PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .

Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

Wojciech Jaruzelski

Kto był wielki ? Kim są osoby, które do dziś wbudzają kontrowersje i dyskusje ? Politycy na Świecie. Wybitni Polacy. Jednostki...

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
Blitzwing
Starosta
Starosta

Postautor: Blitzwing » 30 grudnia 2013, 10:03

Przyznanie Nobla Wałęsie było tylko dowodem na to, jak błędny i mylny obraz Polski Ludowej jawił się poza granicami Układu Warszawskiego. Towarzysze aż się pewnie posikali ze śmiechu, jak się o tym dowiedzieli.

Co do analogii Stalin - Brzeżniew, to Cynik chyba trochę przesadzasz.

Leonid Breżniew jedynie tym się od Stalina różnił, że nie wprowadził tak powszechnego terroru. Obalił Chruszczowa, cofnął destalinizację, oddał kraj w ręce KGB, nakazal interwencję w Czechosłowacji w 1968 r. i w Afganistanie w 1979 r. Dokładnie urządzał takie same czystki jak Stalin na szczytach władzy ZSRR.
Jak Ty chcesz porównać te czystki ? Ilościowo, ze względu na sposób pozbycia się konkurentów, czy może pod względem stanowisk ? Bo w żaden sposób nie wychodzi mi tu znak równości.
Long live Europe!

Awatar użytkownika
Cynik
Moderator
Moderator

Postautor: Cynik » 30 grudnia 2013, 18:47

Porównaj proszę jego politykę wewnętrzną i zagraniczną a Chruszczowa. Posprzątał Kreml po Chruszczowie i to dosyć dokładnie, nie są to takie same czystki, ale powszechnie i wg biografów czy nawet relacji bezpośrednich było wiadomo o jego inspiracji Stalinem. Ciężki to był przypadek, typowy dyktator.
"Patriotism is the virtue of the vicious." - O.Wilde

Awatar użytkownika
Marchewa
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Marchewa » 31 grudnia 2013, 08:17

Blitzwing pisze:Przyznanie Nobla Wałęsie było tylko dowodem na to, jak błędny i mylny obraz Polski Ludowej jawił się poza granicami Układu Warszawskiego. Towarzysze aż się pewnie posikali ze śmiechu, jak się o tym dowiedzieli.

Reakcje "towarzyszy" są akurat dobrze udokumentowane i raczej ich to nie bawiło.
Spory polityczne trwają najdłużej gdy obie strony nie maja racji.
Gonzalez Suarez

Awatar użytkownika
Blitzwing
Starosta
Starosta

Postautor: Blitzwing » 31 grudnia 2013, 10:21

Marchewa pisze:
Blitzwing pisze:Przyznanie Nobla Wałęsie było tylko dowodem na to, jak błędny i mylny obraz Polski Ludowej jawił się poza granicami Układu Warszawskiego. Towarzysze aż się pewnie posikali ze śmiechu, jak się o tym dowiedzieli.

Reakcje "towarzyszy" są akurat dobrze udokumentowane i raczej ich to nie bawiło.
Miałem na myśli reakcję towarzyszy z SB i KGB, czyli faktycznych autorów SW i późniejszej "transformacji ustrojowej". Było o czym przy flaszce pogadać... "Bolek, aleśmy namieszali, chłopie!"
Long live Europe!

Awatar użytkownika
Worek
Administrator
Administrator

Postautor: Worek » 31 grudnia 2013, 10:37

Blitzwing pisze:Miałem na myśli reakcję towarzyszy z SB i KGB, czyli faktycznych autorów SW i późniejszej "transformacji ustrojowej". Było o czym przy flaszce pogadać... "Bolek, aleśmy namieszali, chłopie!"

Popełniasz cały czas ten sam błąd. Patrzysz na ówczesne wydarzenia, oczami obecnych "interpretatorów". To właśnie próbuje ci od jakiegoś czasu wyjaśnić Cynik i Marchewa. Bezskutecznie.
Kompletnie nie mam pojęcia dlaczego z pozycji Magdalenki, oceniasz całe lata osiemdziesiąte.
"Poskrobcie z wierzchu konserwatystę a znajdziecie kogoś, kto przedkłada przeszłość nad jakąkolwiek przyszłość." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
Blitzwing
Starosta
Starosta

Postautor: Blitzwing » 31 grudnia 2013, 10:48

Worek pisze:
Blitzwing pisze:Miałem na myśli reakcję towarzyszy z SB i KGB, czyli faktycznych autorów SW i późniejszej "transformacji ustrojowej". Było o czym przy flaszce pogadać... "Bolek, aleśmy namieszali, chłopie!"

