This site is owned and third-party cookies.
If you continue with us, we understand that you accept our use of cookies.

Co nowego?

5 filarów Unii Europejskiej

aspagnito

Member
Ciężko to znaleźć w Internecie, ponieważ powstał alternatywny model filarów Unii Europejskiej, zawierający 3 fialery i nazywany "modelem świątyni", ale nie jest on ani trochę wiarygodny. Model, który przedstawię pochodzi z jednego z filmów traktującego o udziale Polski w obalaniu komunizmu. Nie pamiętam tytułu, ale w filmie tym poruszono problem, iż w owym czasie w każdym z krajów Europy Centralnej był taki "Wałęsa", jednak każdy z tych krajów zdawał sobie sprawę, że najważniejsza w tym wszystkim będzie Polska i to tu podjęty zostanie krok milowy. Co zresztą się stało. Te pięć filarów oddaje w bardzo wiarygodny sposób czym jest Unia Europejska i model ten, choć dziś przekłamany i przemilczany został opracowany przez wiarygodnych myślicieli europejskich. Jest też trochę kontrą do tego, że Europa ma "chrześcijańskie korzenie". Jeden z filarów mówi dokładnie o odniesieniu do chrześcijaństwa i jak się okazuje nie tylko i tego modelu powinniśmy używać, gdy mówimy o tym, co trzyma Europę taką, jaką jest. Gdybyśmy mówili o chrześcijańskich korzeniach, to prawda jest taka, że przed chrześcijaństwem było tu coś, co było pogaństwem i jak się okazuje również kształtowało Europę, a więc termin "chrześcijańskie korzenie" jest równie nieścisły i zwodniczy, jak np. "poczęcie"...
Oto 5 filarów Unii Europejskiej:

1. Prawo Rzymskie
2. Filozofia Grecka
3. Tradycja Judeo-Chrześcijańska
4. Oświecenie Naukowo-Kulturowe
5. Wspólna polityka bezpieczeństwa państw basenu Północno-Atlantyckiego

Z tych filarów nie wynika, czy UE jest federalistyczna, unitarna, czy z dążeniami niepodległościowymi, a dobrze by było, gdyby wszystkie te trzy aspekty były w tej strukturze politycznej obecne. Przypomnijmy, że "marsjański" federalizm to zarządzanie przez "mądre głowy" całą strukturą polityczną i wszystkimi wewnątrz jej częściami. Skupia się przede wszystkim na wyodrębnieniu jednostki i przypisaniu jej praw jednolitych dla całej struktury federalistycznej. Unitaryzm jest bardziej kobiecy i "wenusjański". Zakłada, że jeśli koleżanka ma inną kieckę, to jest o czym plotkować. Na serio polega na tym, że jeśli mamy jednostki zrzeszone, to układ unitarny to taki, w którym tworzą się wspólnoty takich zrzeszeń, czasem konkurencyjne wobec siebie. Nie jest to do końca prawdą, gdyż drugim aspektem unitaryzmu jest to, że nie skupia się on jak federalizm na wyeliminowaniu różnic między jednostkami, a podkreśleniu, że każda wspólnota, również ze względu na zaszłości historyczne, tradycję, czy położenie geograficzne zawsze będzie miała trochę odrębną specyfikę. Unitaryzm podkreśla jednak, że sojusze są konieczne i wpływają na poprawę wspólnych interesów państw najczęściej ze sobą sąsiadujących. Trzeci aspekt, czyli dążenie do niepodległości skupione jest na przekonaniu, że czasem kiedy pojedzie jakiś ambitny mięczak do wielkiego świata i będzie tylko poklepywany po plecach jako reprezentant kraju, który niby wszystkich zaskakuje - większość z umów, które podpisze nie będą w interesie podstawowej wspólnoty, a ta może często o wiele lepiej funkcjonować skupiając się na własnej inercji gospodarczej. Niestety wbrew temu, co każdy mógłby sądzić nie ma wśród tych trzech typów jakiegoś decydująco lepszego podejścia - wszystkie rodzaje podejść są skuteczne w pewnych warunkach i wszystkie mają swoje wady.
 

