PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Dokąd zmierza Europa

Wszelkie najnowsze informacje pojawiające się na Świecie. To coś specjalnie dla ludzi interesujących się tematyką międzynarodową.

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
Cynik
Moderator
Moderator

Re: Dokąd zmierza Europa

Postautor: Cynik » 28 lipca 2016, 20:21

Sami muzułmanie nie chcą aby tamtych wpuszczać.
"Patriotism is the virtue of the vicious." - O.Wilde

Awatar użytkownika
mateuszjkl
Minister
Minister

Postautor: mateuszjkl » 28 lipca 2016, 21:47

Adi pisze:Aha, jak nie będziemy wpuszczać muzułmanów to wzmocnimy muzułmanów (których nie będziemy wpuszczać) i którzy nam wysadzą Warszawę. Większych bredni nie czytałem.

Po pierwsze to mówiłem o interesowaniu się sprawą i nie zamykaniu paczadeł na konflikt. Nie podzielam poglądu nt. "kompleksu białego człowieka" o którym mówił notkin.
Uchodźcy to tylko jeden wątek, kafelek który znaczy mniej lub więcej. Nie ma jednego skutecznego pomysłu dlatego należy realizować wiele różnych.

Uchodźcy którzy nie otrzymają pomocy ze strony Europy ani żadnego innego kraju będą się radykalizować a terroryści będą mieli kolejną pożywkę w zdobywaniu nowych smarków dających sobą manipulować...Jak przyjmiemy(przynajmniej tych po ostrej selekcji) to inaczej to wygląda i obrazuje kto swój a kto wróg, jeżeli by ktoś jeszcze nie zauważył.

Patrz pogrubienie bo znów spłycisz temat do swojej czarno-białej wizji świata.

Awatar użytkownika
Adi
Premier
Premier

Postautor: Adi » 28 lipca 2016, 21:57

mateuszjkl pisze:Uchodźcy którzy nie otrzymają pomocy ze strony Europy ani żadnego innego kraju będą się radykalizować

No i co nam zrobią skoro będą poza Europą?

Ale przynajmniej sam przyznałeś wyżej że uchodźcy to potencjalni terroryści.

mateuszjkl pisze:Jak przyjmiemy(przynajmniej tych po ostrej selekcji) to inaczej to wygląda i obrazuje kto swój a kto wróg, jeżeli by ktoś jeszcze nie zauważył.

Żeby się w PL nie radykalizowali w 2 czy 3 pokoleniu to musieliby znać polski, angielski, byc informatykami czy inżynierami oraz nie być muzułmanami.

Czyli nie ma sensu wpuszczać nikogo.

Awatar użytkownika
mateuszjkl
Minister
Minister

Postautor: mateuszjkl » 28 lipca 2016, 22:11

Jeżeli ktoś z Tobą jest w stanie wymienić więcej niż kilka postów to musi mieć stalowe nerwy.

Pierdolisz że aż oczy bolą, stosujesz swą miałką logiką do granic absurdu.
Żeby zacząć z Tobą rozmowę należałoby spisać kilka elaboratów definicji i wyjaśnień a wtedy może...Nie głupoty gadam, próbowałem. W tym momencie ukrywam Twoje posty jak PiSkorza bo tracę na Ciebie zbyt dużo czasu w którym mógłbym poklikać z ludźmi którzy wzbogacą mnie intelektualnie, ty wzbogacasz mnie tylko o głupotę. Elo.

Awatar użytkownika
Anubis
Poseł
Poseł

Postautor: Anubis » 28 lipca 2016, 22:12

mateuszjkl pisze:
Europa też może wyglądać jak Syria - po tym bezmyślnym ściąganiu wszystkich emigrantów idących na Europę.

Trzeba działać z zamysłem i to jest prawda. Czy inni działają bezmyślnie tego nie wiem bo nie dzieje się to na naszym podwórku a docierające informacje ogólne są niepełne, przekręcone itp.

Anubis pisze:Najlepsza pomoc to unormowanie sytuacji w Afryce i na bliskim wschodzie. Czego najważniejsze mocarstwa zrobić nie chcą, same USA jest w stanie w kilka dni rozwalić cały ISIS. Ale nikt tego nie robi. Wojna i destabilizacja regionów to dla jednych cierpienie, dla drugich interesy.

