PiSkorz pisze:W PiS-ie trafiają się ludzie o niejasnej przeszłości ale są to wyjątki . Natomiast w tzw. opozycji totalnej jest to regułą . Nie bez powodu Platforma , Nowoczesna , Kodziarze i PSL z taką zawziętością bronią ubeckich emerytur .


Poproszę o 10 przykładów. Nie powinieneś mieć z tym problemów skoro to reguła.

PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Ostatnie wydarzenie z Kraju, sprawy na ustach całej Polski, skandale polityczne i nowe afery ; wszystko to, co szokuje i intryguje; nie milcz!

Moderatorzy: Lolek00, Bilu1939, Marchewa, Worek, Moderator, Administrator, Super Moderator

Awatar użytkownika
aspagnito
Poseł
Poseł
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lutego 2007, 15:13
Lokalizacja: Królestwo Polski

PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Postautor: aspagnito » 13 czerwca 2018, 10:40

Chciałem być rzeczowy i spróbuję taki być. Prezydent ogłosił pytania referendalne. Pierwsza rzecz, która rzuciła mi się w oczy to fakt, że każde pytanie zaczyna się od "Pani/Pan". Jak ktoś tak formułuje przekaz, to nie tylko nic nie potrafi napisać, ale też jest to kompletny brak szacunku dla Polaków, gdyż obraża naszą inteligencję. Poza tym pytania, już od pytania pierwszego są kompletnie niezrozumiałe dla przeciętnego ugniatacza chleba, bo same w sobie są zbyt skomplikowaną konstrukcją logiczną (każde z nich), a zmiany konstytucyjne, które są potrzebne gdyż potrzebujemy Konstytucji na miarę XXI wieku, wyglądają na albo zmiany kosmetyczne okraszone bełkotem o zbyt skomplikowanej konstrukcji logicznej, albo wprowadzają elementy sztuczne, nie tylko nikomu nie przydatne, ale i szkodliwe. Pokażę więc te pytania, spróbujemy na nie odpowiedzieć, a potem zaproponujemy rozwiązania, również składniowe, które tam się powinny znaleźć. Oczywiście mam dystans do tego "tweeta", bo sam jestem ekspertem od systemów informatycznych zarządzania i wiem jak ogrywa się opór wobec zmian - dokładnie robi się takiego "tweeta". Poniekąd do tej pory choć akcje wyprzedzające były prawidłowe - potem nasi politycy nigdy nie zachowywali się tak jak trzeba, a więc piszę na tym forum.

https://www.wprost.pl/kraj/10131710/zmiany-w-konstytucji-prezydent-duda-oglosil-pytania-referendalne.html


Propozycje pytań przedstawione podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju


1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?
6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?


1. Pierwsze pytanie. Nie wiem jak na nie odpowiedzieć, ale tylko ze względu na konstrukcję zdania. Jestem za nową konstytucją, a nie zmianami, bo łatanie czegoś, co jest jak nieszczelna rudera grożąca zawaleniem nie ma sensu. Kiedyś ta konstytucja z 1997 była jedną z najnowocześniejszych na świecie, ale dziś mamy XXI wiek i ja chciałbym takiej Konstytucji, która ten XXI wiek przetrwa, a nie będzie co 5 lat zmieniana. Obawiam się jednak, że Ci, którzy nową propozycję napiszą nie są na tyle poważnymi ludźmi, aby to zrobić, ale chciałbym się przekonać o tym, czy potrafią do zrobić, czy nie, więc daję "zielone światło" Prezydentowi.

2. Tu proszę mi powiedzieć jak kobieta, która wychowała trójkę dzieci i zapierdziela ile wlezie na swoje wnuki ma zrozumieć o co w tym pytaniu chodzi? Jak ktoś tak konstruuje zdania i zaczyna od Pani/Pan, to najzwyczajniej chyba się "bawi" nami i wszyscy mamy przyznać, że coś umie, podczas gdy taka konstrukcja wskazuje na to, iż nic nie umie. No bo jak teraz odpowiedzieć - przecież opowiedziałem się za nową Konstytucją, a nie zmianami. Aaa.... to taka wyższa konstrukcja logiczna jajogłowych, którzy nagle tak pomyśleli, że już nikt inny nie dogoni ich myślenia, a czy przeciętny ugniatacz chleba odpowie czy nie, to to i tak jest nie istotne, bo wiadomo, że nikt do tego Referendum nie podejdzie. Przecież jest 11 listopada, więc wszyscy będą na wyjazdach i podejdą tylko zatwardziali pisowcy, którzy na wszystko odpowiedzą "tak". No to może do referendum dodać "Legendę" z obrazkami. A może od razu mapę i statystyki. Niezależnie od kosztów obawiam się, że byłaby jeszcze mniej zrozumiała.
TAK. Nową Konstytucję Naród musi przedyskutować i przegłosować. Najlepiej w debacie politycznej lewicy, konserwatystów i liberałów (w formule Kwaśniewskiego z 2007 roku). To jednak tylko moja propozycja.

