This site is owned and third-party cookies.
If you continue with us, we understand that you accept our use of cookies.

Co nowego?

Walentynki dźwignią handlu. Ile wydają Polacy 14 lutego?

I

Izabela Palion

Guest
14 lutego – Walentynki, czyli dzień zakochanych. To nie tylko dobra okazja, aby sprawdzić swojej drugiej połówce miły prezent. Jest też druga strona tego święta. Ta bardziej racjonalna. Mowa tu o tych, którzy zarabiają na świętym Walentym.

Tradycja obchodzenia Walentynek przyszła do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Choć w Polsce święto to rozpowszechniło się dopiero w latach 90., to w Polsce zagościło już na dobre. Co więcej obecnie zyskało ono już status święta międzynarodowego. Jego nazwa pochodzi od imienia świętego Walentego, którego w kościele katolickim wspomina się właśnie 14 lutego. Mimo to w zupełności nie jest ono kojarzone ze świętem katolickim i obchodzą je osoby różnych poglądów i wiary.

Jednak jak wspomnieliśmy Walentynki okazują się być nie tylko dla zakochanych, bowiem korzystają na tym również handlowcy. To właśnie dla nich 14 lutego jest wielkim wydarzeniem. W okresie zimowym, tuż po wielkich wydatkach świąt Bożego Narodzenia klienci są zdecydowanie mniej skorzy do wydawania pieniędzy. Wpływa to na znaczny spadek obrotów. Dzień zakochanych to prawdziwy rarytas, kiedy mogą oni nadgonić straty.

ZOBACZ TEŻ:
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!


Walentynki – ile wydaje przeciętny Polak?


Jeśli chodzi o prezenty, wśród tych najczęściej kupowanych z tej okazji są kwiaty. Te w walentynki królują wręcz we wszystkich sklepach. Przeważnie są nimi czerwone róże. Rzecz jasna chętnie kupowane są też słodycze. Zwłaszcza te przygotowane przez producentów specjalnie na Walentynki – te w kształcie serc, z kokardkami itp. Nie można również zapomnieć o bieliźnie. Ta, zwłaszcza ozdobna

Od lat niezmiennie święto to jest zdominowane przez kobiety. Stąd też taka dominacja prezentów tego typu. Oczywiście tendencja ta się wciąż zmienia. I wcale nie jest powiedziane, że oboje partnerzy nie mogą zrobić sobie nawzajem prezentów. Lecz jeśli już to dla mężczyzn są to raczej rzeczy uniwersalne, praktyczne.

Jak podają statystyki przeciętny Polak w dzień zakochanych wydaje około 120 złotych. Ta kwota wydaje się być wygórowana. Dlaczego? Czy kwiaty i czekoladki mogą być tak drogie? Niekoniecznie. Prawdopodobnie wynika to z tego, że Polacy jednak przywiązują do Walentynek większą wagę niż się wydaje. Bowiem idąc tym tokiem myślenia nie kończą walentynkowych zakupów na tych dwóch najbardziej tradycyjnych rzeczach. Wiele par wychodzi w ten dzień do restauracji czy kina. W ten sposób średni wydatek na Walentynki wydaje się być adekwatny.

ZOBACZ TEŻ:
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!


Artykuł
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
pochodzi z serwisu
Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
.

Please, Zaloguj or Rejestracja to view URLs content!
 

Do góry