Zakrawa to moim zdaniem o teorie spiskową. USA może i jest w stanie rozwiązać problem w kilka dni ale wybijając wszystkich a przynajmniej większość - czyt. żadne rozwiązanie.

Polska nie powinna się bawić w zbawcę świata, bo to już próbowaliśmy i nic nam to nie dało

Powinna otoczyć się murem i obrazić na cały świat :).

My możemy tylko nie wpuszczać dzikich imigrantów do siebie, a jak sie pogorszy jeszcze bardziej to odciąć się od zachodu i zamknąć szczelnie granice z Niemcami. W razie czego także wyjść z UE lub wywołać jej rozpad na wschodnią i zachodnią.

Dzikich imigrantów nikt nie chce, cywilizowanych uchodźców tak. To kim człowiek jest można ocenić z dużą precyzją i Polska może to zrobić przy tak małym natężeniu.

Bagin90 pisze:No i ja wlasnie o te korzysci sie spytalem, bylbym szczerze usatysfakcjonowany gdyby mi wyjasnil na czym one maja polegac.

Korzyścią jest niewzmacnianie fanatycznych grup(i ich liderów biznesu) zdolnych do wysadzenia wszystkiego co się rusza(Wawka szybko może zniknąć). Czy uważasz że jak zamkniemy oczy to się samo wszystko ułoży? Chuja się ułoży, nie wpuścisz uchodźców(a przynajmniej części z nich), lub co gorsza zaczniesz strzelać to grupy terrorystyczne będą miały kolejna pożywkę.
Trzeba sobie uświadomić kto jest prawdziwym wrogiem(nie "ciapaty" uchodźca, nie Islam) i jakie działania powodują jego osłabienie a jakie wzmocnienie. Dla niektórych na tym forum najlepszym pomysłem jest nie wpuszczać uchodźców i zakazać Islamu, co jedynie samo w sobie zaognia problem.
Jeżeli jesteś radykałem to jedynym rozwiązaniem jest zabić wszystkich - nie ma ludzi nie ma problemu, inne "półśrodki" odbiją się czkawką.

A umiesz zrobić weryfikacje imigrantów i rozdzielić na prawdziwych uchodźców, którzy na dodatek nie będą groźni, nie będą pasożytować na zasiłkach i wniosą swój wkład w społeczeństwo ? Bo, jak nie to lepiej nie wpuszczać nikogo. Nikt nie chce dzikich imigrantów ? To co zrobiły Niemcy i Francja ?
Zakazać Islamu nie można - są też grupy zasymilowane (tatarzy polscy są od kilkuset lat i bronili Polski w wielu wojnach), a poza tym są państwa muzułmańskie z którymi mozna by było nawiazać współpracę (np. Iran).
Pamiętaj, że te wpuszczane dzikusy obracają społeczeństwo przeciwko wszystkim imigrantom muzułmańskim - czy nawet wszystkich o powiedzmy egzotycznym wyglądzie. To może być wojna domowa w Europie. Zresztą zbyt duża ilość imigrantów zagraża kulturze danego kraju - państwa Europy zachodniej staną się muzułmańskimi jeżeli nic nie zrobią.

Awatar użytkownika
mateuszjkl
Minister
Minister

Postautor: mateuszjkl » 28 lipca 2016, 23:01

A umiesz zrobić weryfikacje imigrantów i rozdzielić na prawdziwych uchodźców, którzy na dodatek nie będą groźni, nie będą pasożytować na zasiłkach i wniosą swój wkład w społeczeństwo ? Bo, jak nie to lepiej nie wpuszczać nikogo.

Osobiście nie umiem i nie jestem od tego.
Są narzędzia. Trzeba z nich skorzystać. Należy opracować procedury - jeżeli obecne są nieskuteczne - lub przynajmniej udoskonalić skuteczne, będąc już doświadczonym sytuacjami z zewnątrz kraju.
Wydaje mi się że psychologia jest na takim poziomie że można ocenić wiele rzeczy, a jeżeli się mylę to mnie z błędu wyprowadź.

Nikt nie chce dzikich imigrantów ? To co zrobiły Niemcy i Francja ?