Popełniasz cały czas ten sam błąd. Patrzysz na ówczesne wydarzenia, oczami obecnych "interpretatorów". To właśnie próbuje ci od jakiegoś czasu wyjaśnić Cynik i Marchewa. Bezskutecznie.
Kompletnie nie mam pojęcia dlaczego z pozycji Magdalenki, oceniasz całe lata osiemdziesiąte.
Dopiero się rodziłem w tych latach, nie mam możliwości zaprezentowana stanowiska z pozycji naocznego świadka. A patrzę na te wydarzenia oczami mojego największego autorytetu w dziedzinie historii najnowszej, prof. Pawła Wieczorkiewicza. I powiem Ci szczerze, że głównie ze względu na Jego ogromną wiedzę, jestem w stanie mu uwierzyć.
Long live Europe!

Awatar użytkownika
Cynik
Moderator
Moderator

Postautor: Cynik » 31 grudnia 2013, 10:55

No to 5 lat za późno na inspirację. Umiał wykładać, ale historia jest o tyle ciekawa, że pisana jest przez zwycięzców. Kolejne jej karty są jeszcze nieodsłonięte, archiwa wywiadów skrywają niejedną tajemnicę - w tym sytuację Polski przed Stanem Wojennym. To tylko opinia jednego człowieka, aby mieć obraz musisz sięgnąć do wielu źródeł. Czytasz Resortowe Dzieci? To uzupełnij wiedzę Alfabetem Urbana.

Awatar użytkownika
Worek
Administrator
Administrator

Postautor: Worek » 31 grudnia 2013, 10:58

Blitzwing pisze:Dopiero się rodziłem w tych latach, nie mam możliwości zaprezentowana stanowiska z pozycji naocznego świadka. A patrzę na te wydarzenia oczami mojego największego autorytetu w dziedzinie historii najnowszej, prof. Pawła Wieczorkiewicza. I powiem Ci szczerze, że głównie ze względu na Jego ogromną wiedzę, jestem w stanie mu uwierzyć.

Historyk też człowiek. Popełniasz podstawowy błąd młodego człowieka, chcącego wyrobić sobie własny pogląd i ocenę wydarzeń - podążasz za jednym z nich. Polecam Ci zapoznanie się z innymi pracami, nie tak radykalnymi jak Wieczorkiewicza, którego poglądy są zdecydowanie zbyt radykalne jak na rzetelną pracę historyczną. To, oczywiście moja ocena, wynikająca z porównania moich doświadczeń z pracami jego i innych historyków. Zwłaszcza zagranicznych, których trudno posądzać o uwalenie ówczesnymi układzikami.
"Poskrobcie z wierzchu konserwatystę a znajdziecie kogoś, kto przedkłada przeszłość nad jakąkolwiek przyszłość." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
Blitzwing
Starosta
Starosta

Postautor: Blitzwing » 31 grudnia 2013, 11:05

Cynik pisze:No to 5 lat za późno na inspirację. Umiał wykładać, ale historia jest o tyle ciekawa, że pisana jest przez zwycięzców. Kolejne jej karty są jeszcze nieodsłonięte, archiwa wywiadów skrywają niejedną tajemnicę - w tym sytuację Polski przed Stanem Wojennym. To tylko opinia jednego człowieka, aby mieć obraz musisz sięgnąć do wielu źródeł. Czytasz Resortowe Dzieci? To uzupełnij wiedzę Alfabetem Urbana.
Ja nie napisałem, że czytam tylko Wieczorkiewicza, tylko że jego pogląd na sprawę wydaje mi się najlogiczniejszy.

