PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Dąbrowszczacy

Wszelkie polemiki dotyczące wydarzeń, które wpłynęły na obecny kształt Świata. Twoja subiektywna ocena...

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
zapominalski197
Radny wojewódzki
Radny wojewódzki

Dąbrowszczacy

Postautor: zapominalski197 » 28 lipca 2015, 18:16

To oni stanęli jako pierwsi do walki z faszyzmem, dzisiaj różne siły starają się umniejszyć ich rolę.Splugawić ich poświęcenie, ich śmierć.Warto jednak pamiętać że to oni jako pierwsi stanęli przeciw hitlerowcom.

https://www.facebook.com/Bohaterowie1936

www.tygodnikprzeglad.pl/no-pasaran-polskich-ochotnikow/
marcin

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Re: Dąbrowszczacy

Postautor: Nazgul » 28 lipca 2015, 18:30

Cóż takie są konsekwencje - wylądowali jako sojusznik stalina. zwalczając jeden zbrodniczy ustrój trafili do obozu drugiego jeszcze gorszego. Z tym, że przecież większość z brygad międzynarodowych nie walczyła wcale o stalinizm w Hiszpanii. No ale po kilku latach wojny tym by się skończyło.

Więc nie ujmując bohaterstwa jako całości brygad- to postaci raczej tragiczne i niejednoznaczne. Żeby było jeszcze gorzej wielu z nich zostało zamordowanych przez komunistów w trakcie i po wojnie. W zamyśle kominternu (Stalin a) D. mieli być kadrami do wprowadza w Polsce komunizmu.
A poza tym uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 30 lipca 2015, 17:27

jakoś mnie to nie cieszy, że garstka polaków dołożyła się do nieswojej wojny domowej, czyli największej tragedii jaka może spotkać każdy naród (po jednej czy po drugiej stronie). nie trzeba być historykiem ani nawet jakoś specjalnie interesować się historią wojny 36-39, żeby wiedzieć, że nie było to romantyczne starcie dobra i zła, ale cyniczna gra interesów politycznych, partyjnych, klasowych itd. wystarczy przeczytać klasyczne pozycje takie jak "w hołdzie katalonii" orwella czy "komu bije dzwon" hema, aby przekonać się, że żołnierze walczący pod rozkazami frankistów to byli często przypadkowi ludzikowie z poboru, którzy często musieli strzelać do braci i kuzynów, którzy będąc akurat robotnikami zapisali się do syndykatów. za to po stronie republikanów zwalczyli nieraz wykli bandyci, którzy po prostu nie mięli co ze sobą zrobić podczas wojny. nierzadko też dzieci.

w dodatku z franco był taki faszysta jak z piłsudskiego. wiem, że republikanie (nawet orwell, najuczciwszy chyba korespondent tej wojny) pisali o "faszystach", ale hiszpanii, ze względu na archaiczną strukturę społeczną nie groził nigdy faszyzm w stylu włoskim czy niemieckim. były co prawda kanapowe partyjki w stylu juntas de ofensiva nacional-sindicalista, ale nie cieszyły się jakimś szczególnym poparciem, a ostatecznie zneutralizował je... franco (włączył do falangi, ukradł nazwę, zmarginalizował wewnątrz ruchu). czyli macie bohatera walki z faszyzmem.

no, ale lepsi dąbrowszczacy niż świerczewski.

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 30 lipca 2015, 17:58

Po obu stronach stronach byli bandyci z tym że u frankistów miało to zorganizowaną i znacznie szerszą formę odwetu. Szczególnie zasłynęły marokanskie pulki rabujące, zabijające i gwałtcące co tylko nie zdołało uciec.

Sytuacja po stronie republikanów była niejednorodna bo na starcie wojny mówimy o sojuszu demokratów, socjalistów, komunistów, anarchistów z Poum, libertarianskich katalończyków oraz konserwatywnych katolickich Basków.

Jako że Republika od pewnego momentu zaczęła wisiec na pomocy z zsrr prym przejęli komuniści.

Franco był takim nie-faszystą ze wprowadził ustrój, prawo, gospodarkę, ideologie i symbolikę faszystowską.

