PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Najgorszy władca Polski

Kto był wielki ? Kim są osoby, które do dziś wbudzają kontrowersje i dyskusje ? Politycy na Świecie. Wybitni Polacy. Jednostki...

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Qsy
Radny gminny
Radny gminny

Najgorszy władca Polski

Postautor: Qsy » 18 marca 2011, 10:39

Jest temat o najlepszym władcy Polski, więc czemu ma nie być o najgorszym. Ja zacznę.
Według mnie jest nim król Jan Kazimierz, sprowadził na nasz kraj istne plagi egipskie:
*po pierwsze Szwedzi
*po drugie Kozacy
*po trzecie uciekał jak szczur
*po czwarte abdykował
*po piąte żaden z niego Polak był i mu na Polsce nie zależało
*po szóste wspierał kontrreformację
*po siódme ,,oddał Polskę pod opiekę Matki Boskiej", co było chyba początkiem procesu przekształcania Polaków w dewotów czego efekty dziś widać pod moherowymi berecikami

Awatar użytkownika
Bilu1939
Moderator
Moderator

Postautor: Bilu1939 » 18 marca 2011, 14:56

Na okres jego rządów przypadły bardzo trudne i burzliwe wydarzenia. Trwało powstanie kozackie Chmielnickiego, w 1554r rozpoczęła się wojna z Rosją, a w 55' był najazd szwedzki. Może jego ucieczka była dowodem mądrości, tego nie wiem ale za najgorszego go nie uznaje. Tyle ode mnie.
"Konserwatysta jest wrogiem radykalizmu, zarówno prawicowego, jak i lewicowego. Konserwatysta jest patriotą, ale nie jest nacjonalistą. Konserwatysta jest zwolennikiem autorytetu i poszanowania władzy, ale jest wrogiem despotyzmu" - Janusz Radziwiłł.

Lolek00
Moderator
Moderator

Postautor: Lolek00 » 18 marca 2011, 17:18

Henryk III Walezy

Nie znał nawet Polskiego, nic go nie interesowało, bawił się tylko za cudze pieniądze. Debile ze szlachty go wybrali. Malował się i nosił kolczyki jak jakaś ciotka. W końcu uciekł jak mu się miejscówa zwolniła we Francji.

W sumie dobrze że wolał chłopców bo nasza ziemia nie musiała nosić jego pomiotów.

Jak dla mnie plebiscyt na najgorszego patałacha na tronie powinien ustawić go na podium.
Ostatnio zmieniony 18 marca 2011, 17:24 przez Lolek00, łącznie zmieniany 1 raz.
Vivat et res publica et qui, illam regit

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 18 marca 2011, 17:19

nie no, obraz jana kazimierza jak z sienkiewicza po prostu ;)

Awatar użytkownika
Bilu1939
Moderator
Moderator

Postautor: Bilu1939 » 18 marca 2011, 17:27

Z Lolkiem00 zgodzę się w stu procentach, Walezy to pierwszy król wybrany przez ogół szlachty i od razu nietrafiony. Tak jak powiedział przed-przedmówca budził zgorszenie i zdumienie swoimi obyczajami. Zdecydowanie pierwszy na mojej liście najgorszych.

Lolek00
Moderator
Moderator

Postautor: Lolek00 » 18 marca 2011, 17:35

Ja się dziwię tej szlachcie zawierzyli nazwisku i wybrali 20stoparo letniego zniewieściałego Francuzika..
Vivat et res publica et qui, illam regit

Awatar użytkownika
Bilu1939
Moderator
Moderator

Postautor: Bilu1939 » 18 marca 2011, 17:38

Może ich pociągał :lol:
"Konserwatysta jest wrogiem radykalizmu, zarówno prawicowego, jak i lewicowego. Konserwatysta jest patriotą, ale nie jest nacjonalistą. Konserwatysta jest zwolennikiem autorytetu i poszanowania władzy, ale jest wrogiem despotyzmu" - Janusz Radziwiłł.

Awatar użytkownika
biddkrrr
Radny wojewódzki
Radny wojewódzki
Kontaktowanie:

Postautor: biddkrrr » 18 marca 2011, 17:44

Również zgadzam się z Lolkiem.