3. Pytanie skomplikowane i gniot. Każdy rozsądny obywatel powinien odpowiedzieć NIE, ale też pewnie większość nie zrozumie tego pytania. Jeśli politycy będą o wszystko pytać Polaków, to zimą w trampkach będziemy chodzić. Po to mamy rządzących, aby sprawowali władzę. Może nie jest dobrze, ale to żadna propozycja. Obawiam się sytuacji potwierdzającej, że POLSKA komedią stoi, kiedy tu uzbiera się milion i tam uzbiera się milion i Politycy będą w zimnym stawie.

4. No cóż... flety mają dziś swój Renesans. Nie. Napisałem preambułę i wysłałem wraz z propozycjami do konstytucji Prezydentowi. Szkoda, że Prezydent milczy. Nie jestem, preambuła ma być krótka i nobliwa, oraz apolityczna, ale przed preambułą Kościół powinien dać dłuższy komentarz do Konstytucji - przepraszam, ale jakoś nie widzę, że Prezydent, na którego głosowałem i którego prosiłem o takie rozwiązania dał pytanie sprostujące takim wymogom?

5. Nie. Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego. Od takich rzeczy są ustawy i uchwały. Konstytucja powinna być pisana według reguły oczywistości, czyli dobiera się optymalną liczbę prostych pomysłów i zestawia się je tworząc konkretną jakość. Przydaje się korekta do tej reguły, ale wolałbym, aby wpisano, że Państwo ma zakaz prowadzenia interwencjonizmu, ale może jednocześnie prowadzić programy społeczne, które pomagają na drobnej pomocy finansowej.

6. Nie. Znów od takich rzeczy są ustawy.

7. Nie. Ten sam powód. No cóż. Zatrzymam się tu. A może zagwarantować, że Prezydent musi być przystojny, musi być mężczyzną i musi być zadeklarowanym chrześcijaninem, bo to ważne? A premier? Pewne rzeczy, choć są ważne nie pasują po prostu do konstytucji. Mam taki paradoks, że jak formułowałem propozycję "własności osobistej" obok własności prywatnej, okazało się, że nie da się jej sformułować, aby dobrze to brzmiało (tak jak samolot, który dobrze wygląda -dobrze lata - podobnie jest z pisaniem) i zauważyłem po namyśle, że się myliłem i nie powinno być czegoś takiego, choć teraz sam do końca nie wiem, bo w dobie, gdy wszystko jest "darmowe", własność musi być konkretnie sformułowana, a dotychczasowa definicja własności prywatnej jest niedopuszczalna, gdyż na przykład z jednej strony zabrania się kolekcjonerom chodzić w wykrywaczem po lasach, a z drugiej kwitnie proceder mafii na puszkach. Jeśli też przychodzi komornik i odbiera mi ciuszki dla dziecka, obrączki, jedzenie, leki, koszulę i rower i drobne dewocjonalia, to takie własności chciałem zdefiniować jako osobiste, ale nie znalazłem dobrej definicji i liczyłem, że tęgie umysły w Pałacu Prezydenckim mnie wyręczą. Marzenia ściętej głowy jak się okazuje. Chciałbym aby Nowa Konstytucja była konkursem oczywistych definicji, a na to się nie zanosi niestety. Jeśli więc Prezydentowi zależało na pytaniach szczegółowych, powinien zadać pytanie, czy Polacy są za tym, aby to, co metr pod ziemią, łącznie z podpiwniczeniami, którego zdobycie nie narusza niczyich praw mogło być przedmiotem własności kolekcjonerskiej. Zapewniam, że w Polsce, w której około 50% obywateli ma wyższe wykształcenie nie uznałoby takiej konstrukcji za obrazę i wiedziało jak na to odpowiedzieć.
Co do Unii Europejskiej? Przepraszam, ale Unia nie wkracza w politykę krajów członkowskich i to pytanie jest więc nie na miejscu. A jeśli Unia się rozpadnie, a Międzymorze wypali jako o wiele lepsza struktura. A co, jeśli powstaną porozumienia transoceaniczne skutkujące nowym ładem świata? To co, będziemy znowu zmieniać Konstytucję? To pytanie to bubel logiczny i prawny.

