This site is owned and third-party cookies.
If you continue with us, we understand that you accept our use of cookies.

Co nowego?
Polityka.org.pl
Witam. Może jesteście zaciekawieni, co się aktualnie stało. Od jakiegoś czasu domena była na sprzedaż, na początku z forum, później bez. Forum nie udało się kupić, więc postanowiłem kupić domenę, zakupić płatny skrypt forum i zacząć wszystko od nowa. Jeżeli stara ekipa forum chce pomóc to zapraszam do kontaktu, na starym forum administracja nie aktywowała mi konta i nie mogłem do nikogo napisać etc.
Planów jest dużo, a co z tego wyjdzie to zależy od rozwoju forum. Już nie firma się będzie zajmować tym forum, tylko osoba prywatna, więc nie ma mowy, aby czekać na coś po parę miesięcy.
Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy najlepsze forum polityczne.

NOWA POLITYKA.ORG.PL - CZYTAJ!

Wybory 2018!

ACTA2 - co kryje się za dyrektywą Unii Europejskiej?

#1
Witam wszystkich,

Tworzę ten temat w związku z dyrektywą, która wprowadzić chce Unia Europejska. Z pewnością niektórzy z Was już o niej slyszeli, ale na pewno nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji z jakimi wiąz się wdrożenie dyrektywy w życie. Dyrektywa oficjalnie zakłada jedynie zaostrzenie praw autorskich, ale w rzeczywistości wprowadzenie jej w życie oznacza wprowadzenie prewencyjnej cenzury internetu, sprawdzaniem naszych treści jeszcze przed zamieszczeniem przez automatyczne filtry oraz zniknięcie małych wydawców.

Artykuł 13 dyrektywy mówi, że każdy portal, który zawiera treści zamieszczane przez zewnętrznych użytkowników (chociażby Interia) będzie musiał zaopatrzyć się w drogie filtry, które mają na celu sprawdzanie czy treści użytkowników nie łamią prawa. W rzeczywistości mniejsze portale nie będzie stać na takie filtry, a same filtry będą blokowały jeszcze przed opublikowaniem mnóstwo treści. Jak taki filtr odróżni mema od grafiki, która w nim użyto? Jak taki filtr odróżni satyre i parodię? A co jeżeli uzna nasza wypowiedź nie jako cytat, tylko jako plagiat? Wolność słowa mamy przecież zagwarantowaną w konstytucji!

5 lipca PE odrzucił mandat negocjacyjny JURI m.in. dzięki naszym dzialaniom w internecie i na protestach, ale 12 września czeka nas kolejne głosowanie, na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego!

Zapraszam na stronę po więcej informacji http://www.stopacta2.org/o_acta2/

Chodźmy na protesty (nadchodzi trzecia fala protestów - 7,8 września, protesty organizowane są w całej Europie), podpisujmy petycje (już ponad milion podpisów), piszmy do Europosłów, walczmy o wolny (szybki) internet!

Pozdrawiam. #stopACTA2
 
#5
W żadnym wypadku plusem nie można nazwać sprawdzania naszych treści przez filtry, filtry bez uczuć, które nie będą potrafiły odróżniać parodii czy satyry od oryginalnego materiału, z którego ów parodia /satyra powstała. Mniejsi wydawcy znikną z rynku, nie znajds funduszy na kupno takich filtrów. A Google się wzbogaci sprzedając filtry typu Content ID.
 
#6
Ale przecież każdy mniejszy wydawca może przenieść przenieść serwery poza UE i w ten sposób zyskać diametralną przewagę nad cenzurującymi molochami w UE. No i kolejny możliwy plus -> popularyzacja TOR-a.
 
Ostatnia edycja:
#7
Poza nr.13 zwróćmy uwagę na punkt nr.3 który ma utrudnić zjawisko eksploracji danych...naszych danych, które wykorzystywane są m.in do tworzenia sieci neuronowych. Zacznijmy od rzeczy początkowych takich jak a) nie jesteśmy o tym jawnie informowani b) nie wyrażamy na to otwartej zgody c) nikt nam za to nie płaci a organ który używa tych zbiorów wykorzystuje je do celów zarobkowych. Zastanówmy się także nad tym do jakich celów wykorzystywane są te zbiory, ponieważ fajnie stworzyć skrzyżowanie neuronowe na którym nie ma korków(lub są minimalistyczne) ale zdecydowanie niefajnie stworzyć algorytm który będzie decydował o naszej zdolności kredytowej, czy o tym czy jesteśmy winni czy nie, lub o tym jak efektywnie zniszczyć jakąś społeczność, biorąc pod uwagę że z internetu raczej nie da się wyłuskać wiedzy o korkach, dwa razy bym się zastanowił. Taki algorytm daje tylko wynik a twórcy nie mają bladego pojęcia w jaki sposób nastąpił cały proces "myślowy". Prowadzi to generalnie do tworzenia sztucznej inteligencji a przez co do inwigilacji obywatela, bo wystarczy kilka danych o tobie a maszyna powie czy możesz dostać kredyt czy nie a dlaczego to nie wiadomo, a jak uzyska dostęp do danych twojego ciała to będzie mogła powiedzieć za ile umrzesz i w jakich okolicznościach bo statystycznie na podstawie X wskaźników wyszło że to jest najbardziej prawdopodobne na podstawie jakiegoś ogromnego zbioru danych. Podmioty będą to wykorzystywały bo maszyna się będzie rzadziej myliła przez co jest szereg plusów ale nie należy zapominać że na chwilę obecną nie ma nad tym żadnej kontroli a sądzę że być powinna bo to nie jest byle co a raczej bomba atomowa 21 wieku. Polecam posłuchać podcastu na ten temat(link na dole).

A co do punktu 13 to co piszesz
Qwasqwasny
jest bzdurą poniewaz nie chodzi o stronę wypieków Jadzi z 200 użytkownikami a więc wcale nie "każde portale" tylko jak mówi tekst prawny chodzi o duże portale a takie zdecydowanie stać na filtrowanie treści użytkowników i bardzo dobrze bo nie po to ktoś tworzy np. grafikę żeby fruwała po portalach gdzie zbijają kabze a właściciel nic za to nie ma i nic nie może z tym zrobić.
Podobnie sprawa się ma z punktem 11 czyli "podatek od linkowania", dlaczego facebook ma zarabiać na tym że ktoś udostępni link do jakiegoś artykułu tak że nawet nie trzeba wchodzić na dany portal żeby wiedzieć o czym jest artykuł bo jest skrót w którym...wszystko jest? Wypadałoby się jednak zastanowić czy ACTA 2 to faktycznie coś co uderza w obywatel czy w podmioty które pozwalają sobie na dużą swawolą i wykorzystują nasze dane do rzeczy o których nie mamy pojęcia ani otwarcie nie wyrażamy zgody.http://www.otwieracz.net/otwieracz/2018/7/1/otwieracz-nr-15-bro-matematycznej-zagady
 
Ostatnia edycja:
#8
Acta 2 paradoksalnie uderza w firmy gromadzące dane o użytkownikach , ale także daje jasną definicję łamania praw w sieci, także autorskich. Czyli koniec z darmową muzyczką ulubionego wykonawcy do filmiku na YouTube. Akurat dziennikarze, blogerzy i artyści są z tego rozwiązania zadowoleni.
 

Do góry