PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Budżet 2005

Wszelkie tematy, które zostały zamknięte lub "straciły" ważność. Czasami warto zobaczyć, co się u nas działo...

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Iblis
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: Iblis » 14 października 2004, 14:54

To jak dotacje są na świadczenia emerytalne to składki pewnie idą na nowe budynki itp.

Ja rozumiem to, że państwo musi dotować ubezpieczenia społeczne dopóki emerytury pobierają osoby pracujące za komuny, ale dlaczego w takim razie ZUS ma tyle nieruchomości skoro musi być dotowany. Z resztą większość czynności, które ZUS wykonuje mógłby zrobić prosty program komputerowy.

Awatar użytkownika
NowaKrew
Radny gminny
Radny gminny

Postautor: NowaKrew » 18 października 2004, 13:13

rozwiązanie?:
Reformy, reformy, reformy!!!
Politycy są dla nas nie my dla nich! To my mamy nimi sterować!

Iblis
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: Iblis » 18 października 2004, 13:16

Docelowo likwidacja ZUS'u jako zbędnego pośrednika, który nic nie wnosi do sprawy, a tylko wynosi pieniądze.

Awatar użytkownika
NowaKrew
Radny gminny
Radny gminny

Postautor: NowaKrew » 18 października 2004, 13:19

Niestety ten proces jeszcze potrwa. Ale cóż zostaje innego jak tylko czekać na zmiany?
Politycy są dla nas nie my dla nich! To my mamy nimi sterować!

Piter
Stażysta
Stażysta

Ciekawy budżet...

Postautor: Piter » 20 października 2004, 08:14

Wzrost gospodarczy na poziomie 5,0%??? To niemożliwe z takim rządem. Natomiast inflacja będzie wyższa z powodu powiększonej emisji pieniądza (środki z UE, m.in. dopłaty bezpośrednie). Nie wiem kto pisał ten budżet...
A dlaczego dochody podatkowe mają być wyższe od ubiegłorocznych o 14,0 %. Naprawdę bardzo optymistyczne założenia.
Nie rozumiem jeszcze po co ta rekompensata z budżetu Unii na poziomie 2,7 mld skoro składki wynoszą 10 mld.
A jak zaczną rozdawać piniądze najbiedniejszym to dopiero inflacja podskoczy. Mam nadzieję, że to nie przejdzie.

Awatar użytkownika
XXviX
Senator
Senator

Re: Ciekawy budżet...

Postautor: XXviX » 20 października 2004, 08:35

Piter pisze:Wzrost gospodarczy na poziomie 5,0%??? To niemożliwe z takim rządem.

Znaczy sie z jakim, bo jakos mamy 5% i nie zapowiada sie na nizszy... Co to sa Twoje pobozne zyczenia, czy potrafisz to poprzec jakim faktem?

Natomiast inflacja będzie wyższa z powodu powiększonej emisji pieniądza (środki z UE, m.in. dopłaty bezpośrednie). Nie wiem kto pisał ten budżet...

No patrz... Eksperci. Spodziewalbys sie? A dodatkowo zyskal dobre recenzje wsrod ekspertow niezaleznych...

Piter pisze:A dlaczego dochody podatkowe mają być wyższe od ubiegłorocznych o 14,0 %. Naprawdę bardzo optymistyczne założenia.
Nie rozumiem jeszcze po co ta rekompensata z budżetu Unii na poziomie 2,7 mld skoro składki wynoszą 10 mld.

Tak sobie, dali bo mieli za duzo kasy...

Piter pisze:A jak zaczną rozdawać piniądze najbiedniejszym to dopiero inflacja podskoczy. Mam nadzieję, że to nie przejdzie.

Oczywiscie, wszak najlepiej jakby poumierali. Moze otworzymy Oswiecim i wykonczymy biedote. Niech nie psuja powietrza... Czlowieku, mozna byc liberalem i nie zgadzac sie z polityka socjalna panstwa, ale nie w sytuacji tak dramatycznej jak znajduje sie spoleczenstwo polskie. Mam wrazenie, ze w Twoim wydaniu liberalizm miesza sie z pojeciem sadyzm. Nie dajmy najbiedniejszym bo inflacja podskoczy... Nie ma to jak zdrowe podejscie. Miec gdzies innych w imie abstrakcyjnych wskaznikow.

Jednakoz dziekuje, bo wlasnie mi przypomniales dlaczego jestem socjalista...