Ogólnie chyba chodzi o to, że niektóre środowiska w Polsce potrzebuja sobie znaleźć skutecznego dyktatora. I próbują napisać legendę o Franco jako o zbawcy Hiszpanii przed komunizmem, który miał małe szanse gdyby nie jego rebelia. No i faszysta się do tego nie nadaje wiec pomija się tragiczny okres 1939-54. (W latach 50 Hiszpania zbankrutowała i odeszła od czystego korporacjonizmu i autarkii) A pokazuje schylek rządów reżymu gdy ratunkowe inwestycje USA i Francji zliberalizowalo nieco Hiszpanie. Ale i tak dyktatura ta, jak wiele im podobnych niewydolnych zawaliła się pod naporem kryzysu naftowego lat70.
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 30 lipca 2015, 18:22

koledze się włączył jakiś odruch pawłowa widać, że mi tłumaczy ogrom okrucieństw jakiś doznawali hiszpanie od frankistów. wiem i zgadzam się z tym co kolega napisał. tylko, że skala była jednak trochę bardziej symetryczna.

nie widzę też powodu, żeby mi kolega tłumaczył oczywistości, takie jak skład obozu republikańskiego.

frankistowska falanga to był taki bbwr/ozn, w którym do głosu dochodziły czasem skrajnie różne frakcje. jak napisałem, była też faszystowska, ale nie była ona wiodąca, a franco starał się ją marginalizować. dlatego napisałem, że taki był z niego faszysta, jak z piłsudskiego, ale właściwie to powinienem napisać z rydza. w każdym razie w czasie wojny reprezentował on stronnictwo arystokratyczno-włościańskie, a nie żadnych faszystów. faszystami byli tylko w nomenklaturze republikanów.

ale temat jest o dąbrowszczakch.

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 30 lipca 2015, 18:33

Antony Beevor twierdzi ze skala była raczej jak 1/10. na nieszczęście dla republikanów

Zrobiłem edita powyżej.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 30 lipca 2015, 19:02

o, pewien byłem, że beevora przytoczysz :)
znam. znam.

Ogólnie chyba chodzi o to, że niektóre środowiska w Polsce potrzebuja sobie znaleźć skutecznego dyktatora. I próbują napisać legendę o Franco jako o zbawcy Hiszpanii przed komunizmem, który miał małe szanse gdyby nie jego rebelia. No i faszysta się do tego nie nadaje wiec pomija się tragiczny okres 1939-54. (W latach 50 Hiszpania zbankrutowała i odeszła od czystego korporacjonizmu i autarkii) A pokazuje schylek rządów reżymu gdy ratunkowe inwestycje USA i Francji zliberalizowalo nieco Hiszpanie. Ale i tak dyktatura ta, jak wiele im podobnych niewydolnych zawaliła się pod naporem kryzysu naftowego lat70.
- ale w tym temacie się chyba tacy nie pojawili :)

ja nadal będę utrzymywał, że rządy franco było aideologiczne i bardziej wpisywał się w szufladkę pod tytułem "autorytaryzm", w której leży horthy, czang kai-shek, Ongania, Jimenez, Perez itd. niż "totalitaryzm".

ogólnie jak się chce dokopać franco, to lepiej już wyciągnąć ok. 25 tys. wykonanych wyroków śmierci PO WOJNIE, zamiast kontrowersyjnych szacunków dotyczących skali okrucieństw. coś mi się nie chce wierzyć, że wszyscy to byli zbrodniarze wojenni.

ok, napisałem co chciałem.
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2015, 19:05 przez Clint Eastwood, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 30 lipca 2015, 19:05

Aideologia zakłada dla mnie pragmatyzm anie totalitarne wprowadzaniem ustroju pod linie ideologii jak w latach 1939-54. Pragmatyzm to się pojawił z musu bo by go powiesili na latarni.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 30 lipca 2015, 19:24

akurat izolacjonizm gospodarczy i etatyzm był właśnie wynikiem myślenia pragmatycznego. tylko chybionego i szkodliwego.

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 30 lipca 2015, 19:43

Totalitaryzm, Autarkia i korporacjonizm oraz zlanie biznes-władza. A nie etatyzm. Etatyzm to miałeś np. W Szwecji.

Wróć do „Ocena wydarzeń historycznych”