Leon

Active member
Skoro zostali Europarlamentarzystami a nie szanują hymnu Unii powinni zostać wydaleni z tego grona
Nowi polscy europosłowie z PiS, a w przeszłości ministrowie edukacji oraz spraw zagranicznych, siedzieli przez większość hymnu UE, który odgrywany był na inauguracyjnym posiedzeniu PE.
Także tych odwróconych powinni wydalić w trybie natychmiastowym
Kraśko do Waszczykowskiego i Zalewskiej: Skoro nie szanuje się hymnu UE, to może warto nie brać od Unii pieniędzyZresztą Unia już ich doceniła!
Niemcy mają szefową Komisji, Holendrzy vice, Hiszpanie dyplomację, Belgowie szefa Rady, Francuzi trzymają kasę, my mamy
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
fotografujące się z szafkami na korespondencję. To największy sukces Polski od czasu selfie Dudy z koniem
 
Ostatnia edycja:

salazar

New member
W ostatnich wyborach nie brałem udziału, podejrzewałem że albo wygra PO które jest korzystne dla Niemiec, albo PiS który zostanie zepchnięty na margines polityki niemieckiej Unii.
Dlatego wybory nie miały znaczenia.

Dla liczących się partii PE jest punktem zrzutu polityków którzy nie sprawdzili się w polityce krajowej.
 

adi

Active member
Dokładnie, PE to obecnie taki śmietnik gdzie i tak rządzą Niemcy.

Leon jak widać powyżej nie jest demokratą, skoro demokratycznie wybrani europosłowie mają wg niego zostawać wydalani bo nie stają na baczność w trakcie obcego hymnu,
 
Ostatnia edycja:

Leon

Active member
Leon jak widać powyżej nie jest demokratą, skoro demokratycznie wybrani europosłowie mają wg niego zostawać wydalani bo nie stają na baczność w trakcie obcego hymnu,
Adi dlaczego uważasz że hymn Unii jest obcy dla nas?
Chyba jeszcze nie wypieprzyli nas z Unii!
A skoro wszystkie Unijne państwa wybrały odę do radości jako hymn, to trzeba to uszanować.
A jeżeli ktoś tego nie szanuje nie powinien się czuć członkiem Unii.
ale wiem że są tacy wśród narodu co lubią hajlować i czcić adolfa, ba...nawet nicka na jego cześć używać i takim Unijny hymn przeszkadza.
 

adi

Active member
Dlatego że staje się na baczność jedynie przy hymnie państwowym a nie organizacji gospodarczej która działa na korzyść Niemiec i składa się z fanatyków którzy twierdzą że jak ktoś nie staje na baczność przy tym hymnie to czci adolfa.
 

Leon

Active member
16 września 2019 na
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
, spotkaniu ministrów spraw europejskich wszystkich państw UE, Komisja Europejska przedstawiła zaktualizowany raport o praworządności w Polsce. OKO.press dotarło do transkrypcji z posiedzenia Rady.

Według Komisji Europejskiej, stan praworządności w Polsce ulega pogorszeniu. Komisja zaleciła kontynuowanie procedury z artykułu 7 wobec Polski.
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!

Tylko idioci mogą cieszyć się z tego że w Polsce z praworządnością coraz gorzej.
 

adi

Active member
Tylko idioci za sędziów praworządności postrzegają UE.

Tę UE w której Niemcy i Francja są na specjalnych warunkach jeśli chodzi o praworządność:

Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
 
Ostatnia edycja:

Leon

Active member
O i fajny cytat znalazłem w twoim linku
"Bruksela nie traktuje wszystkich jednakowo. Są kraje, które mogą liczyć na specjalne względy. Polska do nich nie należy" - pisze dziś w swojej analizie "Dziennik Gazeta Prawna".
Widzisz Adi, tak wstaliśmy z kolan. Musisz sam przyznać że za poprzedników byliśmy liczącym się krajem,
I to nie tylko z Unią mamy złe stosunki, nawet Stany upominały się o stan naszej demokracji.
maj 2015r
pochwalamy naród Polski za to, że pozostaje wzorem wolności i demokracji w regionie" - głosi oświadczenie biura rzecznika prasowego prezydenta Baracka Obamy
rok później maj 2016r
Bill Clinton: Polska i Węgry zapomniały o demokracji. Tam wolą dyktaturę na wzór putinowski


