PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Karol Marks i Fryderyk Engels

Kto był wielki ? Kim są osoby, które do dziś wbudzają kontrowersje i dyskusje ? Politycy na Świecie. Wybitni Polacy. Jednostki...

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 22 sierpnia 2012, 16:14

Lolek00 pisze:piszesz tak jakbyś pomijał całą utopijność ideii Marksa.
ale ja napisałem, że traktuję marksa jako socjologa czyli mnie interesują (podobnie jak marchewę) tylko jego diagnozy, a te były i są wartościowe nawet mimo tego, że dawno przekroczyły termin ważności, bo były inspiracją dla myślicieli, którzy trafili znacznie bliżej.

Lolek00 pisze: Napisany później dużo "Folwark Zwierzęcy" - opisuje konflikty społeczne dużo trafniej - bajka o zwierzątkach obala Marksistowskie wizje i ironicznie kompromituje niemal wszystkie jego postulaty.
folwark zwierzęcy opisuje tylko jeden aspekt konfliktu społecznego i to w bardzo uproszczony sposób. ale nadal lubię orwella.

Lolek00 pisze:Panowie, niektórzy upatrują że obecny socjal i swobody (czy te na zachodzie powojenne) to na dorobku marksizmu. A przecież to nie tak.

Te swobody wprowadzono nie dlatego że rządzili marksiści - tylko dlatego że Ci którzy rządzili - chcieli ustępstw, i zdławienia chorych frakcji rewolucyjnych.
czyli jednak, aby zaszły zmiany musiały być te frakcje rewolucyjne. dla mnie, przy całym wstręcie do rewolucji bolszewickiej, niechęci do rewolucji francuskiej itd. zagrożenie rewolucją jest jednak pewnym regulatorem, przez który rządzące elity jednak muszą się trochę z ludźmi liczyć. dla tego mnie jednak bliżej do poglądów lewisa cosera i carla schmitta.

Lolek00 pisze: Chcieli ładu społecznego i kompromisu nie rewolucji. Sukces RFN i aspekt praw pracowniczych w tym kraju, cały Ordoliberalizm - bliżej ma do Katolickich doktryn, solidaryzmu, korporacjonizmu (ten pielęgnowano j
Lolek00 pisze:
Takiej lewicy nam trzeba :lol:
eszcze w III Rzeczy - only dla rasy wybranej).
no zagdzam się w sumie.

ps. marks-smarks, a co z vilem pareto?

Lolek00
Moderator
Moderator

Postautor: Lolek00 » 23 sierpnia 2012, 03:21

Clint Eastwood, bardzo mi się podoba pojęcie symplicyzmu. I teoria grup ABC.

Mechanizm cyrkulacji elit to chyba odpowiednik tego co nazwałem kiedyś mechanizmem rewizyjnym władzy. Tylko że ja nie ograniczam tego tylko i wyłącznie do linii stan niski => stan wysoki. No ale Pareto żył w innych czasach.
Vivat et res publica et qui, illam regit

Awatar użytkownika
NRohirrim
Prezydent
Prezydent
Kontaktowanie:

Postautor: NRohirrim » 23 sierpnia 2012, 06:14

Marek K. pisze:
wszyscy oni przerastali o głowę Marxa.

Czy to ma oznaczac, ze Marx niczego nie dokonal?

Stworzył zbrodniczą ideologię?
,,Lepiej żeby mowa była lepsza od ciszy, lub milcz'' - Dionizos z Halikarnasu

Wróć do „Postacie z minonych epok”