8. Tak. To pytanie jest na miejscu i jest zasadne. Oprócz tego "Czy jest Pani/Pan" powinno być w referendum. Jak ktoś nie rozumie dlaczego tak odpowiedziałem, to zapraszam do lektury tego forum.

9. Nie. Vide pytanie numer 7, a zwłaszcza końcówka odpowiedzi na nie, gdzie mówię aż nadto konkretnie.

10. Tak. Referendum Konstytucyjne z takimi pytaniami dokładnie tak powinno wyglądać, ale niestety nie wygląda.

11. Nie. Po co? Żeby Kościół nam życie definiował? Jestem wierzący, nawet bardzo, ale to przesada. Za to jestem za zdefiniowaniem związków partnerskich, bo USA tego nie zrobiło i teraz ma problem z małżeństwami homoseksualnymi, które są bublem prawnym. PiS nie będzie wiecznie rządził i jeśli nie uregulujemy stosunku do środowiska LGBT, ta Konstytucja może się okazać gniotem.

12. Tak, ale jakiej pracy? Zarobkowej. Bo ja nie chodzę do pracy i nie zarabiam, ale pracuję nad sobą i zmierzam w konkretnym celu, bo chcę coś wielkiego osiągnąć w życiu. Obawiam się więc, że tak to ta władza zdefiniuje, że tak jak za socjalizmu realnego wyjdzie na to, że jest "nakaz pracy", wbrew temu, co powiedzą jajogłowi układający te pytania.

13. Tak. Całym sercem i mocą i to pytanie sformułowane jest za słabo. Bo w pytaniu powinna być poruszona kwestia tego, czy Polak chce, aby Prezydent był Zwierzchnikiem sił zbrojnych i służb specjalnych, czy chce, aby od sił zbrojnych nie było ministra, czy chce, aby był Pierwszą Osobą w Państwie, czy chce, aby Tytuł Prezydencki był niezbywalny w odróżnieniu od innych funkcji politycznych, pomijając kadencyjność, czy chce, aby realnie reprezentował nas w kraju i za granicą (bo dziś na większość wypadów za granicę jedzie Premier) i co najważniejsze, czy chce, aby wybierał Ministrów i Premiera.. bo na te wszystkie pytania odpowiedziałbym TAK i chciałbym, aby Polacy też mieli ten wybór.

14. Tak. Tutaj tak, ale nie dlatego, iż sam jestem niepełnosprawny, ale dlatego, iż państwo powinno być do pewnego stopnia opiekuńcze. Czy się to komuś podoba, czy nie, to poprawia wynik ekonomiczny, bo nie ma zysków bez kosztów.

15. Tak. Oraz podoba mi się pomysł PiSu na podział województwa pomorskiego. To powinno być uregulowane w tej konstytucji, bo jak się pojawi takie Razem, czy Narodowcy, to na bank będą próbować coś z tym manipulować bełkocząc coś o "Polsce powiatowej". Jak ktoś nie rozumie, że porządek wymaga marginesu nieporządku, to się do zarządzania nie nadaje, ale niestety może w tym układzie wejść do parlamentu i jak zacznie bełkotać, to część Polaków może uznać te partie za "normalne". Chciałbym więc, aby ta Konstytucja XXI wieku broniła też nas trochę przed sobą.

PROPOZYCJA PREAMBUŁY DO KONSTYTUCJI

My Naród, wolny, niepodległy i równy wobec prawa, w obliczu nowych wyzwań, jak i pamięci po naszych przodkach, stanowimy najwyższy akt prawny Konstytucję III Rzeczypospolitej Polski.
Podejmując odpowiedzialność za lepsze jutro zobowiązujemy się strzec racji, praw i argumentów wszystkich tych, którzy tego potrzebują, będąc jednocześnie świadomymi zagrożeń płynących z braku tej odpowiedzialności.
Troska o wspólne dobro nakazuje nam dokonywać wyborów uniwersalnych, prawdziwych dla każdego obywatela Polski, a nasza przyrodzona godność zobowiązuje nas do wspólnego, konstruktywnego dialogu.


Małżeństwo jest chronionym prawnie związkiem jednego dorosłego mężczyzny i jednej dorosłej kobiety, oraz jest nadrzędną jednostką społeczną.
Związek partnerski to usankcjonowany prawnie związek osób dorosłych, którego podstawą nie może być przemoc, lub gwałt.
Życie ludzkie zaczyna się w momencie uformowania się odrębnej zygoty ludzkiej.
Ostatnio zmieniony 13 czerwca 2018, 21:52 przez aspagnito, łącznie zmieniany 1 raz.
Dobrze, że Orzeł jest na straży.

