PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Bolesław I Chrobry

Kto był wielki ? Kim są osoby, które do dziś wbudzają kontrowersje i dyskusje ? Politycy na Świecie. Wybitni Polacy. Jednostki...

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
NRohirrim
Prezydent
Prezydent
Kontaktowanie:

Postautor: NRohirrim » 29 lipca 2012, 12:10

@Nazgul
Bo tysiąclecie.

@Kuba
Nie wiem co to za pytanie. Skieruj je do Watykanu, nie do mnie.
,,Lepiej żeby mowa była lepsza od ciszy, lub milcz'' - Dionizos z Halikarnasu

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 29 lipca 2012, 15:09

Podobno hulaka, jebaka, brat łata, ale i polityk wybitny.
co do tej wybitności to się nie zgodzę. faktycznie nie był już może plemiennym watażką i podejmował wiele pozytywnych działań, możemy więc sądzić, że myślał perspektywicznie (przyjęcie ottona, chociaż to oczywiście zależało od cesarza, a nie od niego; pierwsza organizacja kościelna, z którą też było trochę zamieszania; skoligacenie mieszka z ezzonidami). należałoby się jednak zastanowić ile było jego winy w upadku pierwszej monarchii. obarczanie całą winą za to wydarzenie mieszka ii jest moim zdaniem niesprawiedliwe. bolesław, mam takie wrażenie czytając sobie o jego rządach, utożsamiał wzrost potęgi kraju z militarną dominacją i poszerzaniem swojego dominium. rozbudował swój kraj do rozmiarów, których nie był w stanie udźwignąć system, którego nie reformował. system, dodajmy, oparty na wyzysku mieszkańców przez wąską grupę zbrojnych - drużynę. koszty utrzymania wojska broniącego coraz większego obszaru i angażującego się w coraz to nowe wojny rosły, a wraz z nim obciążenia i rozwarstwienie, które w końcu doprowadziło do powstania (lub powstań, m.in. miecława), a zrujnowany kraj naraziło na najazd brzetysława.

a co do pomników piłsudskiego, to może był wybitnym politykiem, ale nie był najwybitniejszym polakiem tysiąclecia na pewno.
Ostatnio zmieniony 29 lipca 2012, 15:18 przez Clint Eastwood, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 29 lipca 2012, 15:16

Ambioryks pisze:(a skoro o Mieszku mowa, to nie wiadomo, czy Mieszko to faktycznie słowiańskie imię własne, czy zdrobnienie od imienia "Michał", które podobno miał przyjąć na chrzcie książę Polan o imieniu Dagome - stąd nazwa słynnego dokumentu "Dagome Iudex").
myślę, że najbardziej prawdopodobną hipotezą jest błąd w transkrypcji (bo dokument znamy tylko z kopii). i miało być "ego mesco dux".

Awatar użytkownika
NRohirrim
Prezydent
Prezydent
Kontaktowanie:

Postautor: NRohirrim » 29 lipca 2012, 16:05

Trzeba było zbudować kanał Noteć-Brda między Nakłem, a dzisiejszą Bydgoszczą, a tym samym połączyć ze sobą śródlądowo szlaki wodne na Odrze, Warcie, Wiśle, Bugu i ich dopływach.

nie spamuj - naz
Ostatnio zmieniony 29 lipca 2012, 16:53 przez NRohirrim, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
NRohirrim
Prezydent
Prezydent
Kontaktowanie:

Postautor: NRohirrim » 05 sierpnia 2012, 22:34

nie spamuj - naz

Nie spamuję - odniosłem się do czasów za rządów Bolesława I Chrobrego o którym jest temat.

Wróć do „Postacie z minonych epok”