Piter
Stażysta
Stażysta

Postautor: Piter » 27 października 2004, 10:35

Jeżeli chodzi o wskaźniki wzrostu to dość dokładnie wiem jak je obliczać. Wiem również, że można w pewnych granicach manipulować wysokością wskaźnika wzrostu gospodarczego i dynamiką produkcji przemysłowej. Poza tym czynniki, które powodują wzrost są uzależnione od wcześniiejszych zdarzeń. Czyli np. obecny wzrost jest spoodowany tym, co się działo w ubiegłym roku. Przed przystąpieniem do UE wzrósł popyt konsumpcyjny, pojawiło się ożywienie w budownictwie (zwiększenie stawki VAT) to wpłynęło na zrost gospodarczy. Ale to raczej wątpliwe, aby w przyszłym roku pozostał na tym samym poziomie. Eksperci dokonujący prognozy kierowali się linią trendu i dlatego tak im wyszło. Poza tym ja nigdy nie ufałem żadnym "ekspertom", a zwłaszcza ekonomicznym.

Do końca życia pozostanę przeciwnikiem rozdawania pieniędzy. Lepiej by było, gdyby państwo zorganizowało roboty interwencyjne itp. dla bezrobotnych i w ten sposów spożytkowało pieniądze przeznaczone na rozdanie. Przynajmniej będą jakies efekty.

Poza tym nie jestem liberałem!
Ekonomista to człowiek, który potrafi dokładnie wyjaśnić, dlaczego jego wczorajsza prognoza na dziś się nie sprawdziła.

Awatar użytkownika
Wojtek
Radny wojewódzki
Radny wojewódzki

Postautor: Wojtek » 27 października 2004, 11:25

No to komu możemy wierzyć jak nie ekspertom ekonomicznym? Chyba od tego są ekspertami ,bo sie na tym znają. Nie mówie o tych ,którzy pracują dla rządu ,chociaż wśród nich na pewno też są specjaliści. Do nich jednak nasza ufność powinna być ograniczona.

Iblis
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: Iblis » 27 października 2004, 12:51

Ja też wiem jak obliczyć wskaźnik wzrostu. Trzeba narysować tarczę na której są wartości podane intuicyjne przez ekonomistów, a następnie wziąć małpę, żeby rzuciła do tarczy. W ten sposób wyznaczony wskaźnik jest najbliższy przyszłorocznemu wzrostowi :D

Awatar użytkownika
Wojtek
Radny wojewódzki
Radny wojewódzki

Postautor: Wojtek » 27 października 2004, 13:18

Po co małpę chcesz fatygować? Z testu w TVNie wynika ,że elektorat Samoobrony i ZChNu nadałby się do tego równie dobrze. czasem nawet takimi strzłami rzucają polityce tej pierwszej formacji ,więc małpy zostawmy na bardziej przydatne i celowe experymenty .

Iblis
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: Iblis » 27 października 2004, 15:53

Elektorat mógłby rzucać tendencyjnie, a małpa rzuci uczciwie (przynajmniej w uczciwość małpy wierzę :D)

Z resztą wariant z małpą jest sprawdzony. Jedna ze słynnych amerykańskich gazet robi doroczny test na wiedzą ekonomistów. Wybrany specjalisty ustala optymalny portfel inwestycyjny na przyszły rok. Drugi portfel ustala małpa rzucając do tarczy. Po ponad 20-stu latach idą łeb w łeb. Z tego co pamiętam to w Europie od kilku lat też się w to bawią, ale tutaj małpa prowadzi (pewnie mało reprezentatywna liczba prób :))

Awatar użytkownika
Wojtek
Radny wojewódzki
Radny wojewódzki

Postautor: Wojtek » 27 października 2004, 20:24

To powinieneś umieścić w dziale humoru. Dobra małpa nie jest zła.
Może za kilka lat redukcja etatów ludzkich w ministerstwach finansów nastąpi?
Ostatnio zmieniony 28 października 2004, 13:19 przez Wojtek, łącznie zmieniany 1 raz.

Iblis
Marszałek województwa
Marszałek województwa

Postautor: Iblis » 28 października 2004, 00:16

Wynika to z tego, że przewidywanie zachowania rynków finansowych przypomina grę w kasynie. Najrozsądniejsi z graczy zamiast ryzykować grę zatrudniają się w kasynie.

Miko
Radny powiatowy
Radny powiatowy

Postautor: Miko » 31 października 2004, 03:26

Hmmm, ciekawe. Przyrost konsumpcji (przyrost PKB) i inflacja stały się ważniejsze od ludzi. Nowa świecka religia, za którą się zabija...

Wróć do „Tematy zapomniane...”