This site is owned and third-party cookies.
If you continue with us, we understand that you accept our use of cookies.

Co nowego?

NBP ze stratami. 500plus jest zagrożone?

B

Bogdan Wałek

Guest
Nasz bank centralny (NBP) jeszcze niedawno był na potwornym minusie. Tracił pieniądze, ubywało złota w rezerwach, ale nie przeszkadzało to kierownictwu w podnoszeniu sobie wynagrodzeń. Czy Polsce grozi bankructwo?

Narodowy Bank Polski – silne tąpnięcie


Centralny bank Polski jeszcze chwilę temu był na minusie – pierwszy raz od 10 lat. Spowodowane to było wyjątkowo silnym umocnieniem się złotówki. Tak wynika z rocznego raportu finansowego. 2017 rok dla banku skończył się bez żadnego zysku. Odnotowano za to ponad 2,5 mld zł strat. Co się takiego wydarzyło, o czym nie wiemy?

Niestety, ale wygląda na to, że nasz budżet może nie zostać zasilony już tak dużą porcją świeżo pachnącej gotówki pochodzącej z NBP. Tak się działo w latach poprzednich, dlatego rząd Morawieckiego pozwalał m.in. na poszerzenie programu 500 plus.

Program Rodzina 500 plus zagrożony?


W latach ubiegłych bilans NBP wychodził na zero, ewentualnie prezes banku mógł pochwalić się wieloma miliardami zysku. Te trafiały zawsze do budżetu państwa, przez co świadczenia typu 500 plus mogły być wypłacane na czas. Możliwe, że skoro teraz kasa NBP opustoszała, program Rodzina 500 plus może być zagrożony, a wypłaty opóźnione.

Gdzie podziało się nasze złoto?


Kolejną niepokojącą informacją jest ubytek 100 ton złota ze skarbca NBP. Jedyne wobec tego, co wzrosło, to koszty utrzymania pracowników naszego banku centralnego. I to przy mniejszym zatrudnieniu, bo w tym okresie było tam o 15 etatów mniej.

Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!


Jak będzie prezentował się ostateczny bilans NBP za 2019 rok? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo, ale trzeba liczyć na to, że pojawi się choć niewielki zysk, który zasili nasz budżet. Bez tego może być trudno utrzymać go w ryzach, nie mówiąc już o zapowiadanym przez premiera Mateusza Morawieckiego budżecie zbilansowanym.

Pracownicy NBP jednak uspokajają twierdząc, że kierownictwo jest bardzo ostrożne i wyniki banku w kolejnych okresach będą zgodne z oczekiwaniami aktualnie rządzących.

Źródło:
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!


Artykuł
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
pochodzi z serwisu
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
.

Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
 

Do góry