PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Literatura poświęcona polityce poszukiwana

Może masz coś na sprzedaż ? Chcesz coś kupić ? Nie wiesz gdzie szukać ? Zamieść OGŁOSZENIE!

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

onewpa
Stażysta
Stażysta

Literatura poświęcona polityce poszukiwana

Postautor: onewpa » 23 kwietnia 2011, 23:09

Witam. Jako że szykuje mi się wyjazd zagranicę, chciałbym kupić coś rzetelnego do czytania. Miejsca niewiele, ale może coś upchnę.

Szczególnie chciałbym jakieś pozycję o współczesnej polityce (ogółem) jak i również (a może przede wszystkim) o karierach polityków wspołczesnych. Jesli ktos moze cos doradzic, bede wdzieczny.
Ostatnio zmieniony 23 kwietnia 2011, 23:27 przez onewpa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
NRohirrim
Prezydent
Prezydent
Kontaktowanie:

Postautor: NRohirrim » 23 kwietnia 2011, 23:22

Chyba do czytania. Hmm może to, 650 stron, ale powinna się zmieścić - Walter Laqueur - Historia Europy 1945-1992 (wyd. Puls, 1992/1993)

onewpa
Stażysta
Stażysta

Postautor: onewpa » 23 kwietnia 2011, 23:30

Błąd, poprawione

Awatar użytkownika
NRohirrim
Prezydent
Prezydent
Kontaktowanie:

Postautor: NRohirrim » 23 kwietnia 2011, 23:42

Z nieco nowszych pozycji np.: Viktor Grotowicz - Terroryzm w Europie Zachodniej w imię narodu i lepszej sprawy

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 24 kwietnia 2011, 09:15

tak na szybko.

reportaże, które warto łyknąć:
ryszard kapuściński - chrystus z karabinem na ramieniu; cesarz; heban - 'chrystus' i 'heban' dotyczą przemian politycznych i społecznych w ameryce płd, afryce i na bliskim wschodzie. 'cesarz' opisuje rządy hajle selasje w etiopii.
manuel vargas llosa - izrael palestyna - pokój czy święta wojna - chyba najlepszy, a jednocześnie bardzo syntetyczny reportaż o sytuacji w palestynie.
wojciech tochman - jakbyś kamień jadła - jeszcze nie skończyłem, ale mimo to robi wrażenie. tochman opisuje sytuację w krajach byłej jugosławii.
w ogóle wydawnictwo czarne robi robotę pod względem reportaży dot. europy.

teoria polityki:
max weber - polityka jako zawód i powołanie - eseje webera są ciężkie i nudne, jednak są niezastąpionym źródłem definicji i historycznych analiz instytucji obecnych we współczesnych państwach (biurokracja, kapitalizm).

publicystyka bieżąca i dot. okr. transformacji:
rafał a. ziemkiewicz - czas wrzeszczących staruszków; michnikowszczyzna - z ziemkiewiczem można się nie zgadzać, ale trudno mu odmówić warsztatu. w książkach jest opisanych kilka karier politycznych tych mniejszych i większych.
antoni dudek - reglamentowana rewolucja;

biografie polityków:
sam nie czytałem, ale można warto łyknąć te kontrowersyjne wydawnictwa ipn na temat lecha wałęsy; havel też niedawno wydał swoją autobiografię (albo to była biografia, nie pamiętam).
sprawdź tutaj: wydawnictwo arcana i biblioteka obywatela.

coś jeszcze postaram się polecić.

onewpa
Stażysta
Stażysta

Postautor: onewpa » 24 kwietnia 2011, 10:21

Clint, z chęcia wysłucham Twoich dalszych propozycji.

Akurat Kapuścińskiego bym pominął, czytałem parę pozycji.
Ale jestem szczerze zainteresowany reszta pozycji i czyms w tym guscie. Na pewno cos z tego kupie.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 24 kwietnia 2011, 11:17

a "chrystusa" czytałeś? moim zdaniem to jego najlepszy zbiór reportaży. jeżeli nie lubisz kapuścińskiego, to tochman też chyba ci się nie spodoba, bo on pisze o polityce jeszcze mniej, więcej o masowych mogiłach i żmudnej pracy antropologów i zupełnym niezrozumieniu sytuacji jugosławii przez kraje zachodu. ale za to llosa koncentruje się praktycznie tylko na kwestiach politycznych i ich konsekwencjach dla palestyńczyków i izraelczyków.

a bardziej interesuje cię publicystyka i książki popularno-naukowe czy raczej typowo naukowe nudne monografie? ;) no i polska czy świat?

zapomniałem: antoni dudek - historia polityczna polski 89-05

onewpa
Stażysta
Stażysta

Postautor: onewpa » 24 kwietnia 2011, 13:04

A moglbys polecic cos na temat uprawiania nowoczesnej polityki przez politykow zachodu? Na temat ich dojścia do władzy?

