This site is owned and third-party cookies.
If you continue with us, we understand that you accept our use of cookies.

Co nowego?

nowy system polityczny

sharum da ka

New member
Projekt nowej ustawy politycznej
(nowy system polityczny)
System miał by polegac na tym by zmiejszyc ilosc politykow i wprowadzic system referendalny, możliwosc tworzenia ustaw dac każdemu polakowi ktory skończył 18 lat a o tym czy ustawa została by wprowadzona w życie decydowało by referendum.
Referenda odbywały by sie co miesiac a sprawa jaka by sie zajmowały było by: ustawy krajowe, ustawy wojewodzkie(poprawki do konstytucji dla każdego wojewodzta) i projekty społeczne( budowa nowego stadionu czy muszli koncertowej) po mysły na zmiany w panstwie tworzyli by sami obywatale by ustawa była w głsoswani wojewudzkim lub krajowym potrzebne jest zebraniem pod własnym projektem ustawy nieznaczej liczby podpisow nastepnie nad ustawa pracuja politycy tak zeby spełaniała swoje zadanie nie była sprzeczna z konstytucja ani z prawem w polsce
Politycy zajmowali by sie normalizacja ustaw tak by wprowadzane ustawy nie łamały konstytucji i i spełniały zadanie do ktorego zostały stworzoneczy to na szczeblu krajowym czy wojewodzkim.
Rodzaje i zadania politykow: głwonym zadaniem politykow nie bedzie tworzenie ustaw i wcielanie ich w zycie a praca nadustwami ktorej tworza obywatele tak by przyniosły jak najwięecej dobra, a nie szkodziłu budżetu panstwa, prawu czu ludziom.
1 Prezydent - jako jedyny posiada liberum veto, czuwa nad tym by posłowie w sejmie nie dopasowywali ustaw pod własne osoby czyli dla własnych kożysci.
16 poslow (poseł jest to maraszałek wojewodzki, ktory wiekszosc czasu zajmuje sie sprawami własnego wojewodztwa a od czasu do czasu wzywany jest do sejmu by obradowac nad zmianami prawa, ustawami krajowymi i inwestycjami ktore dotycza całego państwa)
16 marszałkow ktorzy czuwaja nad tym by inwestycje(budowa drog, stadionow, szpitali i ich remonty) w wojewodztwie prowadzone był w własciwej kolejnosci. zajmowali sie przewidywaniem budżetu i planowaniem rozdysponowaniem pieniedzy na rok biezacy i przyszłe lata
chierachia władzy politykow w Polsce
Prezydent-> poseł (marszałek wojewódzki)->prezydent miasta->burmistrz->wojt gminy
politykow wybieramy w wyborach ktore sa co 5 lat natomiast referenda sa co miesiac
i liczenie głsow jestw formie testu maturalnego wiec to maszyna zlicza głosyi koszty tego referendum sa niewielkie
 

adi

Active member
Projekt nowej ustawy politycznej
(nowy system polityczny)
System miał by polegac na tym by zmiejszyc ilosc politykow i wprowadzic system referendalny, możliwosc tworzenia ustaw dac każdemu polakowi ktory skończył 18 lat a o tym czy ustawa została by wprowadzona w życie decydowało by referendum.
Znaczy miesięcznie dajmy na to 20 milionów Polaków by pisało 20 milionów ustaw i 20 milionów referendów by decydowało?

Dwa, większość obywateli nie rozumie treści ustaw.
 

sharum da ka

New member
chciał bym wam przestawic pomysł na ktory wpadłem i prosic was o opinie ewentualnie o jakies porady

chierachia w nowym systemie politycznym: Prtezydent , 16 ministrow (po jednym z kazdego wojeewodztwa) , prezydenci wojewodztw , prezydenci miast, wojtowie gmin.

politycy tacy jak prezydent panstwa mienistrowi prezydenci wojewodztw maja swoich pomocnikow w takich sferach ajk infrastruktura usługi zus biznes kultura rolnictwo przyroda zdrowie szkolnictwo sport i turystyka prawo sadownictwo

Zasady działania nowego systemu politycznego:
Jest to system referendalny gdzie co miesiac bedzie głosowanie ustaw, projekto wpolitycznych i społecznych