Awatar użytkownika
marcinsz
Wicepremier
Wicepremier
Posty: 5059
Rejestracja: 17 marca 2011, 11:40
Lokalizacja: PL

Re: PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Postautor: marcinsz » 13 czerwca 2018, 21:42

Po jaką cholerę rząd, partie, programy wyborcze skoro sugerujesz aby to prezydent był jedynym i najznakomitszym wodzem tego kraju? Dyktatura ci się marzy? Korea Północna? Zanim zabierzesz głos, poczytaj co to trojpodzial władz, a wogole jak tworzy się rządy demokratyczne, jak się je zabezpiecza.

Bo narazie jestem niebezpiecznym frajerem.
Art. 45. Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.
Art. 174. Sądy i Trybunały wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.


NIE PREZYDENT!

Awatar użytkownika
aspagnito
Poseł
Poseł
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lutego 2007, 15:13
Lokalizacja: Królestwo Polski

Re: PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Postautor: aspagnito » 13 czerwca 2018, 22:10

marcinsz pisze:Bo narazie jestem niebezpiecznym frajerem.

Ma być tak jak za Kwaśniewskiego i w USA. Chyba chciałeś napisać coś innego, a "narazie" piszemy osobno.
Dobrze, że Orzeł jest na straży.

Awatar użytkownika
aspagnito
Poseł
Poseł
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lutego 2007, 15:13
Lokalizacja: Królestwo Polski

Re: PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Postautor: aspagnito » 14 czerwca 2018, 07:49

marcinsz pisze:Bo narazie jestem niebezpiecznym frajerem.

To posłuchaj sobie tego i wycziluj. Może będzie lepiej.

https://www.youtube.com/watch?v=pgd8Fo3LA9c&t=112s

Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Korei Płd. w 2002 roku Edyta Górniak źle zaśpiewała Hymn Polski, co stało się przyczyną wielu problemów. Dziś jej utwór byłby wspaniałym Hymnem Polskiej Reprezentacji i świetną kontrą dla promowanego utworu zespołu Kombi, który w obrzydliwy sposób przez prostotę próbuje programować umysły Polaków, oraz działa demotywująco.
Nie zgadzam się na taką narrację i niestety wchodzę w spór o własności intelektualne ze względu na ważny interes społeczny.
Serwis videostreamingowy YouTube wyłączył mi możliwość zarabiania na moich filmach, więc proszę nie podnosić tego argumentu w komentarzach...
Jeśli mógłbym streścić w dwóch słowach dlaczego uważam, że to co robię jest ważne, to stwierdzę, że gdybyśmy nie dali szansy Edycie Górniak tak wspaniale się zrehabilitować, równie dobrze moglibyśmy zakazać gry Jakubowi Błaszczykowskiemu po tym wolnym z 2016 roku. Oboje są wspaniałymi ludźmi i jeśli chcą i mogą nas zaskoczyć, piłka jest po ich stronie. Proszę więc skończyć ten nierówny konflikt, bo akurat wspomniana piłka może być odbijana w obie strony.

A poza tym serce mi płonie jak Górniakowej, a brzuch mi rośnie jak Gesslerowej.
Dobrze, że Orzeł jest na straży.

Awatar użytkownika
aspagnito
Poseł
Poseł
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lutego 2007, 15:13
Lokalizacja: Królestwo Polski

Re: PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Postautor: aspagnito » 26 czerwca 2018, 15:18

Ja to doktorat kupiłem chyba na targu, ale nigdy nie napisałbym w tak ważnej sprawie "Czy uważa Pani/Pan...". Prawidłowy polski zwrot to "Czy uważacie Państwo, że..?".
Dobrze, że Orzeł jest na straży.

Awatar użytkownika
aspagnito
Poseł
Poseł
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lutego 2007, 15:13
Lokalizacja: Królestwo Polski

Re: PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Postautor: aspagnito » 19 lipca 2018, 21:42

Witam,
Jutro w piątek o 11.00 Prezydent RP Andrzej Duda wyda oświadczenie o Referendum Konstytucyjnym. Według mnie jest ono bardzo oczekiwane, a jest to już drugie takie oświadczenie. Zmiany muszą nastąpić, jeśli poseł może dziś zarządać orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, co do słuszności decyzji Prezydenta RP. Jest więc źle. Nawet jeśli sędziowie pojawiają się w sądach, pomimo odwołania ich przez Prezydenta z ironią na twarzy, twierdząć że służą Konstytucji. Jest tym bardziej źle. Oczekuję, iż Prezydent umożliwi Polakom za pośrednictwem Internetu sugerowanie zmian w Konstytucji.