Nie chciałbym wchodzić na czyiś ogródek i mówić co właściciel zrobił źle a co dobrze, chociażby z braku wiedzy.
Patrze na Polskę. Za "nikt" wstaw "Polska" bo to właściwie miałem na myśli.

Zakazać Islamu nie można - są też grupy zasymilowane (tatarzy polscy są od kilkuset lat i bronili Polski w wielu wojnach), a poza tym są państwa muzułmańskie z którymi mozna by było nawiazać współpracę (np. Iran).

Dokładnie.

Pamiętaj, że te wpuszczane dzikusy obracają społeczeństwo przeciwko wszystkim imigrantom muzułmańskim - czy nawet wszystkich o powiedzmy egzotycznym wyglądzie. To może być wojna domowa w Europie. Zresztą zbyt duża ilość imigrantów zagraża kulturze danego kraju - państwa Europy zachodniej staną się muzułmańskimi jeżeli nic nie zrobią.

Dlatego potrzebna jest reforma edukacji. Ludzie mają zachowanie takie a nie inne z braku wiedzy. W Polsce młody człowiek pamięta przebieg bitwy pod Cedynią (mało to mało ale zawsze) a nie wie na czym stoi dzisiejszy świat - to co on może sądzić nt. imigrantów?
Nie wiem, że trzeba strzelać bo do nas strzelają? Takie dosyć instynktowne zachowanie.

Tak powinni coś zrobić z kulturą. Na pewno Europa nie powinna być ani muzułmańska ani katolicka. Ale na tym polu chyba już działają.

Awatar użytkownika
Adi
Premier
Premier

Postautor: Adi » 29 lipca 2016, 00:03

mateuszjkl pisze:Jeżeli ktoś z Tobą jest w stanie wymienić więcej niż kilka postów to musi mieć stalowe nerwy.

Pierdolisz że aż oczy bolą, stosujesz swą miałką logiką do granic absurdu.
Żeby zacząć z Tobą rozmowę należałoby spisać kilka elaboratów definicji i wyjaśnień a wtedy może...Nie głupoty gadam, próbowałem. W tym momencie ukrywam Twoje posty jak PiSkorza bo tracę na Ciebie zbyt dużo czasu w którym mógłbym poklikać z ludźmi którzy wzbogacą mnie intelektualnie, ty wzbogacasz mnie tylko o głupotę. Elo.

....Napisała osoba która twierdzi że jak nie będziemy wpuszczać muzułmanów to ci muzułmanie ci to ich nie wpuścimy wysadzą nam Warszawę.
Ostatnio zmieniony 29 lipca 2016, 00:08 przez Adi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adi
Premier
Premier

Postautor: Adi » 29 lipca 2016, 00:06

Anubis pisze:
Zakazać Islamu nie można - są też grupy zasymilowane (tatarzy polscy są od kilkuset lat i bronili Polski w wielu wojnach

Zawsze mogą przyjąc naszą wiarę, chyba że wybiora banicję.

Anubis pisze:
, a poza tym są państwa muzułmańskie z którymi mozna by było nawiazać współpracę (np. Iran).

Jakoś współpracujemy z Chinami mimo że komunizm u nas zakazany.

Awatar użytkownika
Anubis
Poseł
Poseł

Postautor: Anubis » 29 lipca 2016, 01:52

Adi pisze:
Anubis pisze:
Zakazać Islamu nie można - są też grupy zasymilowane (tatarzy polscy są od kilkuset lat i bronili Polski w wielu wojnach

Zawsze mogą przyjąc naszą wiarę, chyba że wybiora banicję.

Anubis pisze:
, a poza tym są państwa muzułmańskie z którymi mozna by było nawiazać współpracę (np. Iran).

Jakoś współpracujemy z Chinami mimo że komunizm u nas zakazany.

Skoro przez kilkaset lat nie szkodzili (a wręcz przeciwnie) mogą sobie wierzyć w to co wierzą. Dlaczego mieliby zaszkodzić teraz ? Poświęcili dla tego kraju trochę, byłoby nie fair ich kopnąć w dupę teraz, bo gdzieś na zachodzie terroryzm. Problem jest w ludziach i społecznościach, że większość islamu jest w średniowieczu. Mogą być dowolne mniejszości w kraju byle tylko nie stwarzały zagrożenie i nie próbowały narzucać swojej woli większości. To zostało złamane na zachodzie. I rasizm odwrócony.