Każde wojewodztwo miało by prawo do poprawki do konstytucji

politykow tak jak dotychczas wybierali byśmy w wyborach a oni swoich doradcow wybierali by oni sami

ustawy pisali by sami obywywatele tak samo jak projekty spoleczne (budowa stadionu czy placu zabaw) w mieastach lub wsiach

w zależnosci od wiagi i obszaru dzialania ustawy dostawały by sie do głosowania aza pomoca podpisow. jesli obszar dziala niw jest wiekszy liczba podpisow tez jest wieksza jesli mniejszy liczba takze jest mniejsza

Prawdopodobnie frekwencja z powodu duzej czestotliwosci referendum była by nie wysokawiec i prog frekwencyjny bedzie tez musiał byc nieduzy. progi powwinny byc stopniowo zwiekszane wraz z stopniem waznosci ustawyy lup projektu spolecznego

porezydent na walnych zebraniach sejmu (prezydent i 16 ministro) jakoi jedyny bedzie posiadał liberum veto

Wiec sejm składac sie bedzie z 16 ministrowi jednego prezydenta

w wojewodztwach tez beda sejmy a od czasu do czasu przyjezdzac beda don stolic wojewodztw prezydenci miast by oradowac na temat budżetu, inwestycji lub innych spraw dutyczacy pieniedzy
 

singing_oak

Member
W kwestiach ustrojów politycznych historia osiągnęła stan końca, nie da się wymyślić nic nowego ale da się stworzyć dowolny miks starych pomysłów.
Liczba idei zdolnych pociągnąć tłumy wyczerpała się.
 

cynik

Member
Ale można nauczyć się języka polskiego, albo przynajmniej sprawdzić błędy przed opublikowaniem posta. Mnie to mierzi, Błędy się zdarzają, ale tu jest cały post kłujący po oczach. Współczesne przeglądarki mają mechanizm kontroli pisowni, proponuję skorzystać z niego. Z szacunku dla innych czytających, języka. :)

Proponuję ustrój totalitarny, jeden prezydent i 10 ministrów, którym będzie można publicznie ściąć głowę raz na dekadę.
 

Leon

Active member
Jak nazywa się system polityczny w którym władza nie musi wykonywać wyroków sądów?
Kancelaria Sejmu nie wykonała prawomocnego wyroku NSA. Posłanka ponagla Kuchcińskiego
"Kancelaria Sejmu odmawia wykonania wyroku niezawisłego sądu! W ubiegły piątek NSA orzekł, że listy z podpisami poparcia dla członków upolitycznionej KRS mają być jawne zgodnie z wyrokiem Woj.Sądu Adm. jeszcze z sierpnia ubiegłego roku"
Posłanka przypomniała, że
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
NSA jest prawomocny i ostateczny, nie ma od niego odwołania.

Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
 

aspagnito

Member
Widzisz, to wcale nie jest nowy pomysł i krążył po głowie wielu polskim populistom niestety. Zakłada większą władzę obywateli. Brzmi fajnie, no bo przecież po co nam kłótliwi politycy? Otóż są potrzebni. Polityka to i kompetencji i doświadczenie i decyzyjność. Polityka to też stabilizacja i utrzymanie ciągłości. Nie utrzymałbyś ciągłości w kraju, gdzie każdy byłby na tyle decyzyjny i wyjątkowy, że by rządził. Liczba posłów, senatorów i marszałków nie jest wyciągnięta z kapelusza - nie jest tak, że gdyby uciąć coś, co wydaje się na tyle skomplikowane, że nie jest na pierwszy rzut oka zrozumiałe - to po ucięciu tego byłoby lepiej. Jest w Internecie pewien "geniusz UFO" - Janusz Zagórski. Ma swoje sukcesu, bo na przykład chyba w 2010 roku prowadził "Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków" i było to non-stop w TVN przez pewien weekend. Prowadził też wiele sympozjów alternatywnych idei, również leczenia i gromadzi wokół siebie szereg osobowości, wróżek, czarownic, wysłanników kosmosu... itp. W sumie oczytany człowiek i jest na niego pewne zapotrzebowanie, a choć jego ntv w YTb trudno się czasem słucha, to zyskał sobie popularność.
Piszę, gdyż zaangażował się on w tworzenie "Republiki Ślężańskiej" - teoretycznej utopii i państwa w państwie - organizacji państwowej w dolnośląskim zlokalizowanej wokół góry Ślęży i koło miejscowości Sobótka - ma wielu zwolenników i znajduje cały czas fundusze, zwłaszcza że stoi za nim cały aparat happeningowy i towarzystwo, które okazuje się ostatnio nie być bierne politycznie. Zagórski postuluje coś podobnego - demokrację bezpośrednią na zasadzie głosowania przez Internet. Tyle, że to fajnie brzmi na papierze, ale w praktyce mogłoby dotyczyć tylko jakiegoś wybranego skrawka Ziemi, gdzie ludzie mieliby kompletną kontrolę nad tym kto, co jak, gdzie, kiedy i dlaczego.
Dlaczego się to nie sprawdza w kraju takim jak państwo? Bo wbrew idei demokracji większość nie zawsze musi mieć racji. Bardzo trudno jest uzyskać stan, w którym większość ma rację, a nawet często większość przed tą racją może się bardzo bronić. Może się na przykład pojawić grupa, która będzie promować absurdalne, obrzydliwe i szkodliwe tezy, a głosy w Internecie, czy referendach sobie kupić. Dlaczego? Bo na przykład są na pasku Putina. Utrzymanie kraju to nie tylko jak się wyraziłeś budowa stadionu i drogi, ale też obronność kraju, służby (czyli często obecność ludzi, którzy po prostu "są", a o których aktywności wolimy nie wiedzieć - a jednak są konieczni). W kraju, gdzie każdy może wszystko, każdy jest decyzyjny i nie ma nadrzędnej hierarchii, kraj taki znika z pola widzenia - znika z mapy. Jedyne co pozostaje po nim to rzucony beret.
Stąd jest coś takiego jak władza. Wiele można o niej pisać, ale w gruncie rzeczy jest tylko możliwością zmuszenia innych do zrobienia czegoś, na co nie mają ochoty. Stąd demokracja, struktura polityczna, hierarchia władz, hierarchia wartości - tak, aby można było wymienić tych, którzy się nie sprawdzili i zastąpić ich tymi, którzy wydają się lepiej kreować przyszłość. Nie jest to układ idealny, ale jak na razie najlepszy, który znamy. Ludzie Ci muszą być górą i aby byli górą w demokracji dajemy im kredyt zaufania, a obdzielanie ich zaufaniem i prawo do tego obdzielania ich zaufaniem jest również gwarancją wspomnianej ciągłości.
Gdyby jednak spowodować, że każdy może wszystko, wiemy, nawet z reguły przekory, że rzeczywistość nienawidzi próżni - taki układ byłby nad wyraz niestabilny, spowodowałby przejęcie władzy przez grupę ludzi, która wcale nie działałaby we wspólnym interesie i rządy totalitarne, gdzie nie byłoby żadnej mowy o stabilizacji i ciągłości kraju - z czasem pewnie okazałoby się, że Polska na nowo byłaby pod rozbiorami.
Czy naprawdę myślisz, że jakby każdy miał prawo głosu, to czytałby wszystkie propozycje ustaw wszystkich obywateli i codziennie na ten temat debatował? To najważniejsze nadal forum polityczne w kraju - ilu jest tu zainteresowanych Internautów? Za to wygenerowanie fikcyjnych kont w kraju, w którym tak naprawdę nie wiadomo kto rządzi to kwestia paru tysięcy dolarów, woli Putina i kilku hackerów. Sorry - ale to, co proponujesz jest nie tylko utopijne, ale na tyle idealistyczne, że nie przystaje w żaden sposób do rzeczywistości. Jest jednak pewien plus Twojej pracy. Tacy jak Ty najczęściej nie odpuszczają i na podstawie swojej pracy, kreatywności, doświadczeń potrafią doprowadzić do rozwiązań, których nie tylko wszyscy potrzebują, ale też są wyjątkowe w skali historii globu. Wysil się więc więcej i zaskocz nas wszystkich.
 

Do góry