Awatar użytkownika
exiled
Wójt
Wójt

Postautor: exiled » 18 marca 2011, 21:00

Oj, Walezy to nie był zbyt dobry materiał na króla - we Francji mu nie szło, zresztą został zamordowany przez fanatyka katolickiego za to, że sprzymierzył się z hugenotem Henrykiem Burbonem (czyli za jedyną mądrą rzecz, jaką zrobił).

Na mojej liście najgorszych władców są chyba Michał Korybut Wiśniowiecki (zero totalne) oraz August II Mocny: wojna północna, dla nas zakończona katastrofą, Sejm Niemy, fatalna polityka wewnętrzna - chyba nic dobrego nie zrobił, a wszędzie ponosił porażki, ku naszej zgubie.

Awatar użytkownika
Bilu1939
Moderator
Moderator

Postautor: Bilu1939 » 18 marca 2011, 23:03

exiled, o Korybucie myślimy tak samo. Pozwoliłem sobie gościa opisać nawet kiedyś w osobnym temacie. Niczego po ojcu nie odziedziczył. Nie przydało mu się Jego staranne wykształcenie i języki.

Awatar użytkownika
exiled
Wójt
Wójt

Postautor: exiled » 18 marca 2011, 23:13

Bilu1939 pisze:Nie przydało mu się Jego staranne wykształcenie i języki.

Bo w żadnym języku nie miał nic do powiedzenia? :grin:

Awatar użytkownika
Bilu1939
Moderator
Moderator

Postautor: Bilu1939 » 18 marca 2011, 23:14

Wyjąłeś mi to z ust.

Qsy
Radny gminny
Radny gminny

Postautor: Qsy » 19 marca 2011, 00:40

Korybut to ucieleśnienie Polski XVII wieku- wielka, nażarta i zdychająca z przejedzenia.

zuikaku
Wicepremier
Wicepremier

Postautor: zuikaku » 21 marca 2011, 03:44

Bzdura jakaś. Może jeszcze napisz, że Polska w 1945 r. zdychała z przejedzenia.

Lolek00 pisze:Ja się dziwię tej szlachcie zawierzyli nazwisku i wybrali 20stoparo letniego zniewieściałego Francuzika..
To była kalkulacja międzynarodowa. Miał być sojusz z Francją. Osobowość króla tak naprawdę nie była brana pod uwagę, no i nie była szerzej znana.

W klasyfikacji na najgorszego delikwenta z koroną należy rozróżnić dwa konkursy. Bilans panowania i osobiste predyspozycje.

Pod względem tych drugich najgorszym władcą był prawdopodobnie Michał Korybut Wiśniowiecki, ale bilans jego panowania nie był wcale tragiczny w porównaniu do tego czym się skonczyła "kadencja" takich energicznych królów jak Jan Kazimierz, August Mocny czy też Poniatowski. To oni byli nagorsi, bo szli na całość i to w niedobrym kierunku. Poniatowskiego można jakoś rozgrzeszać z tego zarzutu, bo w 1792 r. postanowił skapitulować niemalże walkowerem, zapewne w trosce o katastrofę w razie przegranej, więc to świadczy o tym, że chciał unikać ryzyka. Według mnie najgorszy był w sumie August Mocny, który w ogóle nie przejmował się prawem i rozwalił kraj. Jan Kazimierz miał pewne skrupuły (nie planował zamachu stanu) i do tego obejmował tron w sytuacji trudniejszej niż August w 1699 r., który roztrwonił spokój względny jaki zapanował w Koronie po jego obiorze.

Awatar użytkownika
NRohirrim
Prezydent
Prezydent
Kontaktowanie:

Postautor: NRohirrim » 21 marca 2011, 12:36

Najgorszy władca Polski? Ex aquo Henryk Walezy i Stanisław Antoni Poniatowki herbu Ciołek.
,,Lepiej żeby mowa była lepsza od ciszy, lub milcz'' - Dionizos z Halikarnasu

Wróć do „Postacie z minonych epok”