Adi chyba nie wmówisz mi że to co Ziobro zrobił z prokuraturą i sędziami jest dobre. Nie mówiąc o TK (o tym odkryciu towarzyskim.)
Trójpodział władzy to jest fundament naszej demokracji! Adi czy mamy jeszcze trójpodział władzy?
Nawet w ministerstwie sprawiedliwości działa przemysł pogardy (z ang. hejt) to tam, ludzie od sprawiedliwości wyznaczali ludzi których trzeba zniszczyć.
Wymyślali niebywałe nieprawdziwe historyjki i nagłaśniali w mediach. A wszystko po to aby niepokornego zniszczyć. I TY ! do tego się przyczyniasz.
 

Leon

Active member
Niemiecka kasa inwestowana w PO się zwróciła.
Jak?

Niemcy to jeden głos, a 27:1 świadczy o naszej pozycji.
A co powiesz o słowach Obamy i Clintona i o ich podsumowaniu pisowskiej Polski? Czy to też pod wpływem Niemiec?

rok 2017:
Czesi, i Słowacy mają dość. Nie chcą współpracować z takimi krajami, jak Polska i Węgry.
W obu krajach rozpoczęła się debata nad wystąpieniem z Grupy Wyszehradzkiej.

Czy to też pod wpływem Angeli?
A może to Angela wymyśliła
Szefowie stowarzyszeń sędziowskich Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Łotwy i Estonii ostrzegają, że „wprowadzane w Polsce zmiany stanowią poważne zagrożenie dla demokracji”, a wpływ polityków na sędziów „stał się sprzeczny z minimalnymi chociażby standardami europejskimi”.

Bez sensu są twoje wpisy na temat uległości PO przed Niemcami.
 

Leon

Active member
A jakie znaczenie ma opinia byłej lewicy z USA nt prawicy w PL? Takie samo jak opinia PIS o lewicy w Suahili.
oczywiście te lewackie państwa też nie mają nic do gadania
Czesi, i Słowacy mają dość. Nie chcą współpracować z takimi krajami, jak Polska i Węgry.
W obu krajach rozpoczęła się debata nad wystąpieniem z Grupy Wyszehradzkiej.
Szefowie stowarzyszeń sędziowskich Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Łotwy i Estonii ostrzegają, że „wprowadzane w Polsce zmiany stanowią poważne zagrożenie dla demokracji”, a wpływ polityków na sędziów „stał się sprzeczny z minimalnymi chociażby standardami europejskimi”.

dodam jeszcze:
W 26 z 41 krajów UE i OECD pogarsza się jakość demokracji, Rządzący świadomie wzniecają społeczne konflikty zamiast szukać konsensusu, który długofalowo rozwiązałby problemy. W zestawieniu najbardziej rozwiniętych krajów świata największy spadek zanotowała Polska, która spadła o 29 pozycji, z 8. na 37. miejsce.
Zdaniem autorów raportu, Polska jest przykładem skrajnym, ale niepokojące tendencje zaobserwowano m.in. na Węgrzech, w Rumunii, Meksyku, Turcji

Adi i pomyśleć że to w 4 lata się stało!

Czy ty naprawdę tego nie widzisz że idziemy w str. Putynizacji, albo inaczej w kierunku demokracji ludowej
albo tylko rżniesz głupa?
 

adi

Active member
oczywiście te lewackie państwa też nie mają nic do gadania
Czesi, i Słowacy mają dość. Nie chcą współpracować z takimi krajami, jak Polska i Węgry.
W obu krajach rozpoczęła się debata nad wystąpieniem z Grupy Wyszehradzkiej.
Szefowie stowarzyszeń sędziowskich Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Łotwy i Estonii ostrzegają, że „wprowadzane w Polsce zmiany stanowią poważne zagrożenie dla demokracji”, a wpływ polityków na sędziów „stał się sprzeczny z minimalnymi chociażby standardami europejskimi”.

dodam jeszcze:
W 26 z 41 krajów UE i OECD pogarsza się jakość demokracji, Rządzący świadomie wzniecają społeczne konflikty zamiast szukać konsensusu, który długofalowo rozwiązałby problemy. W zestawieniu najbardziej rozwiniętych krajów świata największy spadek zanotowała Polska, która spadła o 29 pozycji, z 8. na 37. miejsce.
Zdaniem autorów raportu, Polska jest przykładem skrajnym, ale niepokojące tendencje zaobserwowano m.in. na Węgrzech, w Rumunii, Meksyku, Turcji

Adi i pomyśleć że to w 4 lata się stało!

