PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

RASIZM - co to takiego ?

Wszelkie nurty, wizje, poglądy - wszystko co wiąże się ze światopoglądem. Twój sposób na życie - głębsze rozmowy !!!

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Lolek00
Moderator
Moderator

Postautor: Lolek00 » 08 sierpnia 2013, 20:01

Argument cywilizacyjny jest słaby ponieważ historia jest długa a cywilizacje dominujące się zmieniały. To że Europie i kulturze chrześcijańskiej przypadły liczne odkrycia i wynalazki dowodzi tego że akurat w tym okresie dominujemy... to się pewnie zmieni.

Był okres żyznego półksiężyca, gdzie jakieś mieszane ludy tworzyły podstawy naszej cywilizacji. Był okres triumfu starożytnych Chin i Indii, Iranu.

Jako pierwsi żelazo wytapiali mieszkańcy dzisiejszego Mali, potrafili robić stal i uzyskać czysty surowiec (słynne dymarki), wznosili też pałace z cegieł które stoją do dziś.

Inwazja Islamu w VII w też przyczyniła się do rozwoju nauki, systemu społecznego tamtych stron. Medycyna, matematyka etc.

Cywilizacja chrześcijańska stanowiła wielki zwrot i reformę kultury Rzymskiej. Cesarzy ginących od sztyletu zastąpiono stabilnymi rządami. Filozofia wyszła z bliskiego wschodu. Tak więc - za sukces odpowiada pewien eklektyzm.

Kwestie rasowe stoją na szarym końcu kiedy mówimy o rozwoju cywilizacji. Mamy różne okresy dominacji, musimy dbać oto żeby nasz okres trwał jak najdłużej - ale rasizm nie jest do tego żadnym środkiem.

Gospodarka i system dysponowania bogactwami są tutaj głównym czynnikiem, kolejnym jest klimat, później religia i polityka (generalnie religia ma tym większe znaczenie im prostsza kultura). Etniczność ... ma znaczenie marginalne.
Vivat et res publica et qui, illam regit

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 08 sierpnia 2013, 20:35

Argument cywilizacyjny jest słaby ponieważ historia jest długa a cywilizacje dominujące się zmieniały. To że Europie i kulturze chrześcijańskiej przypadły liczne odkrycia i wynalazki dowodzi tego że akurat w tym okresie dominujemy... to się pewnie zmieni.
to pokaż mi zaawansowaną cywilizację na saharze, na sawannie, stepie. nie ma, cywilizacje rodzą się tam gdzie jest dostęp do rolnictwa na masową skalę. i giną gdy klimat się zmieni, gleba wyjałowieje.

pług, kosa są wynalazkami, które w prosty sposób zwiększają dostęp do żywności. aby ludzie mogli czytać muszą mieć odpowiednie zaplecze, które da im na to czas. jeśli 12h dziennie jesteś zajęty zdobywaniem pożywienia to nie masz czasu na intelektualizm.
dlatego też pierwszymi uczonymi byli kapłani, którzy po prostu mieli na to czas i źródło utrzymania którego nie musieli zdobywać samodzielnie orząc

Był okres żyznego półksiężyca, gdzie jakieś mieszane ludy tworzyły podstawy naszej cywilizacji. Był okres triumfu starożytnych Chin i Indii, Iranu.
był. półksiężyc skończył się kiedy skończyły się silne państwa zdolne przeciwdziałać erozji gleby.

w przypadku Chińczyków zadecydował model kultury ale 100 lat osłabienia nijak nie pozwala na wysnuwanie wniosków o przewadze zachodu.

Gospodarka i system dysponowania bogactwami
nie ma gospodarki ani bogactwa bez wołu, człowieka z motyką, dobrej ziemi i wody.
A poza tym uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

ponad
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: ponad » 08 sierpnia 2013, 20:46

Nazgul pisze:to pokaż mi zaawansowaną cywilizację na saharze, na sawannie, stepie. nie ma,

Z braku argumentów zaczął osiedlać Sahare ,idźmy dalej czemu nie księżyć?
Ah te wielkie aglomeracje pełne światłych ludzi , chcąc nas uświadomić, jak to Europa miała wszystko , a reszta świata musiała czekać.
-,,do czasów,w których istnieje prawda,a tego co się stało, nie można zmienić.
Z epoki identyczności, epoki samotności, z epoki Wielkiego Brata, z epoki dwójmyslenia -pozdrawiam was!"