Nie czytałem Chrystusa, ale (Tochman) ogolnie cos o krajach bylej Jugoslawii bym przeczytal, wiec to moze byc dobry wstep.

Interesuje mnie cos fachowego na temat polityki (chociaz przyznaje wiekszosc dziel, ktore zaprezentowales z checia bym nabyl i pewnie w wielu wypadkach tak zrobie:))

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 25 kwietnia 2011, 00:32

onewpa pisze:A moglbys polecic cos na temat uprawiania nowoczesnej polityki przez politykow zachodu? Na temat ich dojścia do władzy?
powiem szczerze, że nie jestem zbytnio rozgarnięty w tym temacie, więc może ktoś inny ci pomoże.
spróbuj może:
http://dedalus.pl/p/33/5572/swit-wieczo ... ityka.html
http://dedalus.pl/p/15/2935/bill-clinto ... ienia.html
http://dedalus.pl/p/34/8678/odziedziczo ... etony.html
najwyżej wtopisz te 5-10 zł ;)
sam nie czytałem, ale myślę, że warto zaryzykować ;)

Awatar użytkownika
NRohirrim
Prezydent
Prezydent
Kontaktowanie:

Postautor: NRohirrim » 25 kwietnia 2011, 07:55

Iacocca Lee, Whitney Lathenne - Gdzie się podziali ci wszyscy przywódcy. Aleksander Hall - Charles de Gaulle. Alicja Fijałkowska, Marcin F. Gawrycki - Wenezuela w procesie (r)ewolucyjnych przemian. I jeśli znasz dobrze angielski: Laurence Levine - Inside Argentina from Perón to Menem: 1950-2000 From an American Point of View.

onewpa
Stażysta
Stażysta

Postautor: onewpa » 25 kwietnia 2011, 11:00

Gdzie sie podziali ci wszyscy przywodcy bardzo ciekawa pozycja. Czytales?

Awatar użytkownika
NRohirrim
Prezydent
Prezydent
Kontaktowanie:

Postautor: NRohirrim » 25 kwietnia 2011, 11:16

No nie podawałbym tutaj książek z którymi nie miałem styczności. Pozdr.

onewpa
Stażysta
Stażysta

Postautor: onewpa » 25 kwietnia 2011, 19:39

A znacie moze jakas pozycje na temat aktualnej sytuacji kosciola w Polsce? Znalazlem "Wierność i obietnica" Jacka Salija, ale nie wiem nic o jakosci tego dziela.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Postautor: Clint Eastwood » 25 kwietnia 2011, 19:54

też bym łyknął lathenne.
onewpa pisze:Interesuje mnie cos fachowego na temat polityki

książki fachowe mają to do siebie, że są maksymalnie nudne:
"homo politicus" seymoura lipseta
"demokratyczna rekonstruckaj" edmunda wnuka-lipińskiego - meganuda, ale moim zdaniem to jest obok dudka podstawa do zrozumienia problemów politycznych i społecznych współczesnej polski.
a z mniej fachowych:
"zderzenie cywilizacji" samuela huntingtona - ledwie 600 stron analizy współczesnych konfliktów przez pryzmat religijno-kulturowy.
"freakonomia" levitta - to polecam szczególnie, mimo, że nie dotyczy polityki jako takiej.
w ogóle warto sobie złapać coś z serii spektrum, tematyka mniej lub bardziej polityczna, ale książki dają do myślenia.
Ostatnio zmieniony 25 kwietnia 2011, 20:41 przez Clint Eastwood, łącznie zmieniany 1 raz.

Lolek00
Moderator
Moderator

Postautor: Lolek00 » 25 kwietnia 2011, 20:22

Sztuka wojny Sun Tzu :wink:
Vivat et res publica et qui, illam regit

Wróć do „Ogłoszenia”