This site is owned and third-party cookies.
If you continue with us, we understand that you accept our use of cookies.

Co nowego?

Wakacje za granicą. Dramat polskich turystów

P

Piotr Paterczyk

Guest
Turcja to jeden z krajów najczęściej wybieranych przez Polaków, planujących spędzić urlop zagranicą. Dane Polskiej Izby Turystyki pokazują, iż popularnością państwu półksiężyca dorównać może tylko Grecja. Hotele o wysokim standardzie za dużo niższą cenę niż podobne obiekty w innych krajach sprawiają, iż Turcję przepełniają tłumy polskich turystów. Czy wakacje w Turcji staną pod znakiem zapytania?

Wakacje w Turcji


Niestety już wkrótce może się to zmienić. Tysiące Polaków być może zostanie zmuszonych do pozostania w domach. Niemiłą niespodziankę dla odwiedzających kraj nad Bosforem przygotowują tamtejsze władze. Tureckie źródła podają, iż parlament chce ustanowić nowy podatek, na wzór tego, który już w tej chwili funkcjonuje w Grecji, czy Hiszpanii. Wysokość opłaty ma być uzależniona od standardu hotelu, w którym będziemy spędzać nasze wakacje. Przykładowo za jedną noc w pięciogwiazdkowym hotelu zapłacimy 18 lirów tureckich. W przeliczeniu na złotówki to około 12 złotych. Podatek ma być automatycznie doliczany do rachunku za wakacje w danym obiekcie. Rząd Erdogana zapowiada, iż jeśli zajdzie taka potrzeba, stawka ta zostanie podwyższona.

Nowy podatek to kolejny już cios dla turystów spędzających tam wakacje. Od 2019 roku każdy przybywający do Turcji musi tuż po przylocie, jeszcze na lotnisku, uiścić tzw. „podatek od bezpieczeństwa turystów”. Aktualnie wynosi on 1,5 euro. Poza tym, w górę poszły również ceny wiz turystycznych. Wzrosły niemalże dwukrotnie z około 77 złotych do około 135 złotych.

Wprowadzanie nowych opłat tureckie władze tłumaczą kłopotami finansowymi kraju np. spadkiem waluty, pustkami w budżecie. Jednakże zdaniem specjalistów z branży turystycznej działania te mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Pobieranie dodatkowych opłat niesie ze sobą ryzyko znacznego zmniejszenia liczby zagranicznych gości spędzających wakacje w kraju półksiężyca.

O ile mieszkańcy bogatych krajów zachodniej Europy prawdopodobnie nie odczują aż tak bardzo podwyżek, o tyle przeciętna polska rodzina, która jeszcze tego lata mogła sobie pozwolić na tureckie wakacje, będzie zmuszona zostać w domu. Przykładowo czteroosobowa rodzina za tygodniowy pobyt w Państwie, takim, jak Turcja będzie musiała zapłacić dodatkowo prawie 600 złotych.

Artykuł
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
pochodzi z serwisu
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
.

Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
 

Do góry