This site is owned and third-party cookies.
If you continue with us, we understand that you accept our use of cookies.

Co nowego?

5 filarów Unii Europejskiej

aspagnito

Member
Ciężko to znaleźć w Internecie, ponieważ powstał alternatywny model filarów Unii Europejskiej, zawierający 3 fialery i nazywany "modelem świątyni", ale nie jest on ani trochę wiarygodny. Model, który przedstawię pochodzi z jednego z filmów traktującego o udziale Polski w obalaniu komunizmu. Nie pamiętam tytułu, ale w filmie tym poruszono problem, iż w owym czasie w każdym z krajów Europy Centralnej był taki "Wałęsa", jednak każdy z tych krajów zdawał sobie sprawę, że najważniejsza w tym wszystkim będzie Polska i to tu podjęty zostanie krok milowy. Co zresztą się stało. Te pięć filarów oddaje w bardzo wiarygodny sposób czym jest Unia Europejska i model ten, choć dziś przekłamany i przemilczany został opracowany przez wiarygodnych myślicieli europejskich. Jest też trochę kontrą do tego, że Europa ma "chrześcijańskie korzenie". Jeden z filarów mówi dokładnie o odniesieniu do chrześcijaństwa i jak się okazuje nie tylko i tego modelu powinniśmy używać, gdy mówimy o tym, co trzyma Europę taką, jaką jest. Gdybyśmy mówili o chrześcijańskich korzeniach, to prawda jest taka, że przed chrześcijaństwem było tu coś, co było pogaństwem i jak się okazuje również kształtowało Europę, a więc termin "chrześcijańskie korzenie" jest równie nieścisły i zwodniczy, jak np. "poczęcie"...
Oto 5 filarów Unii Europejskiej:

1. Prawo Rzymskie
2. Filozofia Grecka
3. Tradycja Judeo-Chrześcijańska
4. Oświecenie Naukowo-Kulturowe
5. Wspólna polityka bezpieczeństwa państw basenu Północno-Atlantyckiego

Z tych filarów nie wynika, czy UE jest federalistyczna, unitarna, czy z dążeniami niepodległościowymi, a dobrze by było, gdyby wszystkie te trzy aspekty były w tej strukturze politycznej obecne. Przypomnijmy, że "marsjański" federalizm to zarządzanie przez "mądre głowy" całą strukturą polityczną i wszystkimi wewnątrz jej częściami. Skupia się przede wszystkim na wyodrębnieniu jednostki i przypisaniu jej praw jednolitych dla całej struktury federalistycznej. Unitaryzm jest bardziej kobiecy i "wenusjański". Zakłada, że jeśli koleżanka ma inną kieckę, to jest o czym plotkować. Na serio polega na tym, że jeśli mamy jednostki zrzeszone, to układ unitarny to taki, w którym tworzą się wspólnoty takich zrzeszeń, czasem konkurencyjne wobec siebie. Nie jest to do końca prawdą, gdyż drugim aspektem unitaryzmu jest to, że nie skupia się on jak federalizm na wyeliminowaniu różnic między jednostkami, a podkreśleniu, że każda wspólnota, również ze względu na zaszłości historyczne, tradycję, czy położenie geograficzne zawsze będzie miała trochę odrębną specyfikę. Unitaryzm podkreśla jednak, że sojusze są konieczne i wpływają na poprawę wspólnych interesów państw najczęściej ze sobą sąsiadujących. Trzeci aspekt, czyli dążenie do niepodległości skupione jest na przekonaniu, że czasem kiedy pojedzie jakiś ambitny mięczak do wielkiego świata i będzie tylko poklepywany po plecach jako reprezentant kraju, który niby wszystkich zaskakuje - większość z umów, które podpisze nie będą w interesie podstawowej wspólnoty, a ta może często o wiele lepiej funkcjonować skupiając się na własnej inercji gospodarczej. Niestety wbrew temu, co każdy mógłby sądzić nie ma wśród tych trzech typów jakiegoś decydująco lepszego podejścia - wszystkie rodzaje podejść są skuteczne w pewnych warunkach i wszystkie mają swoje wady.
 

Leon

Member
Skoro zostali Europarlamentarzystami a nie szanują hymnu Unii powinni zostać wydaleni z tego grona
Nowi polscy europosłowie z PiS, a w przeszłości ministrowie edukacji oraz spraw zagranicznych, siedzieli przez większość hymnu UE, który odgrywany był na inauguracyjnym posiedzeniu PE.
Także tych odwróconych powinni wydalić w trybie natychmiastowym
Kraśko do Waszczykowskiego i Zalewskiej: Skoro nie szanuje się hymnu UE, to może warto nie brać od Unii pieniędzyZresztą Unia już ich doceniła!
Niemcy mają szefową Komisji, Holendrzy vice, Hiszpanie dyplomację, Belgowie szefa Rady, Francuzi trzymają kasę, my mamy
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
fotografujące się z szafkami na korespondencję. To największy sukces Polski od czasu selfie Dudy z koniem
 
Ostatnia edycja:

salazar

New member
W ostatnich wyborach nie brałem udziału, podejrzewałem że albo wygra PO które jest korzystne dla Niemiec, albo PiS który zostanie zepchnięty na margines polityki niemieckiej Unii.
Dlatego wybory nie miały znaczenia.

Dla liczących się partii PE jest punktem zrzutu polityków którzy nie sprawdzili się w polityce krajowej.
 

adi

Member
Dokładnie, PE to obecnie taki śmietnik gdzie i tak rządzą Niemcy.

Leon jak widać powyżej nie jest demokratą, skoro demokratycznie wybrani europosłowie mają wg niego zostawać wydalani bo nie stają na baczność w trakcie obcego hymnu,
 
Ostatnia edycja:

Leon

Member
Leon jak widać powyżej nie jest demokratą, skoro demokratycznie wybrani europosłowie mają wg niego zostawać wydalani bo nie stają na baczność w trakcie obcego hymnu,
Adi dlaczego uważasz że hymn Unii jest obcy dla nas?
Chyba jeszcze nie wypieprzyli nas z Unii!
A skoro wszystkie Unijne państwa wybrały odę do radości jako hymn, to trzeba to uszanować.
A jeżeli ktoś tego nie szanuje nie powinien się czuć członkiem Unii.
ale wiem że są tacy wśród narodu co lubią hajlować i czcić adolfa, ba...nawet nicka na jego cześć używać i takim Unijny hymn przeszkadza.
 

adi

Member
Dlatego że staje się na baczność jedynie przy hymnie państwowym a nie organizacji gospodarczej która działa na korzyść Niemiec i składa się z fanatyków którzy twierdzą że jak ktoś nie staje na baczność przy tym hymnie to czci adolfa.
 

Leon

Member
16 września 2019 na
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
, spotkaniu ministrów spraw europejskich wszystkich państw UE, Komisja Europejska przedstawiła zaktualizowany raport o praworządności w Polsce. OKO.press dotarło do transkrypcji z posiedzenia Rady.

Według Komisji Europejskiej, stan praworządności w Polsce ulega pogorszeniu. Komisja zaleciła kontynuowanie procedury z artykułu 7 wobec Polski.
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!

Tylko idioci mogą cieszyć się z tego że w Polsce z praworządnością coraz gorzej.
 

adi

Member
Tylko idioci za sędziów praworządności postrzegają UE.

Tej UE w której Niemcy i Francja są na specjalnych warunkach jeśli chodzi o praworządność:

Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
 
Ostatnia edycja:

Do góry