Oto lista zmian, jakich oczekuję:

1. Ukonstytuowanie naczelności Prezydenta RP, jako Głowy Państwa:
a) przekazanie Prezydentowi wszelkich uprawnień do stanowienia o obronności nad Państwem - wojsko, Policja, służby (to zły pomysł, aby zajmowali się tym ministrowie, gdyż jak pokazuje praktyka - są zmieniani zbyt często, a to destabilizuje naszą obronność. Jeden autorytet z gabinetem zarządzającym tymi strukturami byłby w stanie zapewnić większą stabilność i bezpieczeństwo).
b) Tylko Prezydent w pełni byłby odpowiedzialny za organizowanie referendów i nie byłoby konieczności pytania Sejmu, czy Senatu. Dziś tak nie jest i to kpina z demokracji.
c) To Prezydent powoływałby Premiera z partii rządzącej, ale też ministrów, z założeniem "wielogabinetowości" (jak za Prezydenta Kwaśniewskiego), czyli choć większość ministrów byłaby z Partii rządzącej (np. warunek nie mniej niż 50%), to ministrowie musieliby musieliby być też z innych partii (min. 30%). To Prezydent odpowiadałby więc za kształt rządu.
d) podkreślenie, iż Tytuł Prezydencki w RP jest niezbywalny, w odróżnieniu od funkcji politycznych, takich jak poseł, senator, minister, marszałek, premier, a Prezydent RP ma prawo do dwóch kadencji.

2. Najlepszym pomysłem, na miarę XXI wieku byłoby ukonstytuowanie Demokracji Bezpośredniej, czyli obowiązek utrzymania Oficjalnego Forum Prezydenckiego (sugestia "Internet" może z powodów technicznych być za kilkadziesiąt lat nieaktualna). Miałoby to na celu umożliwienie każdemu Polakowi wypowiedzieć się oficjalnie o wszystkim, co dotyczy Polaków i Polski. (a nie, że twitter).

3. Ustanowienie w Polsce "ustroju kompetencyjnego" z zastrzeżeniem, iż oznacza to, że w Rzeczypospolitej Polsce nie obowiązuje żadna oficjalna władza z nadania "mocy uznaniowej" pogwałcającej reguły demokracji.

4. Uregulowanie różnicy (definicje), pomiędzy:
- własnością prywatną
- własnością państwową
- własnością osobistą (niezbywalną)

5. Zakaz powszechnego dostępu do broni.

6. Trybunał Konstytucyjny powinien być jedynie organem opiniodawczym z ramienia Prezydenta.
Dobrze, że Orzeł jest na straży.

Awatar użytkownika
aspagnito
Poseł
Poseł
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lutego 2007, 15:13
Lokalizacja: Królestwo Polski

Re: PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Postautor: aspagnito » 20 lipca 2018, 11:10

Prezydent Andrzej Duda ogłosił 10 pytań i jest to bardzo rzeczowych 10 pytań. Niestety są źle napisane stylistycznie i zrozumie je jakieś 30% Polaków, o ile mają wyższe wykształcenie. Całkiem inaczej by było, gdyby pytania wyglądały tak:

Czy uważacie Państwo, że należy:
a) napisać nową Konstytucję
b) zmienić tą Konstytucję, która już jest
c) nic nie zmieniać w Konstytucji

albo

Czy uważacie Państwo, że w Konstytucji powinno się:
a) wprowadzić system prezydencki, czyli umocnienie w Polsce władzy Prezydenta
b) wprowadzić system gabinetowy, czyli umocnienie władzy premiera i ministrów, a wtedy Prezydenta wybierał by premier i ministrowie
c) nic nie zmieniać i zostawić tą sprawę tak jak teraz jest

Słabo więc wygląda argument o frekwencji podczas referendum, że Prezydent niby chce, aby jak najwięcej ludzi zagłosowało. Tak nie będzie ze względu na przeintelektualizowany styl pytań.

Ja jestem za:
Zmianą obowiązującej Konstytucji
Systemem Prezydenckim
Potwierdzeniem UE i NATO
Potwierdzeniem gmin powiatów i województw
Zapisem o zabezpieczeniu pracy
Zapisem o zabezpieczeniu rolnictwa
Przeciw zagwarantowaniu religii w konstytucji ( jest czymś osobistym)
Za referendami
Za opieką niepełnosprawnym, dzieci i starszych
10'tego pytania nie pamiętam.
Dobrze, że Orzeł jest na straży.