Awatar użytkownika
Malory
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: Malory » 08 sierpnia 2013, 21:21

Coś takiego jak rasa w przypadku gatunku ludzkiego nie istnieje. Rasa to określenie XX wieczne, w dużej mierze utrwalone przez eugenikę, obalone przez genetykę i epigenetykę. Jedyne co można więc powiedzieć o rasizmie to że są to uprzedzenia budowane na błędnych teoriach czyli fałszu że istnieją.
System pracy zarobkowej jest wynikiem przywłaszczenia indywidualnego narzędzi produkcji i ziemi; jest on zarazem koniecznym warunkiem rozwoju produkcji kapitalistycznej: wraz z nią musi też zginąć.
- Piotr Kropotkin

Lolek00
Moderator
Moderator

Postautor: Lolek00 » 08 sierpnia 2013, 22:25

Nazgul pisze:to pokaż mi zaawansowaną cywilizację na saharze, na sawannie, stepie. nie ma, cywilizacje rodzą się tam gdzie jest dostęp do rolnictwa na masową skalę. i giną gdy klimat się zmieni, gleba wyjałowieje.
Pisałem że wiele zależy od klimatu w swoim poście.
ponad pisze:Z braku argumentów zaczął osiedlać Sahare ,idźmy dalej czemu nie księżyć?
?
Vivat et res publica et qui, illam regit

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 08 sierpnia 2013, 22:38

rasizm to jest przestarzała, xix-wieczna filozofia opierająca się na bzdurnych pseudonaukowych mrzonkach. podobnie jak eugenika powinna odejść w mroki zapomnienia. np. głupoty chamberlaina, że rasa teutońska jest lepsza od innych.

mylimy się jednak, kiedy za rasizm uznajemy spostrzeżenia natury statystycznej, np. że czarni lepiej grają w kosza albo biali lepiej radzą sobie w szachach.

nie zgadzam się, że pojęcie rasy jest z naukowego punktu widzenia nieużyteczne i przestarzałe. są leki na serce, których nie podaje się czarnym, bo ze względów genetycznych gorzej działają.

Awatar użytkownika
Malory
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: Malory » 08 sierpnia 2013, 22:41

nie zgadzam się, że pojęcie rasy jest z naukowego punktu widzenia nieużyteczne i przestarzałe.

http://www.eurekalert.org/pub_releases/1998-10/WUiS-GSRD-071098.php
System pracy zarobkowej jest wynikiem przywłaszczenia indywidualnego narzędzi produkcji i ziemi; jest on zarazem koniecznym warunkiem rozwoju produkcji kapitalistycznej: wraz z nią musi też zginąć.
- Piotr Kropotkin

Awatar użytkownika
Adi
Premier
Premier

Postautor: Adi » 08 sierpnia 2013, 23:28

Żaden człowiek nie jest równy żadnemu innemu bo wszyscy są różni a kto jest lepszy czy gorszy to kwestia punktu odniesienia.
Eurosocjaliści wymyślili sobie że wszyscy są sobie równi a mimo tego wciąż wszystkich próbują zrównywać, no ale do rzeczy:

Każdy człowiek wartościuje innych ludzi wg swoich kryteriów bo ma prawo wartościować wg swoich kryteriów. Np dla przeciętnej polki przeciętny chińczyk ze względu na swoją rasę ma wartość dużo mniejszą niż przeciętny polak w kategorii "kandydat na partnera" a jednak czy możemy owa polkę nazwać rasistką? Wartościowanie to też kwestia gustu przecież.
Jeśli wg kogoś gustu rasa biała jest najpiękniejsza to siłą rzeczy pozostałe są brzydsze a więc gorsze z punktu widzenia doznań estetycznych osoby która wartościuje.