Czy ty naprawdę tego nie widzisz że idziemy w str. Putynizacji, albo inaczej w kierunku demokracji ludowej
albo tylko rżniesz głupa?
Głównym zagrożeniem dla demokracji to jesteś ty wraz z PO, bo się nie potraficie pogodzić że demokratycznie przegraliście i zaraz przegracie znowu.

Macie gdzieś demokrację i wybór ludzi, jedynie koryto się liczy.
 

Leon

Active member
Macie gdzieś demokrację i wybór ludzi, jedynie koryto się liczy.
Masz rację Adi nie liczą się z nikim! Nawet powstała PFN aby z państwowej kasy na prywatne kąta przelewać.
Inaczej mówiąc pis zalegalizował złodziejstwo, a i łapówki też można bezkarnie dawać i nawet prokuratura takiego nie przesłucha.
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
.

Aduś znasz pisowskiego prezesa NIK?
dzisiaj będzie film o nim. tutaj tylko 1.5 minutowy przedsmak tego co pokażą:
"Marian Banaś powiązany z gangiem sutenerów"

Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!


Żarty żartami, ale oddać NIK w ręce alfonsa, to tylko PiS potrafi. Co więcej, to nie ma znaczenia dla ich elektoratu. Ważne, że alfons jest ich.
Jest tak Adi?
 
Ostatnia edycja:

Leon

Active member
Syn pana Banasia,tez sobie świetnie radzi w Spółkach Skarbu Państwa,taka typowa pisowska rodzina przy korycie.


Adi z znowu ten znienawidzony TVN :ROFLMAO:
 

adi

Active member
"Nepotyzm w Platformie Obywatelskiej stanowił poważny problem. Świadczyć mogła o tym przygotowana przez „Puls Biznesu” tzw. lista wstydu, czyli lista 428 działaczy PO, członków ich rodzin i znajomych którzy zasiadali w latach 2007-2012 w spółkach i instytucjach państwowych. Zobacz:
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
. Przez niecałe pięć lat od objęcia władzy wymienieni nominaci PO zarobili 200 mln zł.

Nepotyzm był obecny już od najwyższego szczebla administracji. Minister sprawiedliwości w rządzie Platformy Obywatelskiej w 2009 roku otaczał się bliskimi ludźmi. Nieoficjalnie, bo nie został zatrudniony, współpracownikiem Andrzeja Czumy, jako asystent społeczny został jego syn Krzysztof Czuma. Rzecznikiem Ministerstwa Sprawiedliwości został Bogusław Mazur, dobry znajomy córki ministra. Gdy media ujawniły tę informację rzecznik podał się do dymisji.

Syn Andrzeja Czumy przyznał, że jest „gorącym zwolennikiem nepotyzmu, bo każdy polityk, który chce coś zrobić musi być otoczony przez osoby zaufane, czyli rodzinę i przyjaciół. Jeśli polityk nie ma w swoim otoczeniu takich ludzi, to nic nie zrobi.”

– Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i szef Platformy Obywatelskiej w regionie, dofinansował inwestycję Hotel Krasicki kwotą 15 mln zł. Kwota wydzielona była z funduszy europejskich, które przydzielał zarząd województwa. Hotel znalazł się na pierwszym miejscu inwestycji w regionie, którymi PO chwaliła się w broszurze „Polska w budowie”, przygotowanej z myślą o kampanii wyborczej na Warmii i Mazurach. Mieszczące się w hotelu „SPA Świętej Katarzyny” prowadziła żona marszałka, Eleonora Protas.