Awatar użytkownika
Jojo
Minister
Minister
Posty: 3928
Rejestracja: 05 lipca 2013, 16:08
Lokalizacja: Śląsk Rybnik

Re: PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Postautor: Jojo » 20 lipca 2018, 11:46

aspagnito ty chcesz żeby oni Konstytucję napisali? przecież oni nie potrafią ustawy napisać!
Ta o SN 5 raz poprawiana, to o IPN bubel ! zresztą nie wiem która ustawa dobrze przez PiS jest napisana.
A co do punktu : Zapis o zabezpieczeniu pracy
to nie łapię o co chodzi :idea:
Art. 173. Konst.

Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz.

Awatar użytkownika
aspagnito
Poseł
Poseł
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lutego 2007, 15:13
Lokalizacja: Królestwo Polski

Re: PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Postautor: aspagnito » 20 lipca 2018, 16:01

Złapiesz, jeśli przeczytasz pytania (choć są napisane niezrozumiałym językiem). Ja nie jestem za napisaniem nowej konstytucji, ale za zmianą starej, bo uważam, że Prezydent Duda "konsultując się" z PiSem nie poradzi sobie z napisaniem nowej. Oto pytania:

PYTANIA REFERENDALNE
Czy jest Pani/Pan za:

uchwaleniem nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?

uchwaleniem zmian w obowiązującej Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r.?

pozostawieniem Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. bez zmian?

Czy jest Pani/Pan za unormowaniem w Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego na wniosek co najmniej 1 000 000 obywateli, oraz za tym, by wynik takiego referendum był wiążący, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania? TAK - NIE

Czy jest Pani/Pan za:

systemem prezydenckim, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta?

systemem gabinetowym, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji Rady Ministrów i jej Prezesa oraz wyborem Prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe?

utrzymaniem obecnego modelu władzy wykonawczej?

Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP:

w jednomandatowych okręgach wyborczych (system większościowy)?

w wielomandatowych okręgach wyborczych (system proporcjonalny)?

przy połączeniu obu tych metod (system mieszany)?

Czy jest Pani/Pan za podkreśleniem w Konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł Państwowości Polskiej oraz kultury i tożsamości Narodu Polskiego? TAK - NIE

Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, z poszanowaniem zasad suwerenności Państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP? TAK - NIE

Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski? TAK - NIE

Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny (takich jak świadczenia z programu 500+) oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku? TAK - NIE

Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony: pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej oraz prawa do emerytury, nabywanego w ustawowo określonym wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn)? TAK - NIE

Czy jest Pani/Pan za uregulowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa? TAK - NIE

Żródło:
http://www.rp.pl/Prawo-dla-Ciebie/307209965-Referendum-Konstytucyjne-prezydent-Duda-oglosil-date.html

Co do rolnictwa, to wystarczy Polski Holding Rolniczy z siecią sprzedażową na terenie Polski i za granicą, ale podejrzewam, że jak zwykle od lat wstrzymuje to PSL.
Dobrze, że Orzeł jest na straży.

Awatar użytkownika
Cynik
Moderator
Moderator
Posty: 8046
Rejestracja: 02 listopada 2004, 08:43
Lokalizacja: Wratislavia, Silesia

Re: PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Postautor: Cynik » 21 lipca 2018, 11:51

Chcialby się napisać - jaki prezydent takie pytania. Adrian probuje coś przesłonić.
"Patriotism is the virtue of the vicious." - O.Wilde

Awatar użytkownika
aspagnito
Poseł
Poseł
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lutego 2007, 15:13
Lokalizacja: Królestwo Polski

Re: PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Postautor: aspagnito » 21 lipca 2018, 15:04