Awatar użytkownika
Adi
Premier
Premier

Postautor: Adi » 29 lipca 2016, 02:10

Anubis pisze:Skoro przez kilkaset lat nie szkodzili (a wręcz przeciwnie) mogą sobie wierzyć w to co wierzą. Dlaczego mieliby zaszkodzić teraz ? Poświęcili dla tego kraju trochę, byłoby nie fair ich kopnąć w dupę teraz, bo gdzieś na zachodzie terroryzm.

Nie wydaje mi się rozsądne aby dla 4000 ludzi którzy pojmują islam po swojemu zezwalac na islam w ogóle.

Zakaz islamu plus niewpuszczanie muzułmanów to byłoby dobre i skuteczne zabezpieczenie przed islamem.

Awatar użytkownika
Anubis
Poseł
Poseł

Postautor: Anubis » 29 lipca 2016, 03:16

Adi pisze:
Anubis pisze:Skoro przez kilkaset lat nie szkodzili (a wręcz przeciwnie) mogą sobie wierzyć w to co wierzą. Dlaczego mieliby zaszkodzić teraz ? Poświęcili dla tego kraju trochę, byłoby nie fair ich kopnąć w dupę teraz, bo gdzieś na zachodzie terroryzm.

Nie wydaje mi się rozsądne aby dla 4000 ludzi którzy pojmują islam po swojemu zezwalac na islam w ogóle.

Zakaz islamu plus niewpuszczanie muzułmanów to byłoby naprawdę dobre i skuteczne zabezpieczniem przed islamem.

Sprzed czasów wiosny ludów arabskich, powstania ISIS religia islamska tak nie przeszkadzała. Póki co w Polsce nie ma problemu z islamem. Skoro tatarzy pojmują islam w sposób niegroźny nie powinno im sie tego zabraniać. Zresztą Adi sam byłeś cały czas za szeroko pojętą wolnością, jeżeli nie przeszkadza to innym i cały czas narzekałeś na problemy z policją czy ABW polskich nacjonalistów czy skinheadów, którzy nie mogą się bawić jak chcą, teraz chcesz zabraniać innym określonych poglądów.

Możnaby zakazać jakiś odłamów islamu np sunnitów, ale całego islamu to raczej nie.

Bagin90
Starosta
Starosta

Postautor: Bagin90 » 29 lipca 2016, 08:18

mateuszjkl
Pogubilem sie. Moze dlatego ze to ja dyskutuje z toba, a tobie wydaje sie ze dyskutujesz z Adim, i wsadzasz mi w buzie jego argumenty, zeby nastepnie bohatersko z nimi walczyc. Swietnie, ale to nie sa moje argumenty, wiec zachowaj je dla dyskusji z Adim.

Mi nie chodzi o uchodzcow z Syrii, mi chodzi o uchodzcow w ogole. Na swiecie jes kilkadziesiat milionow uchodzcow roznego typu, i do konca wieku ta liczba wzrosnie eksponencjalnie, takie sa oficjalne szacunki.

Korzyścią jest niewzmacnianie fanatycznych grup(i ich liderów biznesu) zdolnych do wysadzenia wszystkiego co się rusza(Wawka szybko może zniknąć)...nie wpuścisz uchodźców(a przynajmniej części z nich)...to grupy terrorystyczne będą miały kolejna pożywkę.

Innymi slowy, mamy przyjmowac tych wszystkich ludzi bo sie jeszcze wkurza, i nam wymaza "Wawke" z mapy? To jest ta slynna korzysc, serio? Jesli dobrze zrozumialem, korzyscia bycia porwanym dla okupu jest to ze jesli zaplacimy okup, to porywacz nam nic nie zrobi... :roll: Brzmi to tragikomicznie.