– W Kancelarii Donalda Tuska zatrudnione zostały dzieci wysoko postawionych osób zaprzyjaźnionych z Michałem Bonim, szefem zespołu doradców strategicznych w rządzie Donalda Tuska, przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Byli to m.in. Paweł Bochniarz, syn Henryki Bochniarz, prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, współpracującej z Bonim w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i Mikołaj Herbst, syn Ireny Herbst, byłej wiceminister gospodarki, a następnie doradcy zarządu Lewiatana.

– Natomiast w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, kierowanym przez Radosława Sikorskiego została zatrudniona 23-letnia Maya Rostowska, córka ministra finansów Jacka Rostowskiego. Została ona zatrudniona nie mając żadnego doświadczenia i bez przeprowadzenia konkursu. Oficjalnie szef MSZ nie był zadowolony z pracujących w resorcie tłumaczy i dlatego podjął decyzję o przyjęciu panny Rostowskiej, która m.in. redagowała jego wystąpienia w języku angielskim.

– Minister sportu i turystyki
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
mianowała nowym wicedyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu swojego znajomego, Marka Wieczorka, właściciela lubelskiego salonu fryzjerskiego, z którego korzystała minister. Jako wiceszef COS miał on odpowiadać m.in. za kwestie programowo-sportowe.

– Wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego została prof. Daria Lipińska-Nałęcz, żona doradcy Tomasza Nałęcza, doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego. W resorcie miała realizować zadania z zakresu szkolnictwa wyższego, obejmujące m.in. jakość kształcenia, współpracować z rektorami oraz Parlamentem Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie swojej pracy niejednokrotnie odwiedzała Pałac Prezydencki, w którym przyznawane są nominacje profesorskie i w którym pracuje jej mąż.

– W 2009 roku szefem podległej Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Naukowo-Akademickiej Sieci Komputerowej, został dyrektor ABW Michał Chrzanowski. NASK jest operatorem telekomunikacyjnym i internetowym, działa jako jednostka badawczo-rozwojowa. Nadzoruje też rynek domen internetowych w Polsce i zajmuje się bezpieczeństwem systemów informatycznych.

Wiele wątpliwości wzbudził konkurs, który wyłonił nowego szefa NASK, ponieważ pojawili się nim ludzie ze służb w tym sam dyrektor bezpieczeństwa teleinformatycznego i informacji w ABW Michał Chrzanowski, który oceniany był w konkursie przez innego członka ABW Piotra Durbajło. Był on przez pewien czas zastępcą Michała Chrzanowskiego w ABW. Zanim został powołany do komisji, przesunięto go na stanowisko doradcy szefa ABW, jako eksperta ds. cyberzagrożeń i teleinformatyki. Komisję konkursową powołało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego."

Ciąg dalszy nepotyzmów w PO na:


Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
 

Leon

Active member
Jak już o rodzinie wspominasz to:
Syn, żona, matka i teściowa. Poseł PiS zatrudnił prawie całą rodzinę
Europoseł Bolesław Piecha potrafi zadbać o rodzinę. Wśród zatrudnionych przez polityka PiS znaleźć można jego syna, żonę syna, teściową syna, przyszłą synową, brata i bratową. Członkowie rodziny Piechy nawet "dziedziczą" po sobie stanowiska.

Córki senatora PiS Jana Marii Jackowskiego
„ceni sobie życie rodzinne”.
Swoimi współpracowniczkami uczynił cztery córki, które są już pełnoletnie: Joannę Marię (ur. w 1992 r.), Marię Teresę (ur. w 1994 r.), Annę Marię (ur. w 1995 r.) i Dominikę Marię (ur. w 1997 r.). W dodatku jego współpracownikiem jest też daleki kuzyn Stanisław Maria Szeliga.

Stare dzieje:
Największa afera wybuchła w 2005 r., gdy wyszło na jaw, że Zyta Gilowska zatrudnia w biurze poselskim synową i opłaca pracę syna. W efekcie odeszła z PO i związała się z PiS.
Widzisz Adi jak w PO się dowiedzieli to musiała odejść...kto ją przytulił?Choćbyś nie wiej jak się dwoił troił ! pisowskiego nepotyzmu nie przebijesz! (a i pisowskiego złodziejstwa nie przebijesz)
 

adi

Active member
No toi jedziemy dalej:

