251064&hilit=polska+w+ruinie#p251064 i następna strona - 91..

Tu masz wywiad artykuł z przyjaznych mediów które jeszcze wtedy twierdzily, że to hasło PIS..

http://wpolityce.pl/polityka/242459-and ... wej-wladzy
A po za ty uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 22 sierpnia 2015, 09:42

dziękuję, chociaż to naciągane mocno. duda powiedział "Ale jeżeli udało się ją odbudować z ruin po II wojnie światowej, to da się i teraz [odbudować ją z dykty]". myślałem, że ktoś powiedział expressis verbis "polska jest w ruinie".
stwierdzenie "jak udało mi się wyleczyć gruźlicę, to uda mi się teraz [wyjść z przeziębienia]" - nie oznacza, że mam gruźlicę. ale takie gównoburzę zostawię jednak fanklubom partyjnym, bo poważny człowiek się na taką socjotechnikę łapać nie powinien :)

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 22 sierpnia 2015, 12:20

nie zauważyłem w tych zdaniach "dykty"ani "naciągania"- to już twoja (?) twórcza interpretacja.

Jeżeli udało ja się odbudować z ruin po II wojnie światowej to da się i teraz. Trzeba tylko dobrej woli i uczciwej władzy- cytat jest dla mnie jasny. Potem zostało to powtórzone (albo odwrotnie) w wersji z zgliszczami wiec nie jest to przypadek tylko wyuczona kwestia.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nowy-spo ... lska/579g1

https://www.youtube.com/watch?v=RkjnCIKleUE - radosnego oglądania wyborcy PIS :) mastalerek the best.
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 22 sierpnia 2015, 12:57

"Przez 8 lat budowano Polskę z dykty. Ale jeżeli udało się ją odbudować z ruin po II wojnie światowej, to da się i teraz. Trzeba tylko dobrej woli i uczciwej władzy"

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 22 sierpnia 2015, 13:03

nie to nie jest ten cytan a tkest PR powiedziany przy innej okazji Clint. - samo to w ilu wersjach się to pojawiło w ustach różnych osób pokazuje, że to miał być livemotiv tej kampanii.

"Sytuacja jest dramatyczna. Jest widoczna gorycz, ale i nadzieja. Staram się tę nadzieję przywracać. Jeżeli ktoś uważa politykę jako troskę o dobro wspólne - to Polskę da się naprawić. Jeżeli udało ja się odbudować z ruin po II wojnie światowej to da się i teraz. Trzeba tylko dobrej woli i uczciwej władzy." - Duda Andrzej.
nie czytasz tego co wkleiłem? obejrzyj filmiki.

Wróć do „Aktualności”