Szanuje twoja opinie, ale sie z nia kompletnie nie zgadzam. Jesli tak maja wygladac rzekome korzysci, czyli ze oni sie nie wkurza i nic nam nie zrobia (w zamian za przeciazenie systemu swiadczen spolecznych i wzrost przestepczosci) to ja sie z tego pociagu wypisuje. Patrzac na eksponencjalny wzrost poparcia dla partii antysystemowych w ostatnich latach, miliony Europejczykow chyba tez. I co z tym fantem zrobic?
Bojkot Nazgula - z tym panem nie rozmawiam, nie zwracam uwagi na jego posty, traktuje jak powietrze. Dopoki nie wyjasni sprawy z edytowanym po czasie postem.

Awatar użytkownika
mateuszjkl
Minister
Minister

Postautor: mateuszjkl » 29 lipca 2016, 10:55

Pogubilem sie. Moze dlatego ze to ja dyskutuje z toba, a tobie wydaje sie ze dyskutujesz z Adim, i wsadzasz mi w buzie jego argumenty, zeby nastepnie bohatersko z nimi walczyc. Swietnie, ale to nie sa moje argumenty, wiec zachowaj je dla dyskusji z Adim.

Właściwie to masz racje.

Mi nie chodzi o uchodzcow z Syrii, mi chodzi o uchodzcow w ogole. Na swiecie jes kilkadziesiat milionow uchodzcow roznego typu, i do konca wieku ta liczba wzrosnie eksponencjalnie, takie sa oficjalne szacunki.

Dlatego trzeba podejmować odpowiednie działania. Odpowiednim działaniem na pewno nie jest przyjęcie wszystkich do siebie. Obecnie przyjmujemy nie z własnych chęci(poza politykami których nie rozumiem) a z przymusu i braku lepszego rozwiązania.

Innymi slowy, mamy przyjmowac tych wszystkich ludzi bo sie jeszcze wkurza, i nam wymaza "Wawke" z mapy? To jest ta slynna korzysc, serio? Jesli dobrze zrozumialem, korzyscia bycia porwanym dla okupu jest to ze jesli zaplacimy okup, to porywacz nam nic nie zrobi... :roll: Brzmi to tragikomicznie.

To nie jest takie czarno-białe. Na pewno samo nieprzyjęcie uchodźców nie będzie bezpośrednio tym skutkowało. To jest tylko jeden wątek w całym problemie z terroryzmem. Nie mniej jednak grupy które pomocy nie otrzymają będą się radykalizować, niekoniecznie staną się terrorystami, ale na pewno będą nam nieprzychylne, tak działa emocjonalność człowieka. Pożywkę będą mieli radykałowie pokazujący że Europa ma ich w czterech literach.

Szanuje twoja opinie, ale sie z nia kompletnie nie zgadzam. Jesli tak maja wygladac rzekome korzysci, czyli ze oni sie nie wkurza i nic nam nie zrobia (w zamian za przeciazenie systemu swiadczen spolecznych i wzrost przestepczosci) to ja sie z tego pociagu wypisuje. Patrzac na eksponencjalny wzrost poparcia dla partii antysystemowych w ostatnich latach, miliony Europejczykow chyba tez. I co z tym fantem zrobic?

Widmo wzrostu przestępczości jest mocno przesadzone. Półprawda. Poza tym można temu zapobiegać.

A jeżeli chodzi o pieniądze to wybacz ale na głupsze rzeczy są one wydawane.

Awatar użytkownika
Adi
Premier
Premier

Postautor: Adi » 29 lipca 2016, 12:28

Anubis pisze:Zresztą Adi sam byłeś cały czas za szeroko pojętą wolnością, jeżeli nie przeszkadza to innym i cały czas narzekałeś na problemy z policją czy ABW polskich nacjonalistów czy skinheadów, którzy nie mogą się bawić jak chcą, teraz chcesz zabraniać innym określonych poglądów.
Możnaby zakazać jakiś odłamów islamu np sunnitów, ale całego islamu to raczej nie.

No własnie wolność Polaków się zwiększy a nie zmniejszy, jak zamiast narodowców i palaczy ziela będziemy zwalczali urzędowo islam.

Tak dla legalnej broni ale nie dla posiadania broni chemicznej, tak dla wszelkich wyznań i ideologii poza islamem.