Cynik - Adrian Budyń dokładnie. Niech sobie zmienia, bo nawet kolor flagi w XX wieku, jak napisali, że czerwony, to dziś można nawet w cmyku zdefiniować. Ja najbardziej bym chciał, żeby do artykułu 13-tego dodano oprócz zakazu faszyzmu, zakaz zbiorowej ksenofobii, a wpisywanie 500+ powinno być ujęte nakazem drobnej powszechnej pomocy finansowej w programach społecznych i niech spadają - jak napisałem teraz w nowościach artykuł o odstrzale fok nad Bałtykiem, to wychodzi, że to rzeczywiście jest PODŁA ZMIANA i nic innego. Jeszcze korniki można było przełknąć, ale jak komuś 300 fok w Polsce przeszkadza i nie dorybią nową hybrydą łososia atlantyckiego, pacyficznego i węgorzycy (bo tak nie zrobią), to pewnie niedługo młodzież będą szkolić na strzelnicach do odstrzału wróbli, wron i gołębi - tak żeby chłopom nasion na polach nie wyjadały. Granice absurdu mają niestety swoje granice (ale mi się "rymnęło") i jak jest już pińcet plus, to nikt tego nie zabierze chyba, ale jak se porządzili, to teraz spadówa. Jeszcze powinni polski holding rolniczy zrobić, bo Morawiecki coś przebąkuje ostatnio, np. z siecią handlową, ale rok nieurodzajny, więc pod jego koniec nie będzie takiego szału i d..y nie urwie. Jest bum budowlany, nad morzem jakieś 75% obłożenia i inwestycje budowlane się tam raczej nie do końca zwracają (polskie miejscowości nadmorskie nie mają po prostu pomysłu na to, co zmienić, aby przyciągnąć ludzi uciekających do ciepłych krajów i serwują starą tandetę - duże zmiany są konieczne - bo takie ustronie morskie to cały handel jest w rękach tylko kilku osób, a model biznesowy jak o tej pory się sprawdzał). Jakby rzucić okiem na fundusze europejskie, to 95% jest dla samorządów, a jak jest coś dla przedsiębiorców - to tylko na ośrodki badawcze. Średniej wielkości przedsiębiorcy muszą więc inwestować nie dzięki funduszom europejskim (wcześniej nikt nie odważył się inwestować bez nich), a muszą dokonywać bardzo ryzykownych manipulacji kredytowych podkładając majątki pod hipotekę. Dziś prędzej gówniarz bez roboty dostanie kredyt w banku, niż kilku wspólników z pewną inwestycją, bo Ci ostatni są "niewiarygodni dla banku", a jest to zapewne spowodowane faktem, że banki wiedzą, że taki średniej wielkości przedsiębiorca może za jakieś piętnaście lat sam zagrozić korporacjom, w których erozja standardów sięgnęła zenitu.