"– W Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej miały miejsce liczne przypadki zatrudniania członków rodzin osób zajmujących kierownicze stanowiska. W tej państwowej agencji odpowiedzialnej za nadzór i kierowanie ruchem lotniczym na terytorium Polski zatrudnione były m.in. żona i córka prezesa Krzysztofa Banaszka, dwie córki i dwóch zięciów dyrektora Biura Zarządzania Przestrzenią Powietrzną i Przygotowania Operacyjnego, syn i żona dyrektora Biura Szkoleń i Rozwoju Personelu, mąż i córka kierowniczki Działu Organizacji i Zarządzania oraz syn głównego księgowego. Pracę w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej znalazła nawet żona doradcy wiceministra infrastruktury Tadeusza Jarmuziewicza, który nadzorował między innymi Agencję.

– Nepotyzm miał też miejsce w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu, rządzonym przez Platformę Obywatelską. W urzędzie pracę znalazł syn należącego do PO wiceprezydenta Opola Janusza Kwiatkowskiego, Zbigniew Kubalańca, członek rady regionalnej PO, dyrektor biura poselskiego Tadeusza Jarmuziewicza, wiceministra infrastruktury, synowa Janusza Trzepizura, radnego PO w sejmiku opolskim.

– Przypadki nepotyzmu miały też miejsce przy układaniu list wyborczych. W 2010 roku liderką listy Platformy Obywatelskiej do Rady Warszawy została żona byłego sekretarza stanu w Kancelarii Premiera Rafała Grupińskiego – Ewa Malinowska-Grupińska. Z kolei do warszawskiej Rady Dzielnicy Włochy kandydował syn byłego ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy – Krzysztof Czuma. Inni członkowie rodzin działaczy Platformy Obywatelskiej na listach PO w wyborach samorządowych w 2010 roku:

– Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska – liderka listy do Rady Dzielnicy Śródmieście, żona Marcina Kierwińskiego, wicemarszałka Województwa Mazowieckiego z PO,
– Robert Kropacz – kandydat do Rady Dzielnicy Bielany, syn Jerzego Kropacza, działacza bielańskiej PO i byłego radnego PO na Bielanach,
– Łukasz Lanc – kandydat do Rady Dzielnicy Praga-Południe, syn Elżbiety Lanc, radnej Województwa Mazowieckiego z PO,
– Karolina Mioduszewska – kandydatka do Rady Dzielnicy Ursynów, żona przewodniczącego Rady Dzielnicy Ursynów Michała Matejki,
– Krystian Malesa – kandydat do Rady Dzielnicy Ursynów, syn byłego radnego PO na Ursynowie Wojciecha Malesy,
– Łukasz Jeziorski – kandydat do Rady Dzielnicy Wawer, syn radnego PO na Pradze-Południe Bogdana Jeziorskiego,
– Joanna Tracz-Łaptaszyńska – liderka listy do Rady Dzielnicy Wola, żona Krzysztofa Łaptaszyńskiego, zastępcy dyrektora Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego,
– Joanna Tucholska – liderka listy do Rady Dzielnicy Żoliborz, córka Joanny Tucholskiej, skarbnika PO na Ursynowie,
– Szymon Kozłowski – kandydat do Rady Warszawy, mąż radnej PO na Bielanach Ilony Soji-Kozłowskiej.

– Minister obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska,
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
, był jednym z założycieli Instytutu Studiów Strategicznych. Instytut prowadziła wtedy żona ministra Bogdana Klicha. W 2009 roku dziennik Rzeczpospolita ujawnił, że należące do Skarbu Państwa spółki węglowe oraz koncern PKN Orlen finansowały działalność Instytutu w czasie, gdy formalnie jego prezesem był
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
, będąc jednocześnie ministrem w MON.

Spółki węglowe sponsorowały konferencję, która odbyła się w listopadzie 2007 roku. Ich przedstawiciele nie chcieli ujawnić wysokości wsparcia. Nie wiadomo też, ile pieniędzy przeznaczył PKN Orlen. Jedną z konferencji instytutu z czasów, gdy kierował nim Klich, sponsorowały firmy działające w branży zbrojeniowej, w tym włoski koncern Finmeccanica. W jego skład wchodzi firma Augusta Westin startująca w przetargu na śmigłowce, organizowanym przez MON. Gdy Instytutem kierowała już żona Bogdana Klicha, Anna Szymańska-Klich, powierzono Instytutowi organizację konferencji poświęconej kwestiom bezpieczeństwa i dalszego rozwoju NATO. Stało się tak bez procedury przetargowej.

