PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Klasyczne teksty z zakresu filozofii politycznej itd.

Strony internetowe związane z polityką i politykami

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 20 czerwca 2012, 20:16

Nazgul pisze:każdą. wszystkie. naturą rynku jest dążenie do monopolu. bo to daje większe zyski. Czyli ktoś zawsze spróbuje.
przykładów na kartelizacje czy monopolizację znajdziesz setki. poczynając od Edisona kończąc na Bilu Gatesie.
Adam Smith to wiedział, Milton Friedman to wiedział. nie wiedzą to tylko ci którzy traktuję rynek jak religię i przegapili ostatnie 50 lat badań ekonomi.

nikt, nawet korwiniści nie twierdzi, że wolny rynek zapobiega tworzeniu się monopoli i że duzi przedsiębiorcy nie dążą do monopolizacji rynku. niektórzy twierdzą, że monopol nie jest niczym złym (monopol rozumiany jako pozycja dominująca na rynku, a nie jako wyłączność nadana przez jakąś wyższą instancję); monopol nie jest trwały bez wsparcia państwa; że państwo nie jest na odpowiedzią i samo utrwala monopole; państwo samo jest monopolem.

kamzzz pisze:W takim razie noże kuchenne również są złe :twisted: ponieważ są częstym narzędziem zbrodni.
analogia chybiona ze względu na skalę.

poza tym nie wiem co żeście się tak do tych monopoli i regulacji przyczepili. kiedy pisałem, że korporacje i wielki biznes lubią państwo, to raczej miałem na myśli zlecenie publiczne i państwo jako pośrednika między pieniędzmi podatników, a kieszeniami menadżjerów.

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 20 czerwca 2012, 20:36

państwo nie jest monopolem - państwo jest narzędziem realizowania swoich interesów przez naród. jako, że naród jest zwykle jeden (dominujący) to i państwo jest jedno.

a co do monopol nie jest niczym złym - oczywiście, że nie jeśli uważa się, że brak gospodarki rynkowej też nie jest zły.
A poza tym uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Marchewa
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Marchewa » 20 czerwca 2012, 20:47

Clint Eastwood pisze:niektórzy twierdzą, że monopol nie jest niczym złym (monopol rozumiany jako pozycja dominująca na rynku, a nie jako wyłączność nadana przez jakąś wyższą instancję);

Do tej stójki na dwunastnicy bodajże Hayek stworzył formułę potencjalnej konkurencji która zagraża monopoliście tym że może, ewentualnie kiedyś powstanie. On sie boi i cen nie podnosi. Odjechane nawet dla wielu neoliberałów.
Spory polityczne trwają najdłużej gdy obie strony nie maja racji.
Gonzalez Suarez

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 20 czerwca 2012, 20:48

Nazgul pisze: a co do monopol nie jest niczym złym - oczywiście, że nie jeśli uważa się, że brak gospodarki rynkowej też nie jest zły.
nie wiem, to nie do mnie tylko do "niektórych" - ja tylko przedstawiłem zasłyszane punkty widzenia.

od siebie: problemem nie jest to, jeżeli jeden producent ma dominującą pozycję na rynku albo na jakimś mniej/bardziej lokalnym rynku jest jedynym usługodawcą w swojej branży, bo mogą być różne przyczyny takiej sytuacji - i wcale nie przeczy to zasadą gospodarki rynkowej. problem jest wtedy, jeżeli ktoś świadomie dysponuje moimi (i innych konsumentów) pieniędzmi i tworzy takie otoczenie, żebym uniemożliwić normalne funkcjonowanie na danym rynku podmiotów innych, niż wybrany. w tym mój problem.

Nazgul pisze:państwo nie jest monopolem - państwo jest narzędziem realizowania swoich interesów przez naród. jako, że naród jest zwykle jeden (dominujący) to i państwo jest jedno.
państwo jest konstruktem na tyle skomplikowanym, że może być i jednym i drugim albo żadnym z powyższych.

Lolek00
Moderator
Moderator

Postautor: Lolek00 » 21 czerwca 2012, 05:13

Nazgul pisze:a co do monopol nie jest niczym złym - oczywiście, że nie jeśli uważa się, że brak gospodarki rynkowej też nie jest zły.
Gospodarka rynkowa charakteryzuje się rynkiem - poziom dywersyfikacji to inna sprawa. Tylko nie wyjeżdżać z PRL - bo utrzymywać wszystko siłą a handlem to różnica.

Clint Eastwood pisze:państwo jest konstruktem na tyle skomplikowanym, że może być i jednym i drugim albo żadnym z powyższych.
Są usługi publiczne - które nie występują na rynku. Np: straż pożarna. Ale trudno to nazwać monopolem jednak mimo wszystko :wink: jest wiele takich usług i wszystkie płatne - ale nie na rynku.
Vivat et res publica et qui, illam regit

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 21 czerwca 2012, 16:28

Lolek00 pisze:Są usługi publiczne - które nie występują na rynku. Np: straż pożarna. Ale trudno to nazwać monopolem jednak mimo wszystko :wink: jest wiele takich usług i wszystkie płatne - ale nie na rynku.
sady i tworzenie prawa, policja, wojsko - to jest istota panstwa i panstwo ma na nie monopol. dochodzi do tego np. oswiata.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 25 sierpnia 2012, 16:33

inzynier01
Stażysta
Stażysta

Postautor: inzynier01 » 07 września 2012, 12:45

Zajrzyjcie na strone Niesiołowskiego, przynajmniej jest pewność, że informacje są prawdziwe i aktualne www.stefan-niesiolowski.pl

Wróć do „Linki i ciekawostki polityczne”