PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

prof. Paweł Wieczorkiewicz

Kto był wielki ? Kim są osoby, które do dziś wbudzają kontrowersje i dyskusje ? Politycy na Świecie. Wybitni Polacy. Jednostki...

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
Blitzwing
Starosta
Starosta

prof. Paweł Wieczorkiewicz

Postautor: Blitzwing » 28 listopada 2013, 18:45

Nie znalazłem nigdzie tematu o Profesorze, a że nie bardzo wiem, do której rubryki mógłby go wrzucić, to postanowiłem do tej - uznajmy, że wraz z jego śmiercią skończyła się pewna epoka w polskim środowisku historycznym.

Co sądzicie o Profesorze ? Może ktoś go znał, miał z nim wykłady, może był czyimś promotorem i ma ktoś coś do powiedzenia na jego temat ?

Mocno mnie ta postać zaciekawiła, niestety dopiero krótko po śmierci. Człowiek, którego wykładów mogę słuchać bez końca. Chyba mój największy autorytet z tej dziedziny, niezwykle przenikliwy i dokładny. Porównując jego wypowiedzi do Bogusława Wołoszańskiego mogę powiedzieć jedno - Wołoszański świetnie opowiada, potrafi zaciekawić, ale zdarzają mu się pomyłki, nieścisłości, często niedomówienia i przede wszystkim znacznie uboższy warsztat. Nic mu oczywiście nie ujmując, Wieczorkiewicz go wiedzą zjadał. Przy okazji nie bał się dotykać najbardziej drażliwych tematów i mówił bez ogródek, choć z niezwykłym fasonem i kulturą. Prawdziwy naukowiec, rzeczowy, merytoryczny, jako historyk wręcz niedościgniony. Szkoda, że odszedł tak szybko.
Long live Europe!

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 28 listopada 2013, 19:12

o kurde, umarł? wybitny historyk, umiejący mówić o historii. mało go czytałem, wiecej znam z programów TV.

polecam także niestety zmarłego Garlickiego (spec od II RP) - szczególnie ostatnią książkę.
A poza tym uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Blitzwing
Starosta
Starosta

Postautor: Blitzwing » 28 listopada 2013, 19:18

Nazgul pisze:o kurde, umarł? wybitny historyk, umiejący mówić o historii. mało go czytałem, wiecej znam z programów TV.

polecam także niestety zmarłego Garlickiego (spec od II RP) - szczególnie ostatnią książkę.
Umarł w 2009 roku. Z kolei książkę Garlickiego pamiętam w szkole średniej jako podręcznik do historii. Choć na jego temat krążą różne opinie, niektórzy nazywają go nawet fałszerzem historii. Sam się o nim nie wypowiem, nie czuję się kompetentny.
Long live Europe!

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 28 listopada 2013, 20:13

pewnie dlatego nie pamiętałem.

krążą rożne bo on się nie lubi z kręgami endeckimi. więc jak się nie da za pomocą nauki obalić to się rozsiewa.
a historii XXw coś sfałszować ... żarcik :)

po za tym.
http://www.wprost.pl/ar/?C=57&O=73908

Wieczorkiewicz ma zresztą podobnie - np. wychwalał Irvinga jako najlepszego historyka III Rzeszy ///

jak widać każdy na swoje, ale to nie znaczy, że cały ich dorobek można dokubła.
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
gazda
Minister
Minister

Postautor: gazda » 29 listopada 2013, 14:24

Nazgul pisze:polecam także niestety zmarłego Garlickiego (spec od II RP) - szczególnie ostatnią książkę.

Polecasz go bo wyznawał tą samą ideologię co ty, czyli lewicowo-liberalną. Garlicki pracował w tygodniku ,,Polityka'' od 82r. Był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa w latach 1953-1955 i 1964-1965 pseud. ,,Pedagog''. Był członkiem PZPR, w tym wchodził w skład Komisji Ideologicznej Komitetu Uczelnianego PZPR na UW.

Możecie sobie więc wyobrazić co pisał ''pedagog''w swoich ''dziełach''.
Wszędzie tam, gdzie bezwzględny liberalizm dochodzi do stanowczej przewagi, następuje stopniowa likwidacja narodu, jego typu i indywidualności. - Zygmunt Balicki

Awatar użytkownika
Worek
Administrator
Administrator

Postautor: Worek » 29 listopada 2013, 14:46

gazda pisze:Możecie sobie więc wyobrazić co pisał ''pedagog''w swoich ''dziełach''.

Możemy w przeciwieństwie do ciebie ... przeczytać.
"Poskrobcie z wierzchu konserwatystę a znajdziecie kogoś, kto przedkłada przeszłość nad jakąkolwiek przyszłość." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
gazda
Minister
Minister

Postautor: gazda » 29 listopada 2013, 15:56

Worek pisze:Możemy w przeciwieństwie do ciebie ... przeczytać.