Polski bank to co innego, podobnie jak polska zbrojeniówka, ale te wyprzedało i po i pis i sld. Jesteśmy goli i weseli, a to że UE zakręciło nam kurek z kasą jest o tyle dobre, że aktywizuje polską przedsiębiorczość na średnim poziomie i dziś warto inwestować w taki fundusz, który wspiera średnie przedsiębiorstwa w centralnej europie. Jak się uda załagodzić Putina, to pewnie i Międzymorze będzie miało sens. Według mnie da się załagodzić Putina, ale to nie takie proste. Trzeba by dokonać rozbioru Ukrainy i podzielić część na Rosję, a część na Białoruś, tak żeby Polska nie miała bezpośredniej granicy z Rosją, a więc okręg kaliningradzki powinno się zamienić w odrębne państwo, które byłoby uwłaszczone przez Niemcy. Radzę rozważnie przeanalizować ten wariant, bo Putin nie grozi palcem bez powodu i bagatelizowanie jego pogróżek nasuwa na myśl to, jak CCCP prowadziło zimną wojnę, a Putin do tego zmierza. z Ukrainy i tak nic nie będzie, a chętni mogliby uzyskać obywatelstwo dowolnego kraju UE. Zresztą dziś według opinii znajomych nie ma lepszego pracownika od Ukraińca - bagatela - tak mówiono wcześniej o Polakach, ale teraz Pokolenie 2.0 - cukrzyca, smartfony i GTA (czyli taka gra komputerowa, na której nawet chodzi się na siłownię, nie odrywając się od fotelu przed komputerem). Dopiero pokolenie 2-7 latków ma przyszłość, bo jest chowane bardziej w odpowiedzialny sposób, ale mamy kryzys edukacji niedostosowanej do wymogów XXI wieku i młodzież w dzisiejszych czasach nie rozwija się tak prawidłowo jak w latach 90'tych, kiedy szczyle były świadome politycznie, chodziły na siłownię, na dyskoteki, a jak pakowały się w problemy, to było to niegroźne. Pomysł na Polskę oprócz 500+ i kilku podrygów (pomysł pisu) jest całkiem poroniony, bo zmuszanie do edukacji historii nie wszystkich interesuje. Co powiedzieć przyszłemu muzykowi, managerowi, biologowi, lekarzowi, matematykowi... itp., że historia jest taka, że Świętej Pamięci Profesor Lech Kaczyński nie miał małego pistolecika i jest lepszy od Wałęsy? Dziś problemem edukacji jest to, że dzieciaki na maturze nie znają się, jak się okazuje na zegarku tarczowym, bo zawsze miały elektroniczny, ani też nie potrafią usiedzieć na krześle dłużej, niż 15 minut, nie mówiąc już o zabawach w "słoneczko". Dla wtajemniczonych powiem, że chodzi o to, że dziewczynki kładą się w promyczki słoneczka i dwóc, trzech szczyli przelatuje je kolejno. Ciąża pod koniec podstawówki to już praktycznie norma, a tu chcą jeszcze pornografię wycofać, choć eliminuje gwałty i niechciane ciąże. Co powiedzieć tym szczylom - że Solidarność była większa od Łokietka? W wieku 12-16 lat dziewczynki powinny być przy kości, aby hormony zapewniły lepszy start w dorosłość. Chłopcy zresztą też. Po 16 roku życia dzieciaki bardzo szybko mogą nadwagę zredukować, ale powinny być w osobnej szkole, czyli gimnazjum. Ale jeśli ktoś nie rozumie, że każda szkoła powinna być dostosowana do wieku, a nie być tylko przygotowaniem do zdawania przyszłego wiecznego egzaminu z życia-przeżycia, to wychodzą takie cyrki. Można było przecież na wejściu puszczać dzieciom film o 8.00 rano, zrobić dłuższe przerwy i trzymać każdego do 15.00, bo taka jest specyfika tego wieku. Uczyć dzieci ciekawostek, rzeczy niszowych i języka abstrakcji. Po prostu uczyć dzieci uczenia siebie samego. Dziś jest to jednak pokolenie stracone, a wyeliminowanie gimnazjów przyniesie jeszcze większe problemy, bo model liceum po podstawówce to błąd. Pis wraca zawodówki, co jest poronionym komunistycznym pomysłem, bo te dzieciaki powinny iść do szkoły przyzakładowej i każda korporacja powinna mieć za to płacone w ulgach. TAK! ZAWODÓWKI... tylko że się, teraz okazuje, że żaden pracodawca nie chce nawet przyjąć szczyla z zawodówki na praktykę do pieczenia hamburgerów - z różnych przyczyn. I co teraz? PiS będzie zaklinał rzeczywistość - a wiem co mówię, bo byłem w te wakacje w ośrodku wczasowym prowadzonym min. przez wicedyrektorkę technikum. Tak to jest, jak kogoś od pługa oderwą i do biura wpuszczą. Zaczyna się od rewolucji w majtkach, a zanim chłop atrament wypije, to wcześniej trzeba go w dwa dni zrobić wiceprezesem.
Obrazek
TEN OBRAZEK NIE MA NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ, CZY ROZDRAŻNIĆ, A TYLKO WPROWADZIĆ HUMORYSTYCZNIE NIENAGANNĄ ATMOSFERĘ W SYTUACJI, GDY NIE WIADOMO, CZY SIĘ ŚMIAĆ, PŁAKAĆ, ŚPIEWAĆ, CZY TAŃCZYĆ, CHOĆ NAJCHĘTNIEJ Z RACJI NIEOKIEŁZNANEJ NIEPOWAGI SYTUACJI BY SIĘ LEWITOWAŁO I KREŚLIŁO FIFORKIEM SERDUSZKA PO ŚCIANIE. W ŚRODKU WIDOCZNA CHARAKTERYSTYCZNA "DUPKA" TWARZOWA
Dobrze, że Orzeł jest na straży.

Aimar
Marszałek województwa
Marszałek województwa
Posty: 1154
Rejestracja: 07 maja 2013, 16:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: PYTANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO

Postautor: Aimar » 21 lipca 2018, 22:25

Strasznie długi post. Cytat zajmuje na moim wielkim monitorze ze 70%.
Niestety są jeszcze w tym smutnym kraju idioci, którzy chodzą głosować na debili więc pewnie ze 22% społeczeństwa zagłosuje na śmieszne tezy skompromitowanego Maliniaka w referendum. Tylko pogratulować.
https://www.youtube.com/watch?v=I7TBl2bF6EU
Gdyby była opozycja to takich idiotów by nie było w polityce.
Kiedyś uważałem, że od polityków gorsi są tylko stręczyciele dzieci. Jakiś czas temu przestałem zauważać różnice.
Aaaa i jeszcze jedno - jak się spierdolił TU154 to piłem wódkę za taki cud. Nie płakałem... no może troszkę było mi przykro, że te stare radzieckie samoloty takie małe były...
Kim jest Marchewka? Kto za nim stoi i co z tego ma?
To jest jego popis: "To jest ostrzeżenie mające związek z twoim postem: viewtopic.php?f=56&p=251935#p251935 - TO JEST ANTYSEMITYZM wg tego kolesia (gdyby ktoś nie wiedział).
Odpowiedzcie sobie sami...


Wróć do „Nowości”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 7 gości