Dwa że generalnie ludzie wolą i lgną ludzi podobnych pod jakimś względem do nich samych, rasa może być tu takim samym czynnikiem jak ubiór, fryzura czy charakter a przykładowo w amerykańskich multikulturowych pudłach ludzie się organizują własnie wg rasy.

Awatar użytkownika
RedRum
Radny powiatowy
Radny powiatowy

Postautor: RedRum » 08 sierpnia 2013, 23:35

Cóż, fakty zdają się niestety delikatnie potwierdzać teorie rasistowskie. Murzyni odnoszą gorsze wyniki w dziedzinach intelektualnych niż biali i żółci. W USA dużo częściej popełniają przestępstwa oraz wykonują zwykle mniej płatne zawody. Są natomiast lepsi w uprawianiu sportu.

Potwierdzenie historyczne jest takie że wszystkie potęgi tego świata są pochodzenia indoeuropejskiego albo dalekowschodniego. A im ciemniejszy kolor skóry tym większe ubóstwo itd.

Jako rasizm powinno się wg mnie definiować uwzględnianie tychże niższości czarnych np. na rynku pracy czy w polityce. Nie mówię tu o żadnych parytetach, tylko o pakowaniu wszystkich do jednego wora.

Awatar użytkownika
Adi
Premier
Premier

Postautor: Adi » 08 sierpnia 2013, 23:42

RedRum pisze:Jako rasizm powinno się wg mnie definiować uwzględnianie tychże niższości czarnych np. na rynku pracy czy w polityce. Nie mówię tu o żadnych parytetach, tylko o pakowaniu wszystkich do jednego wora.

No ale rynek pracy sam się ma regulować a przyznasz że np chiński aktor właśnie ze względu na swa rasę jest mniej wartościowym kandydatem do zagrania roli Piłsudzkiego w filmie fabularnym a chińska kelnerka jest gorszą kandydatką do pracy np w knajpie meksykańskiej gdzie ma być klimat taki a nie inny.

Zresztą skoro każdy pracodawca może mieć przy naborze pracownika określone kryteria np szczupła budowa ciała to nie bardzo rozumiem dlaczego by nie mógł mieć rasowych.

Awatar użytkownika
Blitzwing
Starosta
Starosta

Postautor: Blitzwing » 09 sierpnia 2013, 06:49

No właśnie - jak traktować ludzki gust ?

Czy jeśli jestem biały i nie wyobrażam sobie związku czy współżycia z czarną kobietą, bo po prostu mi to nie odpowiada z jakichś względów (nie tyczy się mnie, bo mulatki są suuuuper :) ), to jestem rasistą i zasługuję na potępienie ?
Long live Europe!

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 09 sierpnia 2013, 08:31

- ten tekst nie stoi w sprzeczności z tym co napisałem.

Awatar użytkownika
Adi
Premier
Premier

Postautor: Adi » 09 sierpnia 2013, 09:39

Blitzwing pisze:No właśnie - jak traktować ludzki gust ?

Czy jeśli jestem biały i nie wyobrażam sobie związku czy współżycia z czarną kobietą, bo po prostu mi to nie odpowiada z jakichś względów (nie tyczy się mnie, bo mulatki są suuuuper :) ), to jestem rasistą i zasługuję na potępienie ?

To nie chodzi nawet o gust. Człowiek podświadomie na jednych reaguje sympatią na drugich antypatią na trzecich np obrzydzeniem czy agresją. Tutaj także czynnikiem może być przecież obok np wyrazu gęby własnie rasa.

Awatar użytkownika
Blitzwing
Starosta
Starosta

Postautor: Blitzwing » 09 sierpnia 2013, 09:44

Tyle że w świecie politycznej poprawności nie możesz powiedzieć, że nie podobają Ci się murzynki, bo mają szerokie usta. Będziesz rasistą.
Long live Europe!

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 09 sierpnia 2013, 09:44

no bez przesady.

Wróć do „Ideologie i subkultury”