Możecie sobie przeczytać wyłącznie jako ciekawostkę, większej wartości jego książki nie mają.
Wszędzie tam, gdzie bezwzględny liberalizm dochodzi do stanowczej przewagi, następuje stopniowa likwidacja narodu, jego typu i indywidualności. - Zygmunt Balicki

Awatar użytkownika
Worek
Administrator
Administrator

Postautor: Worek » 29 listopada 2013, 15:58

Możecie sobie przeczytać wyłącznie jako ciekawostkę, większej wartości jego książki nie mają.

A która z nich przekonała cię do takiej tezy i co w niej było nie tak?
"Poskrobcie z wierzchu konserwatystę a znajdziecie kogoś, kto przedkłada przeszłość nad jakąkolwiek przyszłość." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
gazda
Minister
Minister

Postautor: gazda » 29 listopada 2013, 17:04

Worek pisze:A która z nich przekonała cię do takiej tezy i co w niej było nie tak?

Gość twierdzi, że Jaruzelskiemu zawdzięczamy demokrację to mi wystarczy.

Awatar użytkownika
Worek
Administrator
Administrator

Postautor: Worek » 29 listopada 2013, 17:28

gazda pisze:Gość twierdzi, że Jaruzelskiemu zawdzięczamy demokrację to mi wystarczy.

Nie spotkałem się z tą wypowiedzią. Możesz ją jakoś potwierdzić?

Awatar użytkownika
gazda
Minister
Minister

Postautor: gazda » 29 listopada 2013, 17:45

Worek pisze:Nie spotkałem się z tą wypowiedzią. Możesz ją jakoś potwierdzić?

Andrzej Garlicki - Rycerze Okrągłego Stołu

Awatar użytkownika
Worek
Administrator
Administrator

Postautor: Worek » 29 listopada 2013, 18:13

gazda pisze:Andrzej Garlicki - Rycerze Okrągłego Stołu

Czyli nie możesz, ok.

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 29 listopada 2013, 18:51

Ale wie, worek wie.

Gość napisał ze 30 książek z tym sporo o np. Piłsudskim ale gość wie, że tam nic ciekawego nie pisze. :lol:

Awatar użytkownika
Blitzwing
Starosta
Starosta

Postautor: Blitzwing » 30 listopada 2013, 14:04

Nazgul pisze:Ale wie, worek wie.

Gość napisał ze 30 książek z tym sporo o np. Piłsudskim ale gość wie, że tam nic ciekawego nie pisze. :lol:
Myślę, że cały jego dorobek historyczny nie zostaje przez to przekreślony, bo przecież fakt jego współpracy z bezpieką - akurat bezsprzeczny i potwierdzony - nie musiał mieć wpływu na opisywanie faktów z czasów przedwojennych. Sam nie czytałem nic poza tą jedną książką, dlatego nie chcę zajmować stanowiska. Ale znalazłem takie opinie w necie:

- na temat biografii Piłsudskiego

Stronnicza i mocno krytyczna. Krytyczna dlatego, że Garlicki ciągle krytykuje samego Piłsudskiego, jego politykę i otoczenie z punktu widzenia ... demokraty (tak jakby sam Garlicki był demokratą :)). Znaczy Piłsudski był brzydkim autorytarystą. No i nie kochał Zwiażku Radzieckiego.
Stronnicza dlatego (a to moje zdanie) z lubością eksponuje te wydarzenia z życia Piłsudskiego, które mogą rzucic na niego cień - a to, że był autsriackim agentem, a to, że się rozwiódł i porzucił katolicyzm, a to że posługiwał się niecenzuralnymi słowami itd itd.. Ergo nie pisze kłamstw ale omija wydarzenia wskazujące na Marszałka jako osobę wybitną.

- na temat samego profesora Garlickiego:

Czytałem jego książkę o dwudziestoleciu, czułem się jakbym czytał książkę kogoś kto nienawidzi własnego kraju, może dla profesora prawdziwą ojczyzną w głębi duszy zawsze będzie ZSSR

Napisał podręcznik do liceum (Polska 1939-1996) dydaktycznie raczej słaby, ale dość ciekawy, po zawierający sporo cytatów i tekstów źródłowych. Cenne jest także chłodniejsze spojrzenie, na niektóre wydarzenia.
Ten właśnie podręcznik miałem w LO. Cytaty z histmag.pl i historycy.org.

[ Dodano: Sob 30 Lis, 2013 ]
gazda pisze:
Worek pisze:A która z nich przekonała cię do takiej tezy i co w niej było nie tak?

Gość twierdzi, że Jaruzelskiemu zawdzięczamy demokrację to mi wystarczy.
No w jakimś sensie zawdzięczamy, w końcu oddał władzę. Pytanie, czy takiej demokracji chcieliśmy i czy to nie było dla niego polecenie służbowe z Moskwy.
Long live Europe!

Awatar użytkownika
gazda
Minister
Minister

Postautor: gazda » 30 listopada 2013, 21:10

Nazgul pisze:Gość napisał ze 30 książek z tym sporo o np. Piłsudskim ale gość wie, że tam nic ciekawego nie pisze. :lol:

Równie dobrze możemy czytać hitlerowskich doktrynerów.

Wróć do „Postacie z minonych epok”