Awatar użytkownika
aspagnito
Poseł
Poseł

Postautor: aspagnito » 29 lipca 2016, 17:26

Adi pisze:Konkretniej to sympatycy i wyznawcy narodowego socjalizmu w wersji polskiej byli(i są) karani za swe przekonania ze wzgędu na występki narodowych socjalistów niemieckich.

Dlatego nie rozumiem dlaczego masz takie problemy z odpowiedzialnością zbiorową.

Taka mała rada. Arogancja to bardzo skuteczne narzędzie, ale jest skuteczne tylko wtedy, gdy jest niewidoczne.
Po drugie II wojna światowa nas wiele nauczyła. Przed tą wojną ludzkość żyła w ogólnym zepsuciu, uważając że to co ma jest zawsze pewne. Nigdy nie przepadnie. Wydaje mi się, że to, czego większość tu nie rozumie - takiej "błędnej siły sprawczej" nie można wytłumaczyć inaczej, jak przez politykę rozbijania mydlanej bańki. Za każdym razem, gdy społeczeństwo dochodzi do wniosku, że wszystko to, co nas dotyczy zorientowane jest wokół wielu pewników - władze nie robią nic innego, jak rozbijają tą bańkę mydlaną "pewności". Dlaczego? Ano zwłaszcza dlatego, że gdy żyjemy w momentach, gdzie wszystko jest pewne i społeczeństwo dzieli się na wiele grup, których jedynym celem w życiu jest robienie tego samego co wczoraj, tylko trochę lepiej - powstają takie "wytwity" jak narodowi socjaliści, narodowcy, nacjonaliści, faszyści i Kowalski.
Można przyjąć, że zdrowe społeczeństwo ma drobne wahania nastrojów politycznych, a zbyt długa linia prosta kumuluje napięcie, którym jest cała rzesza tego, co pragnie rozpierdzielić porządek dla samej zasady. Dokąd zmierza Europa? W nowym kierunku. Jak się komuś wydaje, że islamiści zdołają zburzyć cały ład i porządek w Europie, to jest w ogromnym błędzie. Europa jako struktura, nawet nie tylko jako całość i wspólnota, ale miejsce na mapie politycznej potrzebuje raz na jakiś czas zimnego prysznica. Gdybyśmy tak dłużej żyli w bezstresowym świecie smartfonów, sterydów i pokemonów, sami byśmy wyginęli jak dinozaury i to bez meteorytu. Tylko dlatego, że bylibyśmy zbyt grubi, aby sięgnąć po pilota. Kompletnie nie rozumiem faszystów, którzy nie rozumieją, że ład polityczny raz na jakiś czas sam potrzebuje się rozpierdzielić, aby dać miejsce sporej liczbie wizjonerów, którzy postawią go na nowo. Jeszcze raz powtórzę - gdybyśmy zostali przy starym - Europa przypominałaby bardziej hemoroida na własnym tyłku.
Całe piękno tkwi w tym, że to co silne i pewne zostało zburzone, a teraz przez jakiś okres czasu będziemy budować nowe struktury w oparciu o świerzsze i starsze struktury. Dramatyzowanie, że ISIS rozpierdzieli całą Unię jest jak dramatyzowanie, że powódź zaleje Polskę - z czasem okazało się, że polska powódź to całkiem dochodowy złoty biznes. Jeśli sytuacja europejsko-muzułmańska potrafi na tyle zburzyć ład społeczny w Europie, że ten zacznie tworzyć narzędzia wcześniej nie do pomyślenia, to to już jest dobrze. Dlaczego? Bo padną stare imperia i odwiecznie powtarzane błędy. Wielu dziś mówi, że to, co robią, nie jest dobre, ale nikogo nie stać na luksus czegoś innego. Koło historii. Niech to się zmieni. Potrzebne jest skuteczniejsze rządzenie i Unia, która w dzisiejszym kształcie bardziej przejmuje się tym, że na świecie obsiano już miliard hektarów GMO, niż na przykład autentycznymi problemami rolników - Unia w takim kształcie padnie i konflikt europejsko-muzułmański jest świetnym bodźcem do zmian. To, jak będzie w przyszłości zależy tylko i wyłącznie od wizjonerów, a w żadnym wypadku od oporu wobec zmian.
Dobrze, że Orzeł jest na straży.

Wróć do „Aktualności”