– Błyskawiczne kariery robili też byli współpracownicy wiceministra finansów i szefa Służby Celnej Jacka Kapicy. Arkadiusz Tomczyk kierujący Izbą Celną w Poznaniu, znający Jacka Kapicę z czasów wspólnej pracy w Izbie Celnej w Rzepinie, awansował czterokrotnie w bardzo krótkich odstępach czasu. Za czasów wiceministra Kapicy aż dwa razy w odstępie zaledwie roku. W myśl przepisów Służby Celnej awanse na stopnie, które dostawał Tomczyk, powinny następować nie częściej niż co dwa lata. Szybkie awanse otrzymali też Lidia Mołodecka dyrektor szczecińskiej Izby Celnej i jej zastępca Dariusz Pawłowski oraz Remigiusz Woźniak, pełniący obowiązki wiceszefa Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Wszyscy oni związani byli z jednostkami, w których wcześniej pracował wiceminister Jacek Kapica.

– Spółka Małopolska Grupa Geodezyjno-Projektowa, której udziałowcem był
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
, minister skarbu państwa w rządzie Donalda Tuska, a następnie udziałowcem została jego żona, miała milionowe kontrakty od państwa, m.in. na wykonywanie map lotniczych. Z powodu nieprawidłowości przy wykorzystaniu tych map do rozdzielania unijnych dopłat, UE nałożyła na Polskę 400 milionów złotych kary. Polska musiała zapłacić 400 milionów złotych kary za to, że źle przygotowała mapki lotnicze do wniosków o dopłaty rolne. Najwięcej nieprawidłowości było tam, gdzie zdjęcia wykonywała spółka MGGP, założona przez Aleksandra Grada. Spółka zarobiła 11 milionów złotych na wykonaniu map lotniczych. MGGP otrzymała też w 2010 roku kontrakt bez przetargu na 7,5 mln zł na projekt autostrady.

– Inne przykłady nepotyzmu w Platformie Obywatelskiej:

– Anna Budzanowska, żona ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, wygrała konkurs na dyrektora Biura Ministra Transportu.
– Piotr Borawski, działacz PO z Gdańska, został członkiem rady nadzorczej PPHU Zaplecze sp. z o.o., spółki należącej do samorządu Warszawy w czasie, kiedy był narzeczonym Katarzyny Kopacz, córki ówczesnej marszałek Sejmu Ewy Kopacz.
– Iga Isańska-Rosół, żona Marcina Rosoła, jednego z bohaterów afery hazardowej, pracowała w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Pracowały tam również: żona Michała Matejki, jednego z liderów PO na Ursynowie i wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy Ursynów, synowa Elżbiety Neski, radnej PO na Bielanach, żona Piotra Żbikowskiego z PO), wiceburmistrza warszawskiej dzielnicy Ochota, żona Krzysztofa Łaptaszyńskiego, wicedyrektora w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim.

– W Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych pracowało w sumie 47 osób powiązanych z Platformą Obywatelską: jej członkowie, albo członkowie ich rodzin, czy też małżonkowie. Byli to m.in:

– Justyna Adamek – radna PO na Pradze-Południe,
– Łukasz Augustyniak – członek koła PO
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
-Bielany,
– Roman Błocki – członek koła PO
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
-Targówek,
– Łukasz Bogudał – członek koła PO
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
-Targówek,
– Bogdan Buczyński – członek koła PO
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
-Wawer,
– Anna Cichoń – członek PO w Ostrołęce,
– Patryk Czarniecki – członek koła PO
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
-Targówek,
– Rafał Dworacki – członek koła PO
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
-Targówek,
– Katarzyna Dziuba-Kubicka – wcześniej pracownik Klubu Parlamentarnego PO.

Były to też m.in. żony działaczy PO, ich córki i synowa jednej z radnych PO. I dużo radnych oraz członków kół PO w warszawskich dzielnicach"

.
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
 

Do góry