Worek pisze:Historyk też człowiek. Popełniasz podstawowy błąd młodego człowieka, chcącego wyrobić sobie własny pogląd i ocenę wydarzeń - podążasz za jednym z nich. Polecam Ci zapoznanie się z innymi pracami, nie tak radykalnymi jak Wieczorkiewicza, którego poglądy są zdecydowanie zbyt radykalne jak na rzetelną pracę historyczną. To, oczywiście moja ocena, wynikająca z porównania moich doświadczeń z pracami jego i innych historyków. Zwłaszcza zagranicznych, których trudno posądzać o uwalenie ówczesnymi układzikami.
Akurat nie wydaje mi się, żeby pogląd Wieczorkiewicza na SW był radykalny. On w końcu twierdzi, że było to w gruncie rzeczy bezkrwawe przedłużenie istnienia komunizmu w Polsce. Oczywiście o to "bezkrwawe" można by się kłócić - w końcu ponad 100 osób zginęło - ale kwestia czy w innym przypadku nie zginęłoby kilka tysięcy, jest u niego otwarta. Natomiast co do agentury Wałęsy, to nigdy nie wypowiedział się jednoznacznie - apelował tylko, żeby nie zakłamywać historii i dociekając prawdy nie oszczędzać nikogo. Nie ma ludzi, którzy są wyłączeni ze śledztw, których ze względu na autorytet nie można sprawdzać. On tak czynił z przywódcami AK i Sanacją, dziś Cenckiewicz robi to samo z Wałęsą. Dziwi mnie tylko, że Lechu dalej nie podał Sławka do sądu, w końcu jest niewinny, więc dlaczego się nie bije o dobre imię ? Właśnie czytam "Lech Wałęsa. Człowiek z teczki" i jestem zszokowany tym, co jest tam napisane. Gdybym był Wałęsą i czułbym się niewinny, nie pozostawiłbym tego w spokoju.
Long live Europe!

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 31 grudnia 2013, 18:21

jak już kiedys pisałem - J. to zdracja i sługus moskwy. ale to nie przeczy temu, że gdyby nasi towarzysze sobie nie poradzili lub nie chcieli sobie poradzić to interwencja by była.
J. był po prostu tańsza opcja.
A poza tym uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Cynik
Moderator
Moderator

Postautor: Cynik » 31 grudnia 2013, 18:31

Naz, nie był zdrajcą, był sługusem, gdy był zdrajcą czmychnąłby za Kuklińskim. Zdrajcą mógłbyś nazwać każdego, kto legitymował wię partyjną książeczką. W tym i rzczonego prof. Wieczorkiewicza, ale to była rzeczywistość tamtego okresu. Historykowi mam to tlumaczyć? ;)

Awatar użytkownika
Nazgul
Moderator
Moderator

Postautor: Nazgul » 31 grudnia 2013, 19:03

Jaruzelski wykonał dyrektywę Moskwy przeciwko własnemu krajowi. po za tym J. prosił o interwencje wojsk układu, więc o żadnym Wallenrodyzmie nie ma mowy.

ja to nazywam zdradą.
A poza tym uważam, że trzeba zakazać cyfr arabskich. ;)
"Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami" JKaczyński 2003 r.

Awatar użytkownika
Worek
Administrator
Administrator

Postautor: Worek » 31 grudnia 2013, 21:35

Cynik pisze: Zdrajcą mógłbyś nazwać każdego, kto legitymował wię partyjną książeczką. W tym i rzczonego prof. Wieczorkiewicza, ale to była rzeczywistość tamtego okresu.

Co ciekawe, legitymacja partyjna, z którą do 1989 roku się nie rozstał, nie szkodzi mu w podziwie dla świadczonych tez. Chociaż Ci, którzy go wielbią, za samo jej posiadanie, są w stanie pogrzebać żywcem innych.
Nazgul pisze:J. był po prostu tańsza opcja.

Dokładnie.

Awatar użytkownika
Clint Eastwood
Minister
Minister

Re: Wojciech Jaruzelski

Postautor: Clint Eastwood » 14 grudnia 2015, 20:18

https://www.tygodnikpowszechny.pl/34-la ... czny-31631
"W ogniu sporu o Trybunał Konstytucyjny kończy się przy okazji w Polsce relatywizowanie i usprawiedliwianie Jaruzelskiego".

Awatar użytkownika
Jojo
Minister
Minister

Re: Wojciech Jaruzelski

Postautor: Jojo » 27 lutego 2018, 10:37

"Osoby, które naruszyły prawo wprowadzając stan wojenny, muszą ponieść pewne konsekwencje; jedną z nich jest pozbawienie ich stopni generalskich"
- powiedział we wtorek w TVP sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Komu oni chcą zrobić na złość :?:
historii nie zmienią (albo.... :idea: ) przecież nie napiszą że stan wojenny wprowadził szeregowy Jaruzelski z szeregowym Kiszczakiem
Ciekawe co zrobi parlament z obecnym prezydentem byłą Premier za łamanie Konstytucji... Zdegradują do bezrobotnych???
"Postanawia się znieść istniejące dotąd organy sądowe, zastępując je sądami i wyłanianymi na podstawie demokratycznych wyborów". Włodzimierz Lenin (1917)

Wróć